Dům umění města Brna - výstavy, březen 2018

Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, 602 00, Brno
Pokladna, předprodej vstupenek, tel.: 515 917 572
Otevřeno: út - ne  10 - 18 hodin
www.dum-umeni.cz

Computer Graphic Re-visited 2.0
DUM computergraficsHigh-tech rekonstrukce výstavy Computer graphic, kterou v roce 1968 uspořádal v Domě umění města Brna kurátor a umělec Jiří Valoch. Valochova výstava byla jednou z prvních galerijních prezentací počítačového umění vůbec a první výstavou tohoto umění v tzv. Východním bloku. Její rekonstrukce je založena na využití technologie plně imerzivní virtuální reality, rozšířené zejména v herním průmyslu, a dalších médií transparentní zkušenosti. Jedná se o počin balancující mezi kunsthistorickým experimentem a žánrem tzv. vzpomínajících výstav. Kurátoři odmítají nostalgii po starých strojích, naopak využívají současné imerzivní technologie, aby zpřítomnili Valochovo futuristické tvůrčí gesto.

Oproti výstavě Computer-Graphic Revisited, konané ve dnech 4. 10. až 6. 10. 2017, bude virtuální rekonstrukce výstavy tentokrát obohacena o další experimenty s různými způsoby zprostředkování výstavy Computer Graphic současným návštěvníkům galerie. Jedná se o poctu avantgardnímu počinu Jiřího Valocha a současně o experiment z oblasti digital humanities, kdy high-tech nástroje jsou využity v rámci kunsthistorického výzkumu. Projekt patří mezi tzv. ‚remembering exhibitions'.
21. 3. 2018 – 22. 4. 2018
(Dům umění, Galerie Jaroslava Krále)

Tomáš Svoboda
JAKO Z FILMU: ADAPTACE
DUM jakozfilmuVýstavní projekt převádí analýzu vztahů skutečnosti a iluze či představ z filmového média (tj. dlouhometrážního experimentálního filmu) určeného pro projekci v kinosále do galerijní instalace. Rozpouštění výchozích kódů v novém celku přináší několik fascinujících momentů: například odlišnou dimenzi času a místa, která se v galerijní expozici váže k jedinečnému „tady a teď“ nebo převod lineární posloupnosti vyprávění do paralelní prezentace jednotlivých scén v samostatných projekcích. Důležitou roli sehrává opakovaný transfer filmového a výtvarného světa. Zásadní je specifická, ale zároveň prostupná zkušenost filmového diváka a galerijního recipienta (jehož stále nelze pojmenovat jinak než jako návštěvníka). Ano, pohybujeme na klasické ose původce – komunikát – příjemce. Podstatné je ovšem prostředí, v němž se tato osa ocitá, tedy přenos z režimu kina do režimu galerie. A současně prostupnost vnímání skutečnosti skrze kulturní zkušenost, kdy nejsme schopni rozlišit „objektivní realitu“, její subjektivní vnímání a její reprezentaci skrze filmové zpracování. Klademe si zdánlivě jednoduché otázky: Co to znamená „jako z filmu“? Jaká je odpověď v závislosti na projekčních režimech? K čemu je vytržení filmu z „pravidel filmu“?
21. 3. 2018 – 22. 4. 2018
(Dům umění)

Marie Tučková
Ursula Uwe: Cyberbaby_
DUM ursulauweVýstava jako divadelní hra o několika dějstvích. Je dost pravděpodobné, že výstava nebude v průběhu měsíce vůbec přístupná a promění se v několik na sebe navazujících událostí – živých performancí. Svůj základ mají ve vítězném projektu studentské soutěže Exit Ursula Uwe Marie Tučkové. Pro performanci je důležitý chór, který tvoří sedm žen a téma Konstrukce lásky nebo instáčové básničky. Sádrové objekty pak umocňují atmosféru a fungují jako divadelní scéna.
28. 2. 2018 – 8. 4. 2018
(Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99)
 

 

 

Něco něčím / Daliborem Chatrným
DUM neconecimVýstava Něco něčím mapuje sféru působení a vlivu brněnského umělce Dalibora Chatrného, a to jednak prostřednictvím děl, jednak prostřednictvím osobností, se kterými se v průběhu života potkával. Kurátoři vycházejí z přesvědčení, že význam tohoto umělce spočívá nejen v originalitě a autentičnosti jeho uměleckých děl a projektů, ale také v jeho bezprostředním působení na nejrůznější generace umělců a jiných osobností především v českém prostředí, konkrétně v Brně. Nahlédnou na jeho tvorbu v širších souvislostech jako na vytváření situací, otevřených interakcí v kontextu umění, uměleckého školství i v civilním životě.
7. 2. 2018 – 8. 4. 2018
(Dům pánů z Kunštátu)

 Karel Otto Hrubý - fotograf, pedagog, teoretik
DUM kohrubyK. O. Hrubý byl významnou osobností soudobé české fotografie, pedagogem, kurátorem a recenzentem výstav, autorem literatury o fotografii, organizátorem přednášek, dílen a výstav v oblasti amatérské fotografie. V roce 2016 uplynulo 100 let od jeho narození – jeho odkaz připomene souborná výstava, jejíž koncepce bude vycházet z hlavních tematických oblastí a názorových okruhů fotografického díla K. O. Hrubého. Soustředí se jak na jeho počátky, kdy navazoval na tradice české meziválečné avantgardní fotografie, tak na hlavní etapy jeho fotografické produkce., jejíž tematický záběr byl velmi široký - na výstavě bude zastoupena jak živá fotografie, portréty, krajina, momentky s motivy každodenního života, fotografie města v jeho proměnách, divadelní a aranžovaná fotografie. Výstavní soubor naznačí vývoj a hlavní etapy díla K. O. Hrubého v kontextu s dobovými stylovými trendy i aktuální společenskou situaci.
6. 12. 2017 – 4. 3. 2018
(Dům umění)

Tadeáš Kotrba
Tři principy
DUM tadeaskotrbaMalby Tadeáše Kotrby reflektují autorovy konkrétní zážitky i vzpomínky, asociují pocity s nimi spojené i existenciální úvahy obecnějšího dosahu. Vycházejí z autorova vnitřního světa, jeho subjektivní interpretace jevů, které pro něj mají význam v souvislosti s jeho citlivým vnímáním dění kolem něj i ze spontánních reakcí na aktuální prostředí, vizuální podnět. Sekvence příběhů, těch zažitých i fiktivních, situací spojených s reálnými vjemy i evokacemi možných životních pozic jsou interpretovány prostřednictvím krajiny, architektury, figurálních motivů - přítomnost člověka je naznačována subtilní kresbou, malířským gestem.
6. 12. 2017 – 4. 3. 2018
(Dům umění, Galerie Jaroslava Krále)