Poptávka po bytech se v Brně zvyšuje, nabídka nových bytů stagnuje

Brno, 12. července 2016 - Zvýšený zájem o byty v Brně se potvrdil i ve druhém čtvrtletí, a to jak u novostaveb, tak u starších bytů. U bytů kupovaných za účelem pronájmu je nejvyšší zájem o garsoniéry, které přinášejí majitelům nejvyšší investiční výnos. V případě bytů pořizovaných za účelem vlastního bydlení je největší zájem o dispozice 2+kk.

novy byt-prohlidka350

David Bohuněk, analytik investiční skupiny DRFG, k aktuální situaci na trhu uvedl, že poptávka po bytech se výrazně zvyšuje a nabídka nedokáže držet tempo se zvyšující se poptávkou. Novou výstavbu totiž stále značně komplikuje zastaralý územní plán. Situaci by brzy mohla pomoci řešit také nově vzniklá Kancelář architekta města Brna, která vznikla již v dubnu, ale funguje teprve od začátku července. Vzhledem k nízkému počtu vydaných stavebních povolení je zřejmé, že v krátkodobém horizontu se situace nezlepší. V polovině června byl navíc přerušen projekt výstavby 1 900 bytů v Černovicích, který se bude muset developer díky protestu místních přepracovat.

Poptávku po bytech pozitivně ovlivňují velmi nízké úrokové sazby hypoték. Česká národní banka neplánuje zvýšit úrokové sazby dokud řízeně oslabuje korunu a nepočítá se tedy s plošným zdražováním hypoték. Česká národní banka se ale současně snaží zabránit přehřátí realitního trhu. Od října již nebude možné sjednávat hypotéku na 100 % hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 se tato hranice posune na 90 % hodnoty, což by mohlo ovlivnit především investiční kupce, kteří kupují byty za účelem pronájmu a z měsíčního nájmu splácí hypotéku.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...