ZKL letos očekává zvýšení provozního zisku o 40 %

Brno, 12. prosince 2017 - Strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, letos očekává nárůst provozního zisku o 42 procent na 136 milionů korun. Úspěšnost firmy se odráží také na meziročním nárůstu tržeb o zhruba tři procenta na 1,1 miliardy korun. Tržby měly být ještě vyšší, ale negativně se na nich projevilo posílení koruny vůči euru a americkému dolaru. Koncern by v příštím roce rád prohloubil své aktivity na australském a severoamerickém trhu a rozšířil svůj sortiment.

kulickove lozisko zkl

Firma letos zaznamenala výrazný nárůst tržeb v Rusku především díky železničním ložiskům. Nárůst byl zhruba na úrovni 30 procent, což znamená celkové letošní tržby ve výši asi 3 miliony eur. „Další významný nárůst jsme evidovali v celé Evropě. Na starý kontinent naše firma meziročně vyvezla o 15 % více zboží než v roce 2016,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Jiří Prášil mladší.

Pro příští rok očekává koncern další rozvoj svých aktivit v USA, kde již započal spolupráci s pěti distributory. Dalším významným a pro ZKL atraktivním trhem je Austrálie. „Chceme zde proniknout do důlního segmentu. Bohužel je to pro nás poměrně daleko, a tudíž musíme vyhledat zástupce, který by naše ložiska naskladnil. Jedná se o složitou úlohu hlavně ze dvou důvodů: v Austrálii je silný vliv čínských výrobků a též zde působí konkurence z Japonska,“ uvedl Prášil.

V roce 2018 plánuje koncern ZKL rovněž rozšíření sortimentu o speciální ložiska do ocelárenského průmyslu a dále i ložiska řady 7, což jsou jednořadá ložiska s kosoúhlým stykem. Dalším z cílů je digitalizace procesů, a to jak v oblasti samotné výroby, tak u administrativních procesů, jako je proces nabídky, zavádění nových produktů do výroby nebo eliminace neproduktivní práce, kam lze řadit například psaní interních e-mailů. Poslední oblastí je posílení nákupního útvaru s cílem navázat se na prvovýrobce a eliminovat distributory.

„Pro rok 2018 plánujeme modernizace tepelného zpracování v ZKL Brno a modernizaci balicích a značicích linek a vybudování výrobních kapacit pro výrobu axiálních kuličkových ložisek do průměru 420 mm v ZKL Klášterec nad Ohří,“ dodal Prášil. Firma má nyní asi 650 zaměstnanců, což je zhruba o 50 méně než loni. Důvodem je postupné zavádění automatických procesů a také vytvoření rezervy pro postupné navyšování mezd v příštích měsících.

 


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...