Czechitas v Brně otevřou svoje první výukové centrum

Brno, 21. srpna 2019 - V Brně vzniká první vzdělávací komunitní prostor určený pro vzdělávání žen a dětí v IT technologiích. Stojí za ním nezisková organizace Czechitas, která pro něj získala prostory v areálu CTP Ponávka nedaleko ulice Masná. Czechitas House bude slavnostně otevřen 5. září. Speciální program pro veřejnost proběhne v týdnu od 30. září a vyvrcholí nedělním rodinným dnem.

Czechitas CTP 1934

„Když jsem zakládala Czechitas, bylo vzdělávací centrum jedním z mých snů. Nyní se mi plní a já jsem za to nesmírně ráda,” říká zakladatelka organizace Dita Přikrylová. A její sen už má konkrétní obrysy. Díky partnerovi – společnosti CTP – získala organizace prostory o rozloze přes 1 500 m2, zahrnující vybavené učebny pro kurzy, velkou přednáškovou aulu pro 300 osob a kavárnu.

V rámci programu pro veřejnost představí organizace Czechitas své aktivity formou různých workshopů, přednášek a meet-upů. Pro ženy jsou přichystány ukázkové workshopy, na kterých se seznámí se světem informačních technologií, a děti si vyzkouší programování zábavnou formou. Czechitas chtějí popularizovat svět informačních technologií, a proto slibují v rámci tohoto týdne také zajímavé řečníky – například českého popularizátora vědy Jana Lukačeviče.

„Czechitas House je první komunitní vzdělávací prostor propojující naše absolventky, studenty, partnery a širokou veřejnost. Chceme Brnu nabídnout inovativní prostředí vhodné ke vzdělávání, networkingu, práci a vytváření nových příležitostí,” říká zakladatelka organizace Dita Přikrylová.

A co se tedy všechno ve vzdělávacím centru Czechitas chystá? „Plánujeme v uličním patře vybudovat spíše komunitní centrum – kavárnu, dětský koutek a menší kanceláře. Horní patro už bude více o vzdělávání. Bude zde velká přednášková aula, relaxační místnost, zázemí pro lektory, kanceláře zaměstnanců Czechitas a tři menší učebny pro workshopy. Máme v úmyslu využít kapacity na maximum možného. Plánujeme v Brně uspořádat celkem 326 akcí pro zhruba šest tisíc účastníků za rok,“ upřesňuje Lenka Franců, provozní ředitelka Czechitas, která celou spolupráci s developerem CTP řídila.

„V naší společnosti dlouhodobě podporujeme vzdělávání mladých talentů, v rámci CTParků také podporujeme růst komunit. I proto nám dávalo smysl podpořit Czechitas v jejich dalším růstu a umožnit tak skrze ně stovkám lidí nejen z Jihomoravského kraje rozvíjet se a případně i získat zajímavé a kvalitní zaměstnání třeba v oboru IT," komentuje otevření Czechitas House Jiří Kostečka, business developer CTP.

Czechitas tak chystají po celý rok řadu akcí pro všechny věkové skupiny. Nechtějí být vnímány jako organizace vzdělávající pouze ženy. Czechitas House se má stát místem setkávání celých rodin, přátel a obecně lidí, kteří mají rádi vzdělání a vlastní rozvoj. Proto bude významnou součástí nově vznikajícího Czechitas House i FabLab Brno, nová pobočka digitální dílny, kterou ve svých prostorách v Technologickém parku provozuje JIC.

„Chceme, aby si návštěvníci Czechitas House mohli v novém FabLabu vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, programovatelným šicím strojem nebo řezacím plotterem,“ vysvětluje Tomáš Mejzlík, který má FabLab v JIC na starosti a dodává, že v dílně Czechitas House mohou vznikat prototypy produktů, projekty kutilů i umělecká díla. Právě možnost práce s ekonomicky nákladným zařízením je jedním ze způsobů, jak pomoci rozvoji podnikání v technických oborech. „Navazujeme tím už na předcházející spolupráci s Czechitas, které u nás v JICu až donedávna organizovali své semináře a školení. Vzdělávání v technologiích je to, co JIC a Czechitas spojuje,“ doplňuje Mejzlíka ředitel JIC Petr Chládek.

Open Week se bude konat ve vzdělávacím komunitním centru Czechitas na adrese Škrobárenská 511/3, budova A2, 3 NP v termínu 30.9 – 4.10.2019. Týden otevřených dveří zakončí Family Day a to 6.10. Více informací a registrace jsou dostupné na czechitas.cz/openweek.