Brněnský kancelářský trh úspěšně bojuje s propadem poptávky během koronaviru

Praha, 8. července 2020 – Brněnský kancelářský trh zaznamenal v loňském roce rekordní pronájmy prémiových kancelářských prostor. Poptávku vedly jak lokální společnosti, tak mezinárodní korporace, pro jejichž byznys není rozhodující sídlo v hlavním městě. Většina nově uzavřených smluv se rekrutovala ze sektoru IT & high-tech (55 %), s odstupem následovaly stavební a dopravní společnosti (11 %) a dále poradenské společnosti (8 %). Jak si dosud rostoucí trh poradí s dopady pandemie koronaviru? Aktuální situaci komentují odborníci z realitně-poradenské společnosti CBRE.

Vlnena 2029

Zájem o kancelářské prostory byl v loňském roce enormní: v prvním pololetí činila hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací 26 300 m2; ve druhém poletí již 54 600 m2, což představuje nárůst o 106 % v porovnání s předchozím pololetím a 305 % v meziročním srovnání.

„Na počátku pandemie společnosti vyčkávaly a poptávek po kancelářských prostorách přicházelo poskrovnu. Nyní už se zájem vrací, i když je vidět, že firmy o svých prostorách více přemýšlejí a upřednostňují flexibilní řešení. Ochrana zdraví zaměstnanců a zachování plynulého chodu firmy se stává novou prioritou. Do budoucna proto ještě více vzroste zájem o pronájmy, které firmám umožní pružně reagovat na jakékoliv změny. Objeví se nové modely ve využívání stávajícího pracovního prostoru, kdy si firmy ponechají část tradičních prostor, ale přidají flexibilní kanceláře a práci na dálku. Zároveň poroste zájem o větší flexibilitu v délce uzavírání smluv,“ komentuje Helena Hurábová, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor v CBRE, a dodává: „Menší firmy se budou snažit ušetřit prostřednictvím zmenšování pronajatých prostor. Kvůli tomu vzroste poptávka po jednotkách ve velikosti od 100 do 500 metrů čtverečních.“

říká Lenka Borovanská, realitní konzultantka CBRE specializující se na moravský trh.

CBRE se v Brně letos podílela na 10 nových pronájmech. Například v dubnu, během stále probíhajícího nouzového stavu, zprostředkovala pronájem cca 1 000 m2 prémiových kanceláří pro firmu AT&T. Původem americká telekomunikační společnost expandovala v Brně již po několikáté, nově rozšířila své prostory v komplexu Campus Science Park v budově A. Kromě pronájmu CBRE zajišťovala i kompletní projektový management během fit-outu kanceláří.

Výstavba nových projektů v Brně pokračuje beze změny. Pandemie koronaviru bude mít vliv pouze na to, že budou dokončeny o něco později (přibližně o dva měsíce). Aktuálně je ve výstavbě 6 projektů s celkovou pronajímatelnou plochou 56 800 m2. Většina z nich přitom bude dokončena ještě letos: Areál Slatina Grey Building, Dům Kapitol (rekonstrukce) a Vlněna Office Park C, D a E.

Nájemné prémiových kanceláří se pohybuje kolem 16 EUR za m2 na měsíc.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF