Poptávka po bytech se v Brně zvyšuje, nabídka nových bytů stagnuje

Brno, 12. července 2016 - Zvýšený zájem o byty v Brně se potvrdil i ve druhém čtvrtletí, a to jak u novostaveb, tak u starších bytů. U bytů kupovaných za účelem pronájmu je nejvyšší zájem o garsoniéry, které přinášejí majitelům nejvyšší investiční výnos. V případě bytů pořizovaných za účelem vlastního bydlení je největší zájem o dispozice 2+kk.

novy byt-prohlidka350

David Bohuněk, analytik investiční skupiny DRFG, k aktuální situaci na trhu uvedl, že poptávka po bytech se výrazně zvyšuje a nabídka nedokáže držet tempo se zvyšující se poptávkou. Novou výstavbu totiž stále značně komplikuje zastaralý územní plán. Situaci by brzy mohla pomoci řešit také nově vzniklá Kancelář architekta města Brna, která vznikla již v dubnu, ale funguje teprve od začátku července. Vzhledem k nízkému počtu vydaných stavebních povolení je zřejmé, že v krátkodobém horizontu se situace nezlepší. V polovině června byl navíc přerušen projekt výstavby 1 900 bytů v Černovicích, který se bude muset developer díky protestu místních přepracovat.

Poptávku po bytech pozitivně ovlivňují velmi nízké úrokové sazby hypoték. Česká národní banka neplánuje zvýšit úrokové sazby dokud řízeně oslabuje korunu a nepočítá se tedy s plošným zdražováním hypoték. Česká národní banka se ale současně snaží zabránit přehřátí realitního trhu. Od října již nebude možné sjednávat hypotéku na 100 % hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 se tato hranice posune na 90 % hodnoty, což by mohlo ovlivnit především investiční kupce, kteří kupují byty za účelem pronájmu a z měsíčního nájmu splácí hypotéku.


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   5  6
  7  8  910111213
14151617
2122232425
282930    
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN