Mahenovo divadlo uvede poslední premiéru před prázdninami

Brno, 21. června 2011 (MEDIAFAX) - Poslední premiérou sezony v brněnském Mahenově divadle se před divadelními prázdninami stanou Scapinova dobrodružství. Brněnští herci nastudovali klasickou komedii Moliéra pod režijní taktovkou známého slovenského herce a režiséra Emila Horvátha mladšího a před publikum s ní předstoupí v pátek.

scapin

Scapinova šibalství jsou po Škole žen a Lakomci třetí slavnou komedií od francouzského dvorního dramatika Ludvíka XIV. Moliéra, které činohra brněnského Mahenova divadla v poslední době uvádí.

Námět autor převzal z Terentiovy komedie Formio. Dva měšťanští synkové, Oktavius - syn Arganta a Leandr - syn Geronta, za pomoci prohnaného Scapina vytrestají své skrblické a staromódní otce. "Když otcové kamsi odjedou, hoši si zařídí život podle svého, Oktavius se ožení s dívkou Hyacintu, která nemá ani vindru a neví, čí je. Laendr se chce oženit s cikánkou Zerbinettou. Otcové se vrátí, jsou zděšeni a chtějí vše zrušit," popsal základní zápletku dramaturg Martin Dohnal. "Sluha Scapin však slíbí mladým pomoc a svými šibalskými kousky po italském způsobu, podvody a lhaním dědky přiměje, aby byli synům po vůli. Nic pak nebrání velké svatební veselici," dodal Dohnal.

Hra si navzdory počátečnímu neúspěchu - za Moliérova života se hrála jen jednou a Voltaire ji označil za "nízkou komiku" - vydobyla nepřehlédnutelné místo v komediálním repertoáru světových divadel.

"Jako herec i režisér jsem se na rozdíl od Shakespeara celý život s Moliérem prakticky míjel. Brněnská inscenace je tedy mojí moliérovskou režijní premiérou," řekl v pondělí agentuře Mediafax Horváth. Moliére byl podle něj mimořádně nadčasový. "Již v sedmnáctém století se dokonale dokázal vysmát lakomcům, lékařům nebo třeba právníkům. Tady je vidět spoustu paralel s aktuálním životem v současné střední Evropě," prohlásil na adresu inscenace její režisér.

Tvůrci se podle něj snažili o střídmé scénické pojetí - zvolili proto jen jednoduché kostýmy, jeviště bude prakticky bez kulis. "Hru ale oživí živý orchestr a promítací plátno," poznamenal hostující slovenský scénograf Peter Čanecký.

Horváth do hlavních rolí obsadil stálice brněnské divadelní scény - Scapina hraje Zdeněk Dvořák, Arganta Jan Grygar, Geronta Bedřich Výtisk, Oktáva Jakub Šafránek a Lenadra Petr Bláha. "Jako Zerbinetta se představí Kristýna Janoušková a roli Hyacinty dostala Klára Apolenářová," dodala mluvčí divadla Šárka Motalová.

Pozoruhodný je příběh jedné z klíčových rolí, Arganta. Pouhých 14 dní před premiérou totiž vážně onemocněl jeho představitel Jaroslav Dufek. "Klíčový part během rekordních tří dní neuvěřitelným způsobem nastudoval Jan Grygar," poznamenal dramaturg Dohnal.

Brněnská premiéra nově nastudovaného Moliéra se odehraje v pátek 24. června od 19 hodin v Mahenově divadle. "O klasickou látku je mezi diváky zájem. Svědčí o tom i fakt, že vyprodaných je i pět následujících představení," řekl ředitel divadla Daniel Dvořák.

(Ke zprávě vydává agentura Mediafax foto)

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...