V Brně by mohla být vystavena kopie moravského meče

Kopie historicky významného ceremoniálního meče Moravského markrabství by mohla být v budoucnu vystavena v Brně. Meč má podle historiků pro Moravany podobný význam jako české korunovační klenoty pro Čechy. Patřil moravskému hejtmanovi Františku Karlovi hraběti Libštejnskému z Kolowrat. Byl objeven teprve nedávno. Meč byl letos vystaven v zámku ve Valticích na Břeclavsku v expozici věnované moravským držitelům Řádu Zlatého rouna. Teprve při vytváření výstavy památkáři zjistili, jak cenný předmět mají v rukou. O prohlídku zbraně byl pak nebývalý zájem. Na akci přilákal devět tisíc turistů. Šlo o nejúspěšnější výstavu památkového ústavu. Při návštěvě ČR si meč prohlédl i lichtenštejnský kníže Hans Adam II.
Hned po výstavě začali památkáři jednat s Kolowraty o odkupu insignie. Ti však mají meč v držení již po tři sta let, zbraň má pro ně historický význam a nechtějí ji prodat. Památkáři by se chtěli s Kolowraty domluvit alespoň na zápůjčkách insignie. Řešením může být vytvoření kopie meče, který by byl vystaven v Brně pro veřejnost. Kopie meče by mohla být prezentována i při společenských akcích.
Meč udělil v polovině 18. století hejtmanu Kolowratovi císař Leopold I., když jej do funkce správce Moravy jmenoval. Zbraň je vyrobena ze stříbra a je na ní zobrazena moravská orlice.
Symbolická hodnota meče je o to vyšší, že se insignie velkomoravských knížat ani moravských markrabat nedochovaly. Moravský meč ležel dlouhá desetiletí bez většího zájmu v sídle Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou.

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události