Výrobce elektronových mikroskopů TESCAN expanduje do zdravotnictví

Brno, 7. srpna 2019 - Výrobce elektronových mikroskopů TESCAN se stal majoritním investorem společnosti TESCAN Medical. Ta se zaměří na návrhy a realizace individuálních zdravotnických prostředků zejména pro rekonstrukce kostí lebky a čelistí. TESCAN Medical tak navazuje na aktivity společnosti 3Dim Laboratory. Implantáty z její dílny již ve svém těle nosí přes tisíc pacientů napříč EU.

zdravotnik medicina

Zní to jako scéna ze sci-fi filmu: pacientka s rakovinou v dolní čelisti podstupuje v nemocnici zákrok, při kterém je jí místo původní čelisti voperován titanový nosič, který je obložen kostními štěpy. Ty přitom byly ještě před malou chvílí součástí lýtkové kosti operované ženy... Zákroku přihlíží Přemysl Kršek, ředitel firmy TESCAN Medical, která má na hladkém průběhu operace významný podíl: “Jde nám nejen o to, aby navržené řešení bylo estetické a funkční, ale aby samotná operace byla co nejjednodušší, s minimálním prostorem pro komplikace”.

Tým kolem Přemysla Krška si vytyčil za cíl posunout možnosti medicíny kostních rekonstrukcí lidského těla. Lékaři a nemocnice především z České republiky, Německa a Polska jim posílají detailní snímky z CT vyšetření svých pacientů. “Většinou se jedná o řešení následků úrazu nebo onkologického onemocnění. Naším úkolem je vymyslet celé řešení a to po odsouhlasení lékařem jej také dodat. Z dodaných CT snímků vytvoříme virtuální 3D model a potom spolu s lékaři hledáme nejlepší postup a prostředky pro rekonstrukci chybějících kostí,” vysvětluje Přemysl Kršek v budově TESCAN ORSAY HOLDINGu, kde zároveň sídlí a vyrábí i TESCAN Medical.

Právě brněnský výrobce elektronových mikroskopů za rozvojem TESCAN Medical stojí. “Využíváme nejmodernější technologie a proto byl náš rozjezd finančně obrovsky náročný. V TESCAN ORSAY HOLDINGu jsme našli silného společníka, se kterým sdílíme i orientaci na přesná a technologicky vyspělá hi-tech řešení,” popisuje Přemysl Kršek vznik projektu, zatímco za ním pracuje poslední novinka z investic TESCANu: 3D tiskárna za několik milionů, která tiskne implantáty přímo z titanu.

Kromě technologického zázemí chce TESCAN Medical působit také v oblasti legislativy a financování svých zdravotnických prostředků. “Technologie se vyvíjí rychlým tempem a některá již dostupná řešení se neaplikují ve větší míře kvůli nevyjasněnému proplácení od zdravotních pojišťoven. Věříme, že to nebude náš případ také proto, že naše implantáty a řešení nejsou dražší než jiné metody kostních rekonstrukcí,” uzavírá Kršek.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...