Dům umění města Brna - výstavy, červen 2018

Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, 602 00, Brno
Pokladna, předprodej vstupenek, tel.: 515 917 572
Otevřeno: út - ne  10 - 18 hodin
www.dum-umeni.cz

Artspace Germany
DUM artspacegermanyEvropská integrace a globální propojení světa přináší nové výzvy ke zprostředkování národních kultur. Vizuální umění ukazuje jasně účinky jejich přibližování se. Již nyní je jasné: globální vesnice je už realitou. V dnešním světě role umělce jako globálního hráče, jako poutníka mezi kulturami vzrostla. V padesátých letech přitahovaly mnohé německé umělce metropole Paříž nebo od šedesátých let New York, umělci z jiných zemí naopak úmyslně zvolili za své životní a pracovní centrum Německo. Jejich integrace se proto projevila v neposlední řadě novými uměleckými impulzy, které jsou dnes vnímány jako přirozená součást místní scény. Tito umělci, kteří se přistěhovali do Německa a strávili zde většinu svého tvůrčího života, kromě své umělecké tvorby učí na akademiích a učinili z Německa přitažlivé místo pro mladé lidi v tuzemsku i zahraničí.
Výstava IFA (Institut für Auslandsbeziehungen) prostředkuje jiný pohled na „Art Space Germany“. Představuje ho jako rozmanitý prostor, který spojuje transkulturní jednota. Kunstraum Deutschland na výstavě reprezentují díla z posledního třicetiletí od třinácti umělců.
13. 6. 2018 – 29. 7. 2018
(Dům umění)

Iren Stehli
Druhý život
DUM druhyzivotOkupace Československa armádami „spřátelených" vojsk roku 1968 rozpoutala mimo jiné i masivní vlnu emigrace. Tisíce Čechů a Slováků sebraly odvahu a udělaly velký krok do neznáma, aby mohly žít důstojně a svobodně. Jak dnes, po padesáti letech, vnímají svoji identitu lidé, kteří si za svůj druhý domov zvolili Švýcarsko? Jakými cestami se odvíjely jejich osudy? Jaký vztah mají dnes ke své původní vlasti? To jsou otázky, které si klade česko-švýcarská fotografka Iren Stehli. Její portrétní fotografie pětadvaceti osobností budou orámovány doprovodnými texty, které nechají diváky nahlédnout hlouběji do jejich příběhů. Výstavu doprovodí dokumentární snímek švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler. Tento putovní projekt vznikl ve spolupráci se Švýcarským velvyslanectvím v České republice. Brněnská výstava v Domě umění bude třetí zastávkou na jejím putování po českých a moravských městech.
20. 6. 2018 – 29. 7. 2018
(Dům umění, Galerie Jaroslava Krále)

 Diplomky FaVU – výstava diplomových prací absolventů FaVU VUT v Brně za akademický rok 2017/2018
Cílem výstavy je prezentovat komplexní obraz fakulty a práci všech ateliérů školy od klasických sochařských a malířských disciplín přes grafický a produktový design až po konceptuální projekty. Přehlídka obhájených prací a konfrontace rozmanitých autorských a studentských přístupů zároveň prezentuje veřejnosti pedagogické výkony celé fakulty.
20. 6. 2018 – 29. 7. 2018
(Dům pánů z Kunštátu)

Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo
DUM alfredneumannVýstava významného moderního architekta, brněnského rodáka a pozdějšího studenta vídeňské Akademie, kde studoval pod vedením Petera Behrense. Po ukončení studií se ve 20. letech věnoval návrhům nábytku a následně i staveb, a to v Paříži (1925), Alžírsku (1928–1929) a krátce též v Jihoafrické republice. Během druhé světové války byl pro svůj židovský původ deportován posledním transportem do koncentračního tábora Terezín. Po únoru 1948 emigroval do Izraele, kde žil a působil až do roku 1965. Ve svých šedesáti pěti letech z Izraele odešel a přestěhoval se do Kanady, kde začal učit na univerzitě Laval v Québecu, založil školu architektury a kde na podzim 1968 po krátké nemoci zemřel.
11. 5. 2018 – 10. 6. 2018
(Dům umění, Galerie Jaroslava Krále)

Daniel Hüttler
CCCC – Centre for Cybernetic Culture Circulation
DUM huttlerGalerie G99 je transformována v platformou pro realizaci projektu CCCC – Centre for Cybernetic Culture Circulation. Podstatou CCCC je sociální, názorová a myšlenková výměna mezi autorem, divákem nebo participujícími umělci navzájem. CCCC v týdenních odstupech nabízí prostor pro diskuzi, prezentaci, přednášku nebo jiný typ akce pozvaných hostů. Hosté, ze tří rozdílných prostředí Prahy-Brna-Vídeně, jsou vždy zváni na základě podobnosti témat, kterými se ve své práci zabývají. K tomuto účelu slouží druhá část galerie, tzv. Meeting room, který je mimo čas diskuzí studovnou / čítárnou. Jsou zde dostupné knihy i kopie textů zabývající se historickými událostmi a milníky české historie 1918, 1938, 1945, 1948, 1968 a 1989 nebo texty filozofické a teoretické. V první místnosti se odehrávají rychle se měnící výstavy pozvaných účastníků.
25. 4. 2018 – 10. 6. 2018
(Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99)

Rozhněvaná planeta 2: Operace pokračuje
DUM rozhnevanaplanetaMezinárodní výstava se zaměří na geopolitické, interkulturní, ekologické a sociální konflikty, které se staly a stávají klíčovým tématem veřejného diskursu v době, kdy se ve zvýšené míře soustřeďuje pozornost na jejich lokální ohniska, ale mluví se i o nárůstu nebezpečí rozpoutání nové globální války. Výstava se snaží prostřednictvím současného umění ukázat širší kontext konfliktů i jejich zprostředkování cestou médií a obrazů, přičemž se nechce vyhýbat kritickým přístupům a diskusím o různých projevech a podobách násilí. Autoři koncepce vycházeli z předpokladu, že na většinu současných konfliktů je třeba nahlížet spíše z kosmopolitní (globální i lokální) perspektivy, než jen z úrovně vztahů mezi národními státy.
25. 4. 2018 – 10. 6. 2018
(Dům pánů z Kunštátu)