Netradiční filmový projekt Westernstory už od příštího týdne ve Špalíčku

Brno, 2. května 2011 - 12. května bude mít ve Špalíčku premiéru Westernstory, filmová komedie s romantickými prvky zasazená do prostředí moravského westernu.  O režii se postaral ředitel Divadla Radost Vlastimil Peška, ve spolupráci se známými pražskými i brněnskými hereckými tvářemi.

 

Cmana

Film vypráví příběh obyvatel, herců a návštěvníků Westernového městečka v Boskovicích u Brna. Pojednává o lapáliích, které nastanou poté co si hlavní hrdina, přezdívaný Presley, zlomí obě ruce. To se přihodí při zkoušce nové dobrodružné divadelní komedie, připravované pro letní sezónu v amfiteátru městečka, ve které měl polámaný Presley hrát indiánského náčelníka Vinnetoua.  
Shoda okolností přivede na scénu westernového amfiteátru populárního herce Marcela Toufara, známého z televizních seriálů, který přijíždí do městečka se značnou dávkou sebevědomí. Od prvních okamžiků však zjišťuje, že získal angažmá mezi nadšenci, kteří spíše svoje role žijí, než aby je hráli.  Děj komedie šperkují naschvály a problémy, kterými žijí obyvatelé městečka
a jejich blízcí sousedé. 

Landak

Hrají: Pavel Zedníček, Bob Klepl, Veronika Kubařová, Petr Vondráček a Pavel Landovský. Z brněnských herců ve filmu účinkují: Martin Havelka, Zdeněk Junák, Jana Musilová a Josef Jurásek z MDB, Dita Kaplanová, Tereza Groszmannová a Petr Panzenberger z NDB a Eva Lesáková, Helena Pešková, Jiří Valůšek, Erika Kubálková, Eva Jurůjová  a Kateřina Höferová z Radosti.

Rozhovor s režísérem Vlastnimilem Peškou

Jak vznikl nápad na celovečerní film Westernstory? Western není v českém filmu obvyklý žánr.

Ten nápad vznikl asi před osmi roky. Westernové městečko v Boskovicích,
jeho přírodní scenérie a skvělá atmosféra, která nemá v naší republice obdoby,
ale  především lidé, kteří pracují v tomto odvětví zábavy, mně přivedli k myšlence vytvoření filmového scénáře. To prostředí je pro kameru vyloženě stvořené.  I když se můj film ve svém názvu hlásí k westernu, westernem v pravém slova smyslu není. Je to příběh o lidech, kteří se westernem snaží živit.  

Museli herci podstoupit speciální přípravu – hod tomahavkem, střelba z koltu, jízda na koni?

Ne všichni. Někteří z herců se před začátkem natáčení buď učili nebo se zdokonalovali v jízdě na koni. Výuka jízdy na koni je také jednou z dějových linek filmu.

Leichtova

Některé z her parodovaly dobrodružství legendárního indiánského hrdiny Vinnetoua. Postava Vinnetoua se objeví i ve filmu. Vyplatilo se udělat si z něho legraci?

Je pravda, že se postava Vinnetoua objevila téměř ve všech mých komediích, které jsem napsal pro Westernové městečko. Chtíc nechtíc si však musíme přiznat, že je postava
Vinnetoua vedle Old Shaterhanda nejznámější westernovu postavou, která diváky
stále přitahuje. Vinnetou je prostě lákadlo. Často jsem ho chtěl, ve světle pěkné nadsázky ukázat jako velkolepého romantického hrdiny. Někdy jsem si vymýšlel situace, které divák od kladného hrdiny neočekával. Tedy Vinnetoua, který se např. neváhá převléci do ženských šatů, aby obelstil odporné zlosyny. Odpovím-li tedy na závěrečnou část otázky, pak si myslím, že se to vyplatilo, protože Westernové městečko stálevzkvétá a těší se zájmu široké divácké veřejnosti. Možná i zásluhou Vinnetoua.

Jak vzniklo obsazení filmu, je v něm dost zvučných jmen a to z několika hereckých generací?

Z první verze scénáře jsem populární herce téměř vyloučil. Chtěl jsem prostě natočit film bez známých osobností a dokázat, že jsou v Brně, ve Zlíně, Opavě, Ostravě, Jihlavě a dalších oblastních divadlech skvělí herci, o kterých se téměř neví. Další práce na scénáři a hlavně zabezpečení ekonomické stránky filmu si prostě vyžádalo obsazení mediálně známých tváří. Nutno podotknout, že jsem si však velmi rád obsadil své letité přátele Pavla Zedníčka a Boba Klepla, se kterými se znám od jejich začátků. Hlavní mužskou roli, v mé první verzi scénáře, jsem napsal pro Jirku Dvořáka, kterého považuji za svého žáka. Ten však byl vyloženě zavalený prací, a tak padl  los na Maria Kubce, kterého jsem znal z inscenací divadla Na Fidlovačce a zdál se mi na roli velmi vhodný. Mladí herci prošli běžným výběrem a po té, co z časových  a pracovních důvodů odmítl roli Arnošt Goldflam, padl los na Pavla Landovského, kterého vytipoval pan produkční.

Z výběru dále vzešli mladí herci, kteří nejsou před kamerou nováčky.Veronika Kubařová, Kristýna Leichtová a Matouš Ruml. K nim se pak přiřadil talentovaný student DAMU Filip Kaňkovský.  A konečně Petr Vondráček. Přísahám, že jsem po všech českých divadlech vybíral herce na roli Presleyho a nikdo jiný mi nepřipadal tak typově přesný, jako Petr Vondráček. Jsem přesvědčený o tom, že mu role sedí a hraje ji výtečně. To mohu potvrdit o všech hercích, které jsem si obsadil. Jsem rád, že vedle mediálně známých tváří budou
moct zazářit i moravští herci. Martin Havelka z Městského divadla v Brně, Radovan Král z Městského divadla ve Zlíně, Dita Kaplanová z činohry Národního divadla v Brně, Daniel Volný ze Slezského divadla v Opavě, Helena Pešková a Eva Lesáková z brněnského Divadla Radost a další.


.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...