GALERIE PEKAŘSKÁ - leden a únor 2015

GALERIE PEKAŘSKÁ, Pekařská 52, 602 00 Brno
otevírací doba: PO - PÁ od 9:00 do 17:00
telefon (recepce): +420 545 217 037

Kontaktní osoba: Bc. Hana Krejčiříková
tel.: +420 721 562 527
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
web: http://www.galeriepekarska.cz
facebook: https://www.facebook.com/GaleriePekarska

Aktuální výstavy

GRAFIKA, DEKALKY, PLASTIKA
Jánuš Kubíček

kubicek portretJánuš Kubíček (5. 12. 1921–21. 5. 1993) - malíř a grafik.

Jeden z předních představitelů brněnské malby druhé poloviny 20. století, významná osobnost kulturního života v Brně. Autor, který postupně dospěl k abstrakci skrze lásku k tradici a nesmírně širokou znalost výtvarné teorie i vlastního řemesla, technologický experimentátor. Pocházel z uměleckého prostředí (otec a strýc - sochaři Josef a Leoš Kubíčkovi, sestra Jarmila historička umění), kde k blízkým rodinným přátelům patřili přední čeští umělci. Zakládající člen skupiny Brno 57. Znalec a obdivovatel odkazu analytika českého kubismu Bohumila Kubišty zanechal rozsáhlé dílo a jeho životní tvorba byla dosud představena ve třinácti zemích.

Motto: „Usiluji o projev, který je sám o sobě autonomní skutečností a vyjadřuje co nejpřesněji vztahy k podstatám, ležícím mimo tabuli obrazu. V současné době mne nejvíc zajímají vztahy, poměry, rytmus.“ Jánuš Kubíček, 1969

Syn sochaře Josefa Kubíčka a synovec sochaře Leoše Kubíčka žil od roku 1924 s rodiči v Brně. V rodinném prostředí často navštěvovaném přáteli - umělci (básník Jiří Mahen, malíři Jan Trampota, Antonín a Linka Procházkovi, Ferdiš Duša, historik umění František Kubišta a další) se formovala raná tvorba Jánuše Kubíčka.
januskubicekkubicek obr1

Od roku 1947 sdílel ateliér s Bohumírem Matalem v bývalém Zemském domě na Kounicově ulici v Brně. Jejich tvorba tohoto období vykazuje společné rysy, zejména v obrazech pohledů na městská zákoutí a v hledání moderního výrazu, kde oba malíři používají jako východisko ženskou figuru. V roce 1951 získal ateliér na Františkánské ulici v Brně, ve kterém pracoval až do své smrti. Kubíčkův ateliér se stal místem setkávání četných přátel a jedním z intelektuálních center Brna 50. až 80. let 20. století. V roce 1957 spoluzaložil tvůrčí skupinu Brno 57 - s malíři Bohumírem Matalem, Vladislavem Vaculkou a Vladimírem Vašíčkem, s architekty Ivanem Rullerem a Zdeňkem Říhákem, se sochaři Josefem Kubíčkem a Karlem Hylišem a s teoretiky umění Zdeňkem Kudělkou, Petrem Spielmannem a Jaromírem Zeminou (později se k nim připojil malíř Pavel Navrátil). V 60. letech 20. století stylizací námětů dosahoval abstrakce s barokními a imaginativními prvky v cyklech obrazů z antické mytologie (Ikarův pád, Labyrint, Sisyfos, Laokont aj.).

Vedle malířské tvorby se Kubíček zabýval také grafikou (lepty, suché jehly, litografie), starými malířskými technikami (temperou, enkaustikou) a je autorem řady sochařských realizací v brněnské architektuře.

kubicek obr2kubicek obr3
Mezi významné pocty udělené Jánuši Kubíčkovi patří např.:

  • 1. cena za malbu na výstavě Tvorba mladých v Lužánkách v Brně (1940),
  • Krajská cena Antonína Procházky „za vynikající malířské dílo posledních let“ (1970),
  • prohlášen čestným členem Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Brno (26. 2. 1992)

8. 1. 2015 – 27. 2. 2015