CCV

GALERIE PEKAŘSKÁ - únor - březen 2016

GALERIE PEKAŘSKÁ, Pekařská 52, 602 00 Brno
otevírací doba: PO - PÁ od 9:00 do 17:00
telefon (recepce): +420 545 217 037

Kontaktní osoba: Bc. Hana Krejčiříková
tel.: +420 721 562 527
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
web: http://www.galeriepekarska.cz
facebook: https://www.facebook.com/GaleriePekarska

Aktuální výstavy

František Borovec - grafika, kresby
Karel Fuksa - sklo, dřevo, smalt

...grafika, kresby, sklo, dřevo a smalt... v jednom prostoru... v jedné výstavě

fuksaCo spojuje tyto dva autory?
Tvůrčí posedlost / hravost / činorodé aktivity širokého záběru / touha po seberealizaci / radost ze života / pátračství / neposednost.

Co rozděluje tyto dvě osobnosti?
František Borovec je grafický designér - enofil - labužník - extrovert - obdivovatel nonsensu - amatérský lidový zpěvák - veřejný kulturní hybatel.
Karel Fuksa je televizní režisér - asketa - sportovec - introvert - mystifikátor - anonymní kulturní hybatel - inzitní profesionál.

Proč spolu, tady a teď?
motto - ohlížení vpřed
jejich hledání ne vždy a ne ve všem respektuje pravidla
pro oba je důležitější cesta než cíl
výtvarný nepokoj autorů je vzácně zklidněn touto galerií
nabízejí dialog s jakýmkoliv výsledkem
a nakonec - čas kvapí

fuksa2Grafika, plakáty corporate design Františka Borovce jsou v muzejních i soukromých sbírkách a firmách v ČR, SR, Polsku, Rusku, Německu, Itálii, Anglii, Francii, Americe, Egyptě, Japonsku a Tajvanu.
„...Ohlížení F. B. jsou vlastně autorovy návraty k pomíjeným či zcela zapomenutým technikám a postupům v grafice, ale i k době svobodného rozhodování, hledání, experimentování, ale i omylů na cestě, jež byla důležitější než cíl.
Jsou to ony otevřené šuplíky, plné neuskutečněných nápadů, na které možná konečně přišel čas.
U autora jeho věku by se dal očekávat definitivní výtvarný názor bez váhání, ale ten si získal v grafickém designu, povolání, kterému zasvětil převážnou část svého života. Vystřídal profese reklamního grafika, ilustrátora, scénografa, pedagoga, až po pracovníka v oboru corporate dessignu a vizuální komunikace. Výstavní síně byly pro něj ulice a média od Ameriky po Rusko, kde vytvořil na 400 firemních značek, symbolů a logotypů.Každou prací přesvědčuje o dokonalé znalosti profese, zaujatosti a poctivém přístupu k zadání. To, co jej opět přivedlo ke kresbě a volné grafice, byla touha o osvobození se z podřizování a z kompromisů v užité grafice.
Vrací se k figurální kresbě, portrétu a poctivé grafice, vzniklé ze všedních prožitků a situací. Převážně využívá techniku monoprint, pracuje i s fotografií, kterou dále volně zpracovává. Jeho grafické listy i kresby postrádají výraznou a popisnou dějovou linku, nechávají dovyprávění příběhu na divákovi, očekávají oboustrannou komunikaci.
Své místo v tomto virtuálním světě našel i výběr z rozsáhlých cyklů „Hlavy“ a „Osobnosti“ Série autorských tisků s figurálními motivy patří do cyklu „Reminiscenční terapie“. Není autorovým záměrem sjednotit po formální stránce vystavovaná díla, jsou to převážně prosté deníkové poznámky, skicy a ilustrace, co nechtějí, aby zůstaly samomluvou Františka Borovce.“
Miloslav B. Dolejš 2016

fuksa3Karel Fuksa v roce 1971 absolvoval jako jeden z prvních Katedru dokumentární tvorby FAMU.  Vedle svého hlavního povolání televizního režiséra desítky krátkých a dokumentárních filmů v České televizi se věnuje po celý svůj tvůrčí život výtvarnému umění. V začátcích, od roku 1968 kresbě a grafice, potom malbě, keramice a v posledních letech převážně sklu. Skleněné objekty vznikají ve spolupráci s profesionálními skláři v různých sklárnách na Moravě. V současné době zkouší novou výtvarnou techniku smalt. Vystavoval na samostatných i společných výstavách v galeriích ČR i v zahraničí ( Paříž, Madrid, Skandinávie, ... ) a kromě toho všeho vrcholově sportoval. Věnoval se dráhové cyklistice, cyklokrosu a triatlonu. Ani dnes nezvolňuje a s oblibou sedne kolo či zaběhne maraton.
„...Fuksa se totiž vyznačuje posedlostí a činorodou aktivitou, chce vyzkoušet všechno, k čemu se dostane, i to, k čemu není zdánlivě vůbec disponován. A zase, na druhé straně, nezkoumá příliš podrobně metody, techniky, styly, trendy a kontexty a podobně. Všechno si chce vyzkoušet, takříkajíc za pochodu, na svém těle, vlastníma rukama. A tak se po hlavě vrhl do celého toho moře výtvarného umění a plave si v něm zdárně. Vyzkoušel kresbu, malbu, grafiku, keramiku a kdoví, co ještě, a naposled, už pár let, i sklo. Musím říct, že díky své úpornosti a zvídavosti dosáhl ve všech oborech – přes drobné metodické neznalosti a nedostatky- jistých zajímavých výsledků, ba osobitosti.
Ano, je to tak.
Fuksa člověka dovede překvapit a to není tak málo, jak by se někdy mohlo myslet. V jeho duši je radost z tvorby, ze hry, až by se chtělo říct- dětská. Ale i grotesknost a bolest a soucit i humor – a já věřím, že není u konce. Ani s dechem ani s tvorbou.“ Arnošt Goldflam

28. 1. 2016 - 9. 3. 2016


BOŘIVOJ DOLEŽAL - obrazy a kresby

…Zakládací listina / V dobré míře a za jasného povětří jiskřivého adventního času s radostí manifestuji a předkládám ctěnému publiku objev lineární malby. Již v dětství na mě volávali „ já Tě zlinýruju“. Nakreslil jsem písmo Linea a svou lineární tvorbu nazval „lineart“ (lajnart). Za neobyčejně příznivé konstelace hvězd zakládám manifestem nehnutí „Linie 21“, kde už teď není k hnutí. Současně jasnozřivě vidím, jak se na brněnské výtvarné scéně formuje olbřímí uskupení ve tvaru kosočtverce. Jeho prioritou bude pěstovat vzájemnou lásku a udržovat dobrou náladu v prostředí občanské nasranosti. Ve stanovený Veselý den se tradičně, moji drazí, krásně zlinkujeme!...

Bořivoj Jaromír Doležal
prosinec 2010
Brno, Europe

17. 3. 2016 - 27. 4. 2016