Město Brno přispěje na opravu mostu ke hradu Veveří

Už pošesté přispívá město Brno ze svého rozpočtu na opravy brněnského hradu Veveří. Jeden milion korun, který schválili zastupitelé, bude určen na opravu vstupního mostu. „Vnímám tuto dotaci z naší strany jako vyjádření podpory a zájmu o památku, která sice není v majetku města, ale k jeho historii neodmyslitelně patří. Není mnoho měst, která se mohou pyšnit tím, že mají na svém území dva významné hrady,“ řekl primátor Roman Onderka v pondělí 7. června po podpisu smlouvy o dotaci ve zrekonstruovaných prostorách palácové jídelny. Za Národní památkový ústav v Praze, který státní hrad Veveří vlastní a spravuje, darovací smlouvu podepsala jeho ředitelka Naděžda Goryczková.
„Za tyto peníze se pustíme do opravy mostovky a zděných sloupků zábradlí mostu. V další fázi na něm chceme opět instalovat čtyři sochy světců, které zde stály. Nepůjde ale o originály, které máme na hradě uloženy. Nepřežily by totiž venkovní povětrnostní podmínky. Proto chci požádat vedení Vysokého učení technického v Brně o zapůjčení replik těchto soch, které škola vlastní,“ sdělil svůj záměr kastelán hradu Petr Fedor.
S opravami zpustošeného hradu kastelán začal ze státních peněz v roce 2000. Město Brno se finančně zapojilo o tři roky později a celkem už poskytlo na záchranu a obnovu druhého brněnského hradu více než 22 milionů korun z celkových přibližně 75 milionů, které zde byly dosud proinvestovány. Na rekonstrukci tohoto středověkého sídla by ale bylo potřeba částky desetinásobně vyšší.

vever.gif

 

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN