Moravské poklady se představí v Praze

Vzácné moravské poklady se ukážou v celé své kráse v Národním muzeu v Praze. Mimořádné sbírkové předměty Moravského zemského muzea budou k vidění na výstavě „Poklady Moravy – příběh jedné historické země".

poklady01

 Spolupráce Prahy a Brna

poklady02Dne 29. června byla v Brně slavnostně podepsána smlouva mezi ředitelem Moravského zemského muzea Martinem Reissnerem a generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem o spolupráci na unikátní výstavě „Poklady Moravy – příběh jedné historické země", která bude otevřena 21. září v nové budově Národního muzea.

Národní muzeum není pouze pražským muzeem. Své pobočky má v mnoha krajích České republiky, ale dává své prostory k dispozici i pro prezentaci mimopražských regionů. V minulých letech proto uspořádalo cyklus výstav, které představovaly poklady muzeí jednotlivých regionů České republiky.

„Jsme rádi, že Moravské zemské muzeum přijalo naše pozvání a připravilo výstavu Poklady Moravy pro novou budovu Národního muzea. Moravské zemské muzeum je jako druhé největší zemské muzeum naším přirozeným partnerem a Morava se má rozhodně čím chlubit. Jsem si jistý, že svými poklady dobude srdce našich návštěvníků," říká generální ředitel Národního muzea a dodává: „V nové budově Národního muzea, ve které dříve působilo Rádio Svobodná Evropa a ještě dříve Federální shromáždění, otevíráme postupně další a další výstavní sály. Doufám, že tato výstava se stane jistým zlatým hřebem mezi pořádanými výstavami." Nad výstavou převzal záštitu prezident České republiky Václav Klaus.

Od pravěku až po novověk

Výstava zobrazí život Moravanů od pravěku až po novověk. Časová linka bude doplněna specifickými průhledy, jakými jsou například moravský osud, moravská hrdost, moravská radost. Bude prezentovat jednotlivé moravské regiony. Symbolem výstavy bude tajemná soška šamana, která byla nalezena v Brně a je datována do stejného období jako Věstonická venuše. Z dalších exponátů jmenujme například originál čelisti neandertálce ze Švédova stolu, soubor sošek venuší, kuše, meče, mince a obrazy z období raného, vrcholného i pozdního středověku, dále exponáty mapující dějiny moravského muzejnictví a tamější kulturní tradici. Připravena bude i celá řada doprovodných akcí.

poklady03

Zdroj: Národní muzeum
Foto: Jan Cága


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události