V kampusu se nedaří jen vědě, ale i umění

Brno, 10. ledna 2011 - Vědu a umění spojuje Masarykova univerzita v prostorách univerzitního kampusu v Bohunicích. Řada ukázek moderního umění, ale i zpodobnění osobností spjatých s univerzitou doplňuje a oživuje prostory, kde se vzdělávají nové generace a pracují špičkoví vědci. Masarykova univerzita tak navazuje na svoji dlouhodobou snahu obohacovat kulturní a společenský život celého regionu.

sochy01

První sochou, která ozdobila exteriéry kampusu, byl symbolicky Rozkvět vzdělanosti od Vladimíra Preclíka, význačného českého sochaře. Jedná se o bronzovou verzi jeho plastiky z 60. let minulého století. Socha pro kampus byla vůbec posledním Preclíkovým dílem. Jejího odhalení v kampusu mezi pavilóny A10 a A5 v květnu 2008 už se autor nedožil.

 

sochy03První sochou, která ozdobila exteriéry kampusu, byl symbolicky
Rozkvět vzdělanosti od Vladimíra Preclíka.

V roce 2009 přibyla na vnější prostranství mezi pavilóny A2 a A3 bronzová plastika Rovnováha z dílny slovenského sochaře Jozefa Jankoviče. Další umělecké dílo pak bylo umístěno uvnitř kampusu ve vstupní hale u tzv. zadního vchodu pavilónu A1. Sochu vytvořil významný český výtvarník Dalibor Chatrný a nazval ji Hnízdo.

sochy04Bronzová plastika Rovnováha z dílny slovenského sochaře Jozefa Jankoviče.

Další dvojice bronzových soch O Marii a O Evě, vytvořená Olbramem Zoubkem, se nachází v atriu Anatomického ústavu Lékařské fakulty MU. Jedná se o autorův dar vzdávající hold těm, kteří i po smrti slouží živým. Za vstupním pavilónem A22 je pak umístěna plastika německého sochaře Otto Herberta Hajeka. Sochu dlouhodobě zapůjčilo družební město Stuttgart.

Do exteriérů kampusu byla také nedávno začleněna i další díla současných českých výtvarníků. Dotyky a distance od Aleše Veselého, sousoší Osvícení a Silná Barva od Lukáše Rittsteina a plastika Stébla od Pavla Tasovského, která stojí před fakultou sportovních studií.

sochy02Dotyky a distance je monumentální dílo, které od 3. listopadu zdobí dvůr kampusu Masarykovy univerzity v Brně. V díle se spojují dvě základní látky. První simuluje zakřivení prostoru pomocí zrcadla, které díky lomu světla napodobuje nekonečno. Druhý element zastupuje balvan představující základní sílu země. Autorem díla je Aleš Veselý, který působí na Akademii výtvarných umění v Praze.

Další dvě umělecká díla v kampusu představují busty význačných osobností spjatých s univerzitou. Při příchodu po lávce z nákupního centra Campus Square upoutá v pavilónu A22 bronzová plastika T. G. Masaryka od sochaře Vincence Makovského. Socha zapůjčená od Magistrátu města Brna se původně nacházela před bývalou budovou lékařské fakulty na Komenského náměstí.

Bustu někdejšího děkana lékařské fakulty a také rektora Masarykovy univerzity Edwarda Babáka pak mohou návštěvníci kampusu vidět mezi pavilóny A3 a A6. Plastika sem byla přemístěna z budovy fakulty sociálních studií v Joštově ulici, kde dříve sídlila lékařská fakulta. Symbolicky teď stojí právě u pavilónu A3, kde funguje Babákův výzkumný institut, který se zabývá rychlým přenosem poznatků o léčbě rakoviny do praxe.

sochy05Sousoší Osvícení a Silná Barva od Lukáše Rittsteina.

Zdroj: Masarykova univerzita


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...