Brněnský Technologický park přizpůsobuje nabídku pandemii

Brno, 24. února 2021 – Koronavirová pandemie mění požadavky inovačních a technologických firem, které sídlí v brněnském Technologickém parku. Park nově nabízí menší plochy k pronájmu, prostory pro kreativní spolupráci týmů i pohodlnou práci venku. Díky pružné reakci na nové podmínky registruje TPB i v pandemickém roce 2020 meziroční nárůst zisku.

covid office kancelar

Technologický park Brno (TPB) je v rámci středoevropského prostoru unikátním spojením univerzity a aplikační komerční sféry. Mnoho výzkumníků zde zasídlilo své společnosti a v rámci jejich podnikání dále úzce spolupracují s přilehlým Vysokým učením technickým, které je zároveň akcionářem společnosti. V TPB nachází své zázemí inovační firmy, které se věnují od informačních technologií po vesmírnou oblast. Tyto společnosti byly zasaženy aktuální pandemií nemoci covid-19 pouze minimálně, přesto Technologický park reaguje na změny související s novou situací.

Díky technologiím a inovacím TPB stále prosperuje
Pandemie nezasáhla Technologický park odchodem velkých korporací, ale zvýšila tlak na efektivitu. Díky optimalizaci pronajímaných ploch disponuje Technologický park nově i menšími prostory k pronájmu. „Park byl před pandemií zaplněn z více než sedmadevadesáti procent, přičemž současná obsazenost parku se pohybuje kolem devadesáti procent,“ říká Jitka Sládková, ředitelka strategického rozvoje a marketingu Technologického Parku a dodává, že ekonomický zisk za loňský rok bude i přes světovou pandemii vyšší než v předchozích letech.

„Podle předběžných hospodářských výsledků za rok 2020 Technologický Park Brno překoná úroveň zisku z roku 2019, která byla šedesát sedm miliónů korun. Přestože vlastníky jsou město Brno a Vysoké učení technické, představuje Technologický park Brno úspěšnou komerční akciovou společnost, a zároveň se řadí mezi výdělečné městské firmy,“ doplňuje Sládková.

Výzvy do budoucna: práce v týmech i venku
Aktuální pandemická situace mění pracovní návyky a potřeby firem, na které reaguje i Technologický park Brno. Přestože mnohé firmy přešly do režimu home office, dlouhodobě je tento trend neudržitelný. Zejména technologické a inovační společnosti vyžadují osobní přítomnost zaměstnanců, jejich kooperaci a časté brainstormingy. „Roste požadavek na takové plochy, kde budou moci zaměstnanci kooperovat společně v jednom prostoru, ale při zachování dostatečných rozestupů. Zároveň by jednotlivé týmy měly být od sebe odděleny, aby byla zachována pravidla bezpečnosti zdraví, a aby se lidé vzájemně nerušili,“ vysvětluje Sládková.

Významným trendem je přesun části práce do venkovních prostor, což umožňují zeměpisné podmínky České republiky. Technologický park Brno proto přizpůsobuje tomuto trendu i venkovní plochy. „Na jarní a letní sezónu připravujeme mnoho nových prvků umístěných v zeleni. Chystáme relaxační lehátka u jezírka a v zeleni u univerzity, a také několik prvků vhodných jak k práci, tak k odpočinku napříč celým parkem. Cílem je pracovat na čerstvém vzduchu a přitom v kreativním prostředí,“ představuje inovace Jiří Machát, provozní ředitel Technologického Parku Brno. „Práci venku usnadní místa, kde si budou moci lidé dobíjet svá mobilní zařízení přes USB kabely. Připravujeme i prvky, které budou využívat solární energii,“ dodává Machát.

Technologický park Brno klade důraz na vysokou úroveň kvality pracovního prostředí, pro zdravý životní styl jeho uživatelů. Poskytuje množství zelených i vodních ploch v kombinaci se sportovním vyžitím. Součástí plánů na rozšiřování parku jsou tak i nová sportoviště v centrální zóně.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...