Nezaměstnanost v kraji klesá

Počty nezaměstnaných v kraji pomalu klesají. Míra nezaměstnanosti v červnu činila devět a půl procenta, tedy o tři desetiny méně než v květnu. Podle evidencí úřadů práce hledá nyní na jižní Moravě zaměstnání více než 59 tisíc lidí. Důvodem poklesu nezaměstnaných jsou začínající sezonní práce, příležitosti v pohostinství, stavebnictví, řemeslech. Příchod nových absolventů středních škol se očekává v září a nezaměstnaní absolventi mohou míru nezaměstnanosti na jižní Moravě zvýšit asi o půl procenta. Ačkoli míra nezaměstnanosti pomalu klesá, zásadní zlepšení v nejbližší době ekonomové nepředpokládají.
Pokles míry nezaměstnanosti zaznamenalo všech sedm jihomoravských okresů. Nejvyšší míra byla na Hodonínsku, kde klesla o 0,2 procentního bodu na 14,0 procenta. Mezi všemi okresy ČR to znamenalo čtvrté místo za Mosteckem, Děčínskem a Bruntálskem. Druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti na jihu Moravy byla na Znojemsku, snížila se o 0,8 bodu na 11,3 procenta.
Podle výše míry nezaměstnanosti následují v kraji Břeclavsko (pokles o 0,4 procentního bodu na 9,7 procenta), Blanensko (pokles o 0,3 bodu na 9,6 procenta), Brno (snížení o 0,1 na 8,4), Vyškovsko (snížení o 0,2 bodu na 8,3 procenta)a Brno-venkov (snížení o 0,2 bodu na 8,0 procenta).
V červnu mírně stoupl i počet volných pracovních míst. V uplynulém měsíci jich bylo 2932, v květnu 2875. Zhruba třetina z těchto míst byla v Brně. Na jedno volné místo v kraji připadalo 20 práceschopných uchazečů. Je to téměř desetkrát více než předloni v září před začátkem krize. Na konci září 2008 evidovaly jihomoravské úřady práce 36 714 lidí bez práce, volných míst bylo tehdy 16 544. Na Blanensku ale například letos v červnu na jedno místo připadlo 24 zájemců, na Hodonínsku 37 a na Vyškovsku 32.
Nezaměstnanost v celé zemi se v červnu meziměsíčně snížila o 0,2 procentního bodu na 8,5 procenta. O práci se ucházelo 500 500 lidí a na jedno volné pracovní místo připadlo v průměru 15,5 uchazeče.
 


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...