Černé skřiňky z Brna budou hlídat letouny Boeing 737, 767 a 777

Brno, 27. července 2023 – Nový hlasový záznamník a zapisovač letových dat Honeywell Connected Recorder-25 (HCR-25) získal typovou certifikaci pro letouny Boeing 737, 767 a 777. Ty jím budou nově standardně vybaveny už z výroby, instalovat si je mohou také provozovatelé již vyrobených letounů. HCR-25 je první certifikovaná černá skříňka na světě, která může být během letu online spojena se zemí prostřednictvím satelitů. Data o letu tak lze získávat průběžně. Přelomovou technologii vyvinul tým vědců a inženýrů společnosti Honeywell v Brně ve spolupráci se společností Curtiss-Wright.

Honeywell foto Boeing 737

Společnost Honeywell představila HCR-25, první certifikovaný „connected recorder“ na světovém trhu. Certifikace pro sériové letouny Boeing 737, 767 a 777 završila vývoj, na kterém experti brněnského výzkumného a vývojového centra Honeywell pracovali zhruba čtyři roky.

HCR-25 díky propojení se sítí Inmarsat a jinými satelitní sítěmi umožní leteckým společnostem mít okamžitý přehled o stavu letounu a dění v kokpitu. Propojení letounů se sítí Inmarsat je mimochodem další program, který řeší právě brněnském centrum Honeywell. Tým odborníků zde průběžně pracuje na vylepšeních, která letadlům dovolují být neustále připojená. Honeywell má v Brně k dispozici přímé propojení se sítí Inmarsat k testování novinek.

Neustále dostupná data
Zařízení HCR-25 také vyhovuje nejnovějším předpisům Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) na minimálně 25hodinový zpětný záznam. Předpisy (tzv. mandáty) v souladu s EASA zavedla i řada dalších zemí po celém světě. HCR-25 zároveň s předstihem reaguje na další mandáty, které EASA teprve připravuje.

„Nový záznamník a zapisovač přináší aerolinkám řadu výhod. Díky neustálému spojení se zemí mají provozovatelé letadel další zdroj sběru dat. Mohou tak zefektivnit jejich údržbu a výkon. Pomocí HCR-25 jsou okamžitě dostupná všechna data, přenáší se v reálném čase a jsou tak k dispozici pro interní analýzy. HCR-25 například okamžitě pozná tzv. hard landing a dopravce může okamžitě reagovat předepsanou prohlídkou letadla. V případě nehody pak jsou všechna data okamžitě k dispozici. To může například zrychlit vyšetřování a pomoci zabránit dalším podobným nehodám,“ vysvětluje Tomáš Král, vedoucí oddělení Recorders společnosti Honeywell Technology Solutions Czech Republic.

cerna skrinka honeywell aerospace HCR-25 FDR

Nové instalace i snadný upgrade
Brněnský tým vedle vývoje rekordéru a příslušného softwaru pracuje také na infrastruktuře, která se skládá z cloudových serverů, kde se data z letadel ukládají, analyzují a dál zpracovávají. „Budeme se věnovat především úpravám HCR-25 podle požadavků jednotlivých zákazníků. Aktuálně připravujeme systém nabídek, který aerolinkám například umožní zvolit si, kam se budou data přenášet a jak se budou zpracovávat,“ dodává Tomáš Král.

Vedle instalací do nově vyrobených Boeingů 737, 767 a 777, pro něž je HCR-25 nyní standardním vybavením, je ideální také pro dodatečné aplikace (retrofity). Umožňuje snadný upgrade, který šetří čas na instalaci a snižuje náklady díky tomu, že je HCR-25 konstruovaný jako náhrada za jednotky Honeywell řady HFR5. Se společností Honeywell se na vývoji podílela společnost Curtiss-Wright.

Foto: Honeywell Aerospace


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...