Otevírá koloniál pana Bajzy!

Brno, 11. ledna 2011 - Moravské zemské muzeum v Brně se inspirovalo knihou Karla Poláčka „Bylo nás pět" a uspořádalo unikátní interaktivní výstavu nazvanou Koloniál u pana Bajzy aneb Historie obchodu a obchodování. Atmosféru obchůdků dvacátých let 20. století můžeme okusit v Paláci šlechtičen v Kobližné ulici až do 16. dubna příštího roku.

bajza01

Cestou za nákupy postupně navštívíme obchod s textilním zbožím strýce Vařeky, řeznictví Josefa Štveráka, nahlédneme i do dobového hostince. Odtud pak zamíříme rovnou do koloniálu Vendelína Bajzy, kterého v televizním seriálu ztvárnil Oldřich Navrátil a jehož představuje i figurína za pultem. Nechybí ani obchod jeho obchodního konkurenta cukráře Svobody nebo typický výroční trh s domácími zvířaty a dalším zbožím. K vidění je i replika dobové trafiky, kde však kuřivo „došlo" a k prodeji jsou jen noviny, časopisy a pohlednice. Kromě historických krámků návštěvníky čeká i jarmark a prohlédnout si také mohou sbírku reklamních cedulí a plakátů či historických platidel.

 

Celá podívaná obnáší na tisíc předmětů zapůjčených především z Obchodního muzea v Bratislavě, které má nejrozsáhlejší sbírku tohoto druhu nejen na Slovensku, ale i v České republice. Najdeme zde i sbírkové předměty a repliky z fondů odborných oddělení Moravského zemského muzea, Etnografického ústavu i Dětského muzea. Exponáty zapůjčilo i Muzeum města Brna. Celkově se na vytvoření této ojedinělé expozice podílelo sedmnáct kulturních institucí včetně soukromých sběratelů. Nad akcí převzal záštitu velvyslanec Slovenské republiky v ČR Petr Brňo.

(red)


Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce
25.06. K Nechorám do sklepa 2022..