Město Brno přispěje na opravu mostu ke hradu Veveří

Už pošesté přispívá město Brno ze svého rozpočtu na opravy brněnského hradu Veveří. Jeden milion korun, který schválili zastupitelé, bude určen na opravu vstupního mostu. „Vnímám tuto dotaci z naší strany jako vyjádření podpory a zájmu o památku, která sice není v majetku města, ale k jeho historii neodmyslitelně patří. Není mnoho měst, která se mohou pyšnit tím, že mají na svém území dva významné hrady,“ řekl primátor Roman Onderka v pondělí 7. června po podpisu smlouvy o dotaci ve zrekonstruovaných prostorách palácové jídelny. Za Národní památkový ústav v Praze, který státní hrad Veveří vlastní a spravuje, darovací smlouvu podepsala jeho ředitelka Naděžda Goryczková.
„Za tyto peníze se pustíme do opravy mostovky a zděných sloupků zábradlí mostu. V další fázi na něm chceme opět instalovat čtyři sochy světců, které zde stály. Nepůjde ale o originály, které máme na hradě uloženy. Nepřežily by totiž venkovní povětrnostní podmínky. Proto chci požádat vedení Vysokého učení technického v Brně o zapůjčení replik těchto soch, které škola vlastní,“ sdělil svůj záměr kastelán hradu Petr Fedor.
S opravami zpustošeného hradu kastelán začal ze státních peněz v roce 2000. Město Brno se finančně zapojilo o tři roky později a celkem už poskytlo na záchranu a obnovu druhého brněnského hradu více než 22 milionů korun z celkových přibližně 75 milionů, které zde byly dosud proinvestovány. Na rekonstrukci tohoto středověkého sídla by ale bylo potřeba částky desetinásobně vyšší.

vever.gif

 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...