Leonardo da Vinci v Moravské galerii

Brno, 1. ledna 2012 - Vydejte se na procházku fascinujícím světem lidské mysli přímo v Brně. Moravská galerie v Brně pro vás připravila ve spolupráci s Deutsches Hygiene-Museum v Drážďanech zcela mimořádnou mezinárodní výstavu Obrazy mysli / Mysl v obrazech, díky níž návštěvníci uvidí vůbec poprvé v České republice například originály kreseb Leonarda da Vinci.

mg-01

Premiéra tohoto unikátního projektu se uskutečnila v Drážďanech, odkud se rozšířená verze výstavy přesune do Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Zde bude od 9. prosince do 18. března na ploše bezmála 1 000 m² k vidění 243 exponátů zachycujících lidskou mysl a její pochody.

mg-02Leonardo da Vinci (1452–1519), Anatomické kresby lebky, hlavy a nervů
– lebka zobrazená v řezu, 1489, ROYAL COLLECTION © 2011
HER MAJESTY QUEEN ELIZABETH II

Výstava Obrazy mysli / Mysl v obrazech představí veřejnosti lidskou mysl tak, jak ji zprostředkují různé druhy a typy historických i současných, uměleckých i vědeckých obrazů od středověku až po současnost. Díky tomuto mimořádnému projektu budou vůbec poprvé v České republice vystaveny i originály kreseb Leonarda da Vinci. V Uměleckoprůmyslovém muzeu si můžete prohlédnout umělecká díla od středověkých medicínských traktátů a iluminovaných rukopisů, přes lékařské ilustrace 19. století po současné umění, včetně instalací, nových médií a videoartu až po high-tech biomedicínské obrazy i vizualizace.

mg-03Albrecht Dürer, Bilibald Pirkeymher, 1524,
papír kašírovaný, mědiryt, foto: archiv MG

Obdivuhodný rozsah výstavy

Potěšit se můžete pohledem na anatomické kresby Leonarda da Vinci, portréty Lucase Cranacha st., Albrechta Dürera i Rembrandta van Rijn. Významem rovnocenná jsou však i díla současných autorů, jako je Bill Viola, Antony Gormley či Robert Morris. Z českých autorů uvidíte díla Josefa Šímy, Bohumila Kubišty, Jindřicha Štyrského, Toyen, Františka Drtikola, Jana Zrzavého a mnoha dalších. Na výstavě nechybí ani množství fotografií, kreseb a diagramů sloužících primárně k vědeckému zkoumání mysli, dále převratné kresebné studie nositelů Nobelovy ceny Camilla Golgiho a Ramóna y Cajal. „Díky čtyřem rokům přípravných prací, mimořádnému nasazení týmu Moravské galerie v Brně a intenzívní spolupráci se zahraničním partnerem budou mít návštěvníci výstavy možnost spatřit významná díla z více než šedesáti světových muzeí a galerií, a vůbec poprvé v České republice si prohlédnout originály kreseb Leonarda da Vinci. Výstava a doprovodná publikace současně poskytnou pohled na historii a okolnosti procesů čtení mysli z obrazů a přiblíží, jak interpretují obrazy lidské mysli například filozofové, historici umění, psychiatři či radiologové a jaké představy o člověku a jeho duši z těchto interpretací vyplývají," vyjádřil se k výstavě Obrazy mysli / Mysl v obrazech ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný. Specifické téma výstavy zaujalo herce a psychoterapeuta Pavla Kříže, jenž se rozhodl projekt podpořit a stát se patronem výstavy Obrazy mysli / Mysl v obrazech. „Téma výstavy Obrazy mysli je fascinující a okamžitě mě zaujalo. Kombinace umění a vědy je nadčasová a má univerzální lidskou přitažlivost. Obdivuhodný seznam respektovaných umělců se čte téměř jako Who Is Who v historii umění. Mít možnost vidět originály mistrů, jako je Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn, Jacobo Bassano, Edvard Munch, Oskar Kokoschka, Bohumil Kubišta, Toyen, Jan Zrzavý... a mnohých dalších, stoprocentně přitáhne pozornost široké veřejnosti. Já se osobně nesmírně těším na mistrovská díla i na celou takto originálně zaměřenou výstavu." Výstavu Obrazy mysli / Mysl v obrazech můžete v Moravské galerii v Brně navštívit do 18. března.

mg-04Andrew Carnie (*1957), Magic Forest, 2002, se svolením autora

Vyšlo v Brno Business & Style

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události