Dům umění města Brna - výstavy, únor 2016

Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, 602 00, Brno
Pokladna, předprodej vstupenek, tel.: 515 917 572
Otevřeno: út - ne  10 - 18 hodin
www.dum-umeni.cz

Václav Jirásek
Svět podle Ironyma Koola
Fotografie
vaclavjirasek2Svět Ironyma Koola je krásné, bolestivé místo. S úšklebkem sleduje Kool pokračující rozklad západní společnosti, do něhož s patřičným despektem zahrnuje i dnešní život člověka, jehož je alter egem. Kool je připomínkou svobodného a idealistického mládí, oplakaným ironickým hrdinou, kterým umělec býval a není. Na svých cestách se upřímně baví každodenními bizarnostmi a romanticky obdivuje prostotu v krajinách, zátiších sestavených pasáky, eskapických popových záblescích i zbytcích tradičních hodnot, vědomý si jejich krutosti a dnešku zoufale neadekvátních stránek. Návrat není možný, ani žádoucí, ale současnost je plná utrpení a pocitů mnohem míň vznešených – trapnosti, groteskní ubohosti nebo čistě absurdity. Psů přikovaných k vzrušujícím vrakům, torz životních snů v nikdy nedostavěných, osamocených domech, lidí schoulených na ulici a dětí v gumových maskách smrti. Kurátor: Michal Nanoru.
9. 12. 2015 – 7. 2. 2016
(1. patro)

Miloš Budík
Fotografie
milosbudik2Výstava seznámí v retrospektivním výběru s dílem jednoho z nestorů brněnské fotografie. Akcentováno bude zejména období prvních desetiletí druhé poloviny 20. století, kdy se Miloš Budík věnoval tematice s motivy městské krajiny, pojímané v duchu tehdy aktuální poezie všedního dne. Pracoval často s protisvětlem, s diagonálně řešenou kompozicí a nadhledem, kromě civilních městských motivů vznikala řada momentek, reflektujících život Brňanů v různém kulturním a pracovním prostředí. Jako jeden z mála se tehdy úspěšně účastnil mnoha mezinárodních přehlídek současné fotografické produkce, byl zakládajícím členem skupiny VOX. Jeho sepjetí s brněnským kulturním životem vyústilo ve spolupráci s kulturními periodiky, kromě dokumentárních fotografií zde uplatnil i volnou fotografii jako doprovod k literárním dílům, některým tématům se pak věnoval dlouhodobě. Kurátorka: Jana Vránová.
9. 12. 2015 – 7. 2. 2016
(Galerie Jaroslava Krále)

Architekt František Vrána
Nábytek, interiéry, volná tvorba
frantisekvrana2Retrospektivní pohled na designérskou tvorbu významného brněnského akademického architekta Františka Vrány. Autor působil dlouhá léta ve Vývoji nábytkářského průmyslu v Brně a patřil vždy ke skupině progresivních návrhářů, kteří v druhé polovině 20. století reagovali na mezinárodní vývoj oboru. Architekt Vrána ovlivnil rovněž několik generací adeptů výtvarných oborů v Brně jako učitel na zdejší Střední škole uměleckých řemesel a v devadesátých letech také na Pedagogické fakultě Masarykovy university v Brně na Katedře výtvarné výchovy. Od roku 1993 také pracuje se studenty na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně v Ústavu nábytku a spec. výrobků ze dřeva. Výstava představí širokou škálu práce architekta Vrány – od jeho studentských návrhů interiérů z padesátých let přes scénografické studie po řešení výstav Muzea města Brna a brněnských veletrhů. Součástí výstavy budou také nábytkové kusy z majetku brněnských muzeí a galerií. Kurátorka: Dagmar Koudelková.
9. 12. 2015 – 7. 2. 2016
(Procházkova síň)

Jaromír 99
Nechte mě tady!
Výtvarná tvorba Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99 je známá široké skupině komiksových fanoušků a v posledních letech nejen jim. Od chvíle, kdy se komiks o Aloisi Nebelovi stal generační filmovou legendou, znají obrysy jeho práce i lidé, kteří běžně nenavštěvují galerie a výstavní síně. Technikou kresby a počítačové grafiky pak Jaromír 99 vytváří komiksy, mezi něž patří úspěšný Alois Nebel (Labyrint, 2008), který v podobě stejnojmenného filmu získal i Evropskou cenu pro nejlepší animovaný film v Berlíně a Českou republikou byl nominován na Oskara, dále Zámek Franze Kafky (Labyrint, 2013) a aktuálně pak komiks Zátopek (Argo/Paseka, 2016), který by měl být vydán v době konání výstavy.Těžištěm brněnské prezentace by měla být díla vycházející z autorových komiksových knih a jeho ilustrací, a také ukázky z volné tvorby, která dnes čítá stovky volných prací na papíře. Dohromady tvoří ucelený a široký soubor, který představuje svět s jasnými obrysy i výraznými hrdiny, svět pojednaný originálním, neopakovatelným a jasně rozpoznatelným výtvarným jazykem.

Jaromír 99: „Nechte mě tady, nic neřeknu! je parafráze věty ze starých partyzánských filmů, kdy vyčerpaný hrdina při řechodu hor sděluje kamarádům, že už nemá sílu. Pro mě má ta věta význam ve smyslu, že už jsem našel svůj styl i svoje místo a že se už nemíním hnát za novými objevy. Leč pronásledovatelé se blíží a příběh ještě není u konce, tak uvidíme...“
10. 2. – 19. 3. 2016
(DŮM PÁNŮ Z KUNŠTÁTU, 1. patro)

Jan Krtička
Zvuková instalace
Jan Krtička (*1979) se ve své práci pohyboval dlouho na hranici sochařského objektu a instalace. Podstatný pro něj
byl prostor a kvality materiálu a snažil se nabídnout divákovi intenzívni zkušenost prožitku místa. V poslední době ho zajímají možnosti dokumentace díla, hledá způsoby kódování a přenosu informace o uskutečněné situaci, nebo procesu: manipuluje fotografie ze svého portfolia, nebo je nahrazuje slovním popisem, který poté prezentuje ve formě nahrávky. V posledním období se zaměřuje na přepis vizuálních podnětů do zvukové formy (nevizuální). Je reprezentantem generačních přístupů ke vztahům vizuálního obrazu, hudby, zvuku a času.
10. 2. – 19. 3. 2016
(G99)


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...