Brněnští vědci představili své plány firmám

V pátek 11. června proběhla v bohunickém biotechnologickém inkubátoru Inbit jedinečná akce. Nejlepší brněnští vědci se zde setkali se zástupci českých a italských firem z oblasti nanotechnologií, biotechnologií a obecně zdraví. Hlavním úkolem bylo sjednotit představy vědeckých pracovníků a firem o tom, jakým směrem by se měl výzkum v nejbližší budoucnosti ubírat, co by mohlo být firmám prospěšné, případně co mohou vědci průmyslu nabídnout. V mnoha případech našli společnou řeč a díky tomu bude mnohem jednodušší získat od firem nemalé prostředky na výzkum a vývoj nebo se spojit do konsorcií za účelem podávání společných projektů do českých i evropských programů výzkumu a vývoje.
Akce se zúčastnil například i Vladimír Velebný, generální ředitel společnosti Contipro Group, která patří mezi největší světové výrobce kyseliny hyaluronové, kterou používá v různých formách většina populace. Přidává se do krémů, do očních kapek, kloubních injekcí nebo i do přípravků na hojení ran, aby hydratovala. Právě doktor Velebný považuje akce tohoto typu za velmi přínosné a efektivní. „Máme příležitost setkat se s nejlepšími vědci z oblastí, které nás zajímají, a navázat s nimi užší kontakt a spolupráci,“ říká Vladimír Velebný. „Přestože se věda dělá zejména na univerzitách a akademiích věd, je nutné ji přenést do praxe a její poznatky uplatnit, ne je schovat do šuplíku,“ dodává Velebný.
Některé vědecké týmy nejen z Ceitecu dosahují již dnes svými výsledky evropské úrovně a spolupracují se světovými firmami. Ostatní se musí ještě naučit prezentovat své výsledky a získat tak finance na výzkum a vývoj od partnerů z průmyslu. „Účast na akcích tohoto typu je naprosto ideální k navázání spolupráce a nenásilnému prezentování vědeckých témat,“ říká Jaroslav Koča, vědecký ředitel za oblast živých věd v Ceitecu. „Naši vědci nemusejí nikam jezdit, firmy přijedou za nimi a neformálně si s nimi povídají. Ze zahraničí máme s touto formou setkávání velmi dobré zkušenosti a budeme ji nadále podporovat,“ dodává profesor Koča. Akce je doprovázena česko-italskou letní školou zaměřenou na bioinformatiku a je organizována v rámci projektu Synbiosis, který je financován ze sedmého rámcového programu Evropské unie.

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN