Otevírá koloniál pana Bajzy!

Brno, 11. ledna 2011 - Moravské zemské muzeum v Brně se inspirovalo knihou Karla Poláčka „Bylo nás pět" a uspořádalo unikátní interaktivní výstavu nazvanou Koloniál u pana Bajzy aneb Historie obchodu a obchodování. Atmosféru obchůdků dvacátých let 20. století můžeme okusit v Paláci šlechtičen v Kobližné ulici až do 16. dubna příštího roku.

bajza01

Cestou za nákupy postupně navštívíme obchod s textilním zbožím strýce Vařeky, řeznictví Josefa Štveráka, nahlédneme i do dobového hostince. Odtud pak zamíříme rovnou do koloniálu Vendelína Bajzy, kterého v televizním seriálu ztvárnil Oldřich Navrátil a jehož představuje i figurína za pultem. Nechybí ani obchod jeho obchodního konkurenta cukráře Svobody nebo typický výroční trh s domácími zvířaty a dalším zbožím. K vidění je i replika dobové trafiky, kde však kuřivo „došlo" a k prodeji jsou jen noviny, časopisy a pohlednice. Kromě historických krámků návštěvníky čeká i jarmark a prohlédnout si také mohou sbírku reklamních cedulí a plakátů či historických platidel.

 

Celá podívaná obnáší na tisíc předmětů zapůjčených především z Obchodního muzea v Bratislavě, které má nejrozsáhlejší sbírku tohoto druhu nejen na Slovensku, ale i v České republice. Najdeme zde i sbírkové předměty a repliky z fondů odborných oddělení Moravského zemského muzea, Etnografického ústavu i Dětského muzea. Exponáty zapůjčilo i Muzeum města Brna. Celkově se na vytvoření této ojedinělé expozice podílelo sedmnáct kulturních institucí včetně soukromých sběratelů. Nad akcí převzal záštitu velvyslanec Slovenské republiky v ČR Petr Brňo.

(red)


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události