Letní Brno nabízí spoustu aktivit - víme jaké!

Brno, 28. června 2011 - V hlavní turistické sezóně pokračují tradiční aktivity jako např. průvodcovské služby a prohlídky Staré radnice, jejích historických sálů a věže. Od loňského roku je každý pátek prodloužena otevírací doba vyhlídkové věže Staré radnice do 22.30 hod. Druhým rokem jezdí turistický minibus, který vozí turisty i místní po významných památkách mimo centrum města.

 

Minibus

Třetím rokem se veřejnosti otevírají 4 významné brněnské chrámy, v nichž je turistům zdarma k dispozici školený průvodce. Celoročně je otevřeno Brněnské podzemí, které má před sebou první letní turistickou sezónu.

Letošní sezóna je na delší dobu poslední příležitostí k prohlídce Staré radnice. Od 1. 10. 2011 zde bude probíhat rozsáhlá rekonstrukce zaměřená na statiku budovy, která potrvá minimálně 1 rok. To znamená, že v sezóně 2012 zůstane Stará radnice uzavřena. Při rekonstrukci bude poprvé v novodobé historii Staré radnice rozebrána podlaha středověké Klenotnice. Protože se jedná o nejstarší zachovaný interiér této stavby, je možné očekávat překvapivé objevy. Průzkum by mohl přispět k objasnění stavebně historického vývoje Staré radnice - nejstarší světské stavby v Brně. Kamenné lavice pod oknem Klenotnice, charakteristické pro raně středověké hrady, jsou totiž u světské stavby naprostým unikátem.

Turistický minibus
je v provozu od 3. června do 18. září 2011, vždy pátky až neděle. Nástupní a výstupní stanice je na Malinovského náměstí naproti Mahenovu divadlu, minibus s průvodcem jezdí za nejzajímavějšími památkami mimo historické centrum. K vidění jsou slavné vily, funkcionalismus, hvězdárna, brněnská přehrada a další lokality.
Malý okruh, základní vstupné 150,- Kč, zlevněné 120,- Kč
pátek – neděle v 10.00, 13.00, 16.00
Velký okruh, základní vstupné 250,- Kč, zlevněné 200,- Kč
sobota, neděle v 10.30 a 14.30

Brněnské podzemí
Teprve tři měsíce provozu má za sebou Labyrint pod Zelným trhem a o něco déle Mincmistrovský sklep. Přestože hlavní nápor turistů obě památky teprve čeká, již nyní se těší velkému zájmu z řad místních i turistů. Mincmistrovský sklep od jeho otevření koncem listopadu loňského roku navštívilo
3 000 návštěvníků, Labyrint pod Zelným trhem (od otevření 1. dubna) 12 500 návštěvníků. Letní otevírací doba labyrintu je pro velký zájem prodloužena do 21 hodin.

Podzemi2

 

Mincmistrovský sklep
Základní vstupné 80,- Kč, zlevněné 40,- Kč.
úterý – neděle 9.30–18.00
Poslední prohlídka vždy 30 minut před koncem otvírací doby.
Labyrint pod Zelným trhem, základní vstupné 150,- Kč, zlevněné 75,- Kč
úterý – neděle 9.00–18.00, letní otvírací doba (1. 6. - 31. 8.) vždy v pátek a sobotu 9.00 – 21.00 hod.
Poslední prohlídka vždy 30 minut před koncem otvírací doby.

Průvodci po brněnských kostelích
Do projektu zpřístupnění významných církevních památek se zapojily 4 brněnské chrámy: katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, děkanský kostel sv. Jakuba a minoritský kostel sv. Janů. V době od 14. 6. do 17. 9. 2011 je zájemcům zdarma k dispozici profesionální průvodce. Ten pochází vždy z dané farnosti a svůj kostel dokonale zná. Proto je schopen přizpůsobit svůj výklad podle zájmu a zaměření návštěvníka. Všichni průvodci provádí v několika jazycích.
úterý – sobota 10–12, 14–17 mimo kostel sv. Janů: úterý a středa 8–9.30, 12–14, sobota 8–12

Stará radnice
Od dubna do září je otevřena prohlídková trasa Staré radnice se svými historickými sály: Křišťálovým, Freskovým a Klenotnicí. Výhled na Brno poskytuje 63 metrů vysoká vyhlídková věž.
Od května do září každou neděli v 11 hodin trubači ze seskupení Moravské žestě v dobových kostýmech ohlašují "brněnské poledne".
základní vstupné 50,- Kč, zlevněné 25,- Kč
duben – září denně 9.30–17.30, poslední vstup v 17.00
Každý pátek prodloužená otevírací dobu do 22.30 hod. (poslední vstup ve 22 hod.)

Průvodcovské a ubytovací služby
TIC nabízí komentované prohlídky města s průvodcem. Zájemce si může vybrat ze 4 tras, případně lze trasu prohlídky přizpůsobit individuálním požadavkům. Prohlídky je nutno předem objednat, zajišťujeme výklad ve 13 jazycích.
Zajišťujeme také prohlídky pro školy, které splňují potřeby školních osnov a živou formou přibližují historii Brna a jeho památek.

Pravidelné prohlídky města pro veřejnost: květen – září / každou sobotu v 15 hodin
Vstupenky v IC na Radnické 8 (pod krokodýlem).
Základní vstupné 50,- Kč, zlevněné 25,- Kč.

Mimo prohlídky města Brna zajišťujeme průvodcovské služby po turisticky atraktivních lokalitách celé jižní Moravy.

Zážitková turistika
Zajišťujeme lety balonem, projížďky historickou tramvají, projížďky parníkem po brněnské přehradě, seskoky padákem, pobyty v hladomorně apod.

Informační centra
Pro zajištění lepší informovanosti turistů i místních obyvatel dochází k rozšiřování informačních míst a v letošním roce vznikají hned dvě nová infocentra na Kapucínském náměstí a Joštově ulici. Postupně je zaváděn nový sortiment suvenýrů, které lépe reflektují aktuálně populární turistické atrakce, např. hodinový stroj na nám. Svobody. Od července budou v prodeji tyto nové suvenýry:
-    skleněná (hodinová) kulička: od skutečné z hodin se liší velikostí i vypískovanými motivy (motiv Brna, městský znak)
-    těžítko ve tvaru hodinového stroje: černé sklo

IC a suvenýry u sv. Lukáše – v provozu od dubna 2011 na Kapucínském nám. 5. Sortiment je více zaměřen na suvenýry.

IC pod krokodýlem – jeho provoz bude pravděpodobně z důvodů plánované rekonstrukce omezen a část provozu se přesune do IC u sv. Lukáše

IC Joštova – od září 2011 bude otevřeno nové IC na Joštově ul., v místě bývalého stánku PNS naproti Ústavnímu soudu. IC bude zaměřeno na poskytování dopravních informací MHD a jihomoravského integrovaného dopravního systému (v rámci projektu CIVITAS ELAN).

IC letiště Tuřany – v provozu od r. 2010 jako sezónní provoz od května do září. Provoz se řídí aktuálním letovým řádem.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...