Skupina GEEN postaví v Chorvatsku elektrárnu na biomasu

Brno, 3. února 2017 - Skupina GEEN Aleše Mokrého oficiálně zahájila práce na energetickém projektu v chorvatském městě Gospić. Elektrárna o výkonu 4,96 MW bude spalovat biomasu, kterou budou dodávat chorvatské společnosti. GEEN podepsal smlouvu na dodání technologie s českou firmou EKOL, která má s podobnými projekty dlouholeté zkušenosti. Hodnota investice přesáhne 20 milionů eur. Připojení do sítě a zahájení výroby je plánováno na konec roku 2018.

elektrarna

Zahraniční aktivity brněnské energetické skupiny GEEN se rozšířily o další projekt. V chorvatském městě Gospić byla zahájena výstavba biomasového energetického zdroje, který se bude nacházet v historickém regionu Lika, na pevninské straně nedaleko ostrova Pag. Partnerem projektu je i samotné město Gospić. „Elektrárna v Gospići je dalším z našich projektů, kde máme spočítanou velmi dobrou návratnost investice a projekt je naprosto bezpečný. Vedle elektrárny vznikne i linka na výrobu pelet a tím využijeme i teplo vzniklé při spalování biomasy,“ říká k projektu generální ředitel skupiny GEEN Aleš Mokrý. 

Generálním dodavatelem projektu je brněnská společnost EKOL, která do projektu dodá mimo jiné svoji turbínu i kotel a která se současně podílí na dalších projektech biomasových elektráren v Chorvatsku.

Biomasový energetický zdroj bude vyrábět elektrickou energii a teplo. Do budoucna se jedná o možnosti dodávky tepla pro místní domácnosti a firmy. Teplo bude ale primárně používáno pro peletovací linku. „V Česku je celá řada oblastí, které nejsou plynofikovány. Výroba a následný prodej peletek zapadá do naší snahy obsáhnout energie od výroby, až po dodání domácnostem,“ dodává Aleš Mokrý.

Celková hodnota investice projektu přesahuje 20 milionů eur. Kolaudace je plánovaná na prosinec roku 2018.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...