Dům umění města Brna - výstavy, únor 2019

Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, 602 00, Brno
Pokladna, předprodej vstupenek, tel.: 515 917 572
Otevřeno: út - ne  10 - 18 hodin
www.dum-umeni.cz

Díla ze sbírky SAMMLUNG VERBUND, Wien
Feministická avantgarda 70. let
DUM sammlungSkupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň i autorek země, ve které se kolekce právě představuje. Soubor ukáže obraz ženy na fotografiích, kresbách, videích, filmech a objektech. Tématem je jim vlastní tělo a otázky sebeurčení, ženské identity. Součástí jejich práce je často provokativní, radikální, poetický a ironický přístup. Výstava začala svou cestu Evropou v roce 2014 v Muzeu Bozar v Bruselu, pokračovala do Mnichova, Milána, Vídně, Karlsruhe a v Brně své putování skončí. Zde ji doprovodí konference, která porovná generační přístupy k ženskému emancipačnímu hnutí a tvorbě v české republice oproti západní Evropě a Spojeným státům americkým.
12. 12. 2018 – 24. 2. 2019
(Dům umění)

Hugo Táborský
Seriální abstrakce
DUM hugotaborskyBrněnský umělec Hugo Táborský (1911 - 1991) je známý svou avantgardní fotografickou tvorbou z 30. let minulého století, méně známá je však jeho užitková grafika hlásící se k mezinárodnímu hnutí tzv. nové nebo funkcionalistické typografie. Jeho volná malířská tvorba z první poloviny 30. let, kterou tvoří seriální řady abstraktních kompozic, zůstala doposud zcela neznámá, přestože je pozoruhodná i v mezinárodním kontextu. V českém umění má nejblíže k sérii kvašů Františka Kupky ze stejné doby s názvem Abstrakce. Táborského geometrické kompozice vznikaly v úzké souvislosti s jeho studiem na Škole uměleckých řemesel v Brně a s jeho fotografickými a zejména grafickými kompozicemi, jak svědčí i série prací zkoumající kompoziční možnosti geometrických tvarů písma a nacházející se tak na rozhraní mezi volnou a užitou tvorbou. Tyto studie spolu s čistě abstraktními kompozicemi obohacují obraz českého meziválečného umění o dosud málo zastoupenou stylovou polohu seriální geometrické abstrakce.
12. 12. 2018 – 24. 2. 2019
(Dům umění, Galerie Jaroslava Krále)

Veronika Bromová (CZ), Alex Bălă + Paul Dunca/Paula Dunker = #FLUID (RO), Jan Matýsek (CZ), Ruben Montini (IT), Kateřina Olivová (CZ), Gyula Muskovics + Tamás Páll + Viktor Szeri = Phoenix (HU), Karol Radziszewski (PL), Sergey Shabohin (BY), Lilla Szász (HU) + Express Yourself
WE WILL NOT CHANGE OUR SHOW
DUM wewillnotchangeVýstava je mezinárodní skupinový projekt dvou kurátorů a několika českých i zahraničních umělců, které spojuje práce s LGBT tematikou a genderovou problematikou. Cílem je představit a studovat problematiku svobody uměleckého vyjádření, svobody slova, utajení, skrytosti a otevřenosti z pozice LGBT. Kurátoři i vybraní autoři jsou přesvědčeni, že právě v této době je potřeba pomocí umění vyjadřovat politické přesvědčení a hájit uměleckou svobodu. Výstava bude od počátku chápána nejen jako ryze umělecký, ale i politický akt, jenž má být jasným a silným vyjádřením pozice svobody. Bude zahrnovat vybraná starší díla autorů, stejně jako zcela aktuálně a na místě vzniklé práce. Stane se specifickým pendantem k souběžně probíhající výstavě Feministická avantgarda v Domě umění na Malinovského náměstí.
6. 2. 2019 – 24. 3. 2019
(Dům pánů z Kunštátu)

Lazar Lyutakov (BG), David Muth (A), Stefanie Schwarzwimmer (A)
Věci – Things
DUM veciSkupinová výstava vychází z motivu knihy francouzského autora Georgese Pereca. Jeho knižní debut Věci z roku 1965 je příběhem mladého páru, jehož vztah ke světu se uskutečňuje prostřednictvím vlastnění, konzumování, nakupování a pořizování uměleckých předmětů, nábytku atd. Hrdinové příběhu se ocitají ve vleku touhy po luxusním životě, k němuž jim však, coby příslušníkům střední třídy, chybějí prostředky. Knihu lze chápat jako studii vztahu mezi věcmi, které společnost produkuje, a nejistým štěstím, které z konzumního způsobu života vyplývá. Výstava pohlíží na každodenní předměty jako na významné tvůrce naší doby: tyto identické objekty, které našly svoji cestu na mnoho míst na celém světě, jsou výsledkem globální ekonomiky, jakýmisi „globálními hyper-objekty“, dotvářejícími atmosféru naší reality.
6. 2. 2019 – 24. 3. 2019
(Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99)