Vivat Vinum představuje Vinařství Ludvík Maděřič

Brno, 1. září 2014 – Moravský Žižkov je nejjižnější výspou Velkopavlovické vinařské podoblasti. Do stejné podoblasti spadají mimochodem i brněnské vinice, ovšem ty jsou přesně na opačné straně vinařské mapy. Moravský Žižkov leží nad křižovatkou dálnice na Bratislavu a spojnice mezi Břeclaví a Hodonínem, mezi Velkými Bílovicemi a Prušánkami. Regionálně patří na Podluží, samosprávně k okresu Břeclav, etnograficky se řadí k jižnímu Hanáckému Slovácku.

maderic1


Potkávají se tu Dyjskosvratecký s Dolnomoravským úvalem, zemědělství zde má velkou tradici. Připočteme-li mírné zvlnění krajiny prvními pahorky Chřibů, je jasné, že vinařství zde má zelenou. V současnosti k obci patří tři viniční tratě: Sahary, Slovenské a Stará hora. Na dvou z nich hospodaří také vinařství pana Ludvíka Maděřiče.

Na začátek obligátní otázka: kdo nebo co vás přivedlo k vinaření?

Bylo by hezké říct něco poetického, ale vpravdě to byla rodina. Otec vinařil od nepaměti a já jsem začal s ním, pak sám, pak se syny. Nyní máme rodinné vinařství. Další co mě inspirovalo, byli přátelé a konzumenti mých vín, kteří měli furt málo. Začínal jsem v malém sklípku po předcích a postupně jsem zvětšoval jak výrobu, tak vinařství. Vše co jsem kdy vydělal, jsem investoval zpět.

S vašimi víny se lze setkat na řadě akcí. Které z nich nás čekají v nejbližším období?

V nejbližší době Dobřichovické slavnosti, Vinobraní v Edenu, Vinobraní na Svatováclavské vinici v Praze... těch akcí je dnes opravdu hodně.

Nominovat svá vína na místní košt anebo na největší světové soutěže (AWC Vienna, IWC San Francisco), to je, zdá se mi, velký rozdíl. Co Vás přimělo účastnit se těchto jistě nákladných zahraničních akcí?

Každá z přehlídek má své kouzlo, tradici, poezii i neřesti. Místní košty jsou folklorní záležitostí, malou místní slávou s nezaměnitelným nábojem a nejistým výsledkem. Naproti tomu zahraniční soutěže mají větší renomé, cennější trofeje pro zákazníky, ale jsou odtažité a neosobní. Nelze to srovnat, výsledek na soutěži není pro mě nikterak důležitý, rád slyším kritiku, neboť jen ta mě dokáže někam posouvat. Účast na výstavách v zahraničí je drahá, to ano, ale člověk musí mít nějakou možnost porovnat si své produkty v širším kontextu.

Které z vašich vín považujete za historicky nejúspěšnější. Dají se ještě někde sehnat?

Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr a Sauvignon 2013 pozdní sběr. Ryzlink je již delší dobu beznadějně vyprodaný, možná se sem tam válí nějaká lahev na vinotéce nebo u někoho v privátním archivu. Sauvignon je ještě k dispozici, ale asi dlouho nevydrží :-).

maderic2

Přiblížil se čas vinobraní. Jak se vyvíjejí hrozny na vašich vinicích? Které odrůdy vypadají zatím nejslibněji?

Hrozny zatím vypadají dobře, i když studený srpen není optimální, důležité bude září, to může leccos dopéct :-). Co se vína týče, budeme čekat s počítáním zajíců až po honu, v lednu se zeptejte. Věštit z křišťálové koule zatím neumím a hádat se mi nechce.

Vaše nabídka je typicky moravsky pestrá. Jsou zde jakostní i přívlastková vína, suchá i sladší vína, svatomartinské, sekty... Jak se za poslední desetiletí změnily preference zákazníků?

Vše se vyvíjí a jen hlupák by seděl a brečel nad tím, že nic neprodá. Preference zákazníků jsou jako na houpačce, ale pokud je víno opravdu dobré, nezáleží jim na medailích ani na odrůdě. Je to jen práce s lidma, ta nejpříjemnější část vinaření, kdy můžete s návštěvníky posedět ve sklepě promluvit si na rovinu a oni se k vám budou chovat stejně. Do svědomí vinařům, kteří se zákazníkům podbízejí za každou cenu, nechci, ale dosladit se dá asi cokoliv. Nepatřím k těm, co by za každou cenu museli plnit všechny požadavky, mám svá vína a jsem rád za ty, kteří to respektují a hledají je. Naši zákazníci preferují suchá vína a jsem tomu rád, jsou to nejlepší vína na celovečerní slopání :-). Jistě před 10ti lety bylo in červené a o bílé zájem nebyl, dnes je tomu naopak, ale neplatí to beze zbytku.

Plánujete aktuálně výsadby nových či přímo netradičních odrůd?

Již neplánuji vysazovat další vinice, časem asi dojde k nějaké obměně, ale současný stav mi vyhovuje. Myslím, že skladbu odrůd máme typicky moravskou a jsem tomu rád, i kdybychom měli 100 odrůd, vždy se najde dotaz na 10 dalších. Splnit všechna přání není v ničích silách. Raději budu děla poctivě to, čemu rozumím, a zkusím se zlepšit, než shánět novinky každý rok.

maderic3

Připravujete nějaké novinky, co se vína týká?

Novinky zkoušíme každý rok, pro letošek připravujeme Cuvée devítka, jež je směsí Chardonnay a Veltlínského zeleného z naší nejstarší vinice. Jedná se o suché minerální víno, které téměř rok zrálo na jemných kalech, bez síry a jiných přísad. Je určeno na předvánoční trh, ale nebude to víno pro každého, je velmi osobité :-). Etiketu jsem poprosil vytvořit svému vnukovi, tak to bude typicky rodinné víno.

Brno se hlásí ke svým historickým odkazům a tradicím vinařství a vína. Označení „Brno, město vína" je pro mnohé přesto zatím pouhým heslem. Jak hodnotíte prezentaci a prodej vašich vín v Brně?

Nechtěl bych krajskému městu blížit, ale mám pocit, že Brno je nejméně městem vína ze všech velkých měst České republiky. Má to své opodstatnění, z Brna jste u nás za dvacet minut po dálnici, proto je pro každého snazší a upřímnější vyjet za vínem lehce na jih, než čekat, co se bude dít v metropoli. Dá se spíš říct, že víno je předměstí Brna, v tomto kontextu by slogan fungoval. Pravdou však je, co se vzdělání enologického týká, je na tom Praha již nyní mnohem lépe, ale „Brňáci" byli vždy hodně přátelští a snaživí. Tož ať se nenechají překonat lehce!

Vinařství Ludvík Maděřič

  • Založeno: 1993
  • Sídlo: Moravský Žižkov, Jihomoravský kraj
  • Roční produkce: 200 000 lahví
  • Vlastní vinice: 30 ha – Sahary, Slovenské
  • Odrůdy: Cabernet Moravia, Dornfelder, Frankovka, Chardonnay, Modrý Portugal, Neuburské, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sauvignon, Tramín červený, Veltlínské zelené... celkem 17 odrůd
  • Produktové řady: Standard, Premium
  • Zajímavost: sekty vyrobené klasickou metodou – Louis, Anna
  • V Brně k dostání: U Merci, Vinná Galerie, Vinotéka Perkmistr, Vinotéka Vlastimil Job
  • Web: www.vinarstvimaderic.cz

 

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ; foto: archiv Vinařství Ludvík Maděrič


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...