Nezávislý pohled zvenčí vaší firmě prospěje
Brno, 30. července 2013 - K čemu jsou poradenské firmy? Už jejich samotná existence a ekonomická aktivita poukazuje na skutečnost, že svoje místo na trhu mají. Co může manažerské poradenství přinést do podnikání? V jakých situacích představuje spolupráce s poradenskou firmou správné rozhodnutí? Jak si dobře vybrat poradenskou firmu, co očekávat, co požadovat a na čem trvat? Co se skrývá pod pojmem podnikové poradenství nebo poradenství pro řízení výkonu podnikání?
Přehled vybraných poradenských společností
KPMG Česká republika, s.r.o.
www.kpmg.com/cz
Vedení účetnictví a mzdové agendy, daňově poradenství, poradenské a právní služby
Ernst & Young, s.r.o.
www.ey.com/cz
Podnikové poradenství a řízení rizik, audit, daně, transakční poradenství
Deloitte Advisory s.r.o.
www.deloitte.com
Řízení podnikových rizik, audit, daňové, právní a finanční poradenství, správa a řízení společností, outsourcing podnikových procesů
PricewaterhouseCoopers Česká republika, s.r.o.
www.pwc.com/cz
Auditorské služby, podnikové, účetní a právní poradenství
ECONOMY RATING a.s.
www.economy-rating.cz
Poradenské služby pro firmy, podnikatelské a manažerské poradenství
KONZULTA Brno, a.s.
www.konzulta.cz
Právní, daňové a ekonomické poradenství
FIZA, a.s.
www.fiza.cz
Auditing, daňové, podnikatelské a manažerské poradenství
A&CE Group, s.r.o.
www.ace.cz
Audit, daňové, finanční a právní poradenství
TRADE WIND, s.r.o.
www.tradewind.cz
Ekonomické a právní poradenství
BIC Brno spol. s r.o.
www.bicbrno.cz
Podnikatelské a manažerské poradenství
Odpovědi nejen na tyto, ale i další otázky, které si klade podnikatel uvažující o využití poradenských služeb pro rozvoj svého byznysu, naleznete v následujícím článku – pokud budete číst pozorně.
V konzervativním prostředí českého podnikání se stále najde dostatek jedinců, kteří i v druhé dekádě 21. století hledí na činnost poradenských firem skrz prsty a jsou schopni dávat negativní nálepku celému odvětví podnikového poradenství. Samotné slovo poradce je do značné míry zprofanováno – ať už v kontextu české politiky a různých vykutálených poradců ministrů a dalších vysokých státních úředníků nebo na základě činnosti řady pochybných poradců finančních. Odlišme proto poradce od poradenské firmy a pojďme se bavit o business consultingu, tak jak ho na západ od našich hranic podnikatelé znají desítky let.
Poradenských služeb je široké spektrum
Rozsah služeb poskytovaných jednotlivými poradenskými firmami se může značně lišit. Bavíme-li se o poradenské firmě, která se nespecializuje na jednu nebo pár specifických oblastí, můžeme očekávat, že našemu podnikání může poradenská firma nabídnout služby a řešení v následujících hlavních oblastech: ekonomika (široce pojato může zahrnovat provozní hospodaření firmy, finanční management, manažerské účetnictví, analýzy a due dilligence, hodnocení efektivnosti investic nebo řízení rizik), strategie (podpora firem v zavádění strategického řízení od definice strategických cílů a analýzy strategické pozice firmy na daném trhu, přes tvorbu firemních strategií po realizaci strategických rozvojových projektů), řízení procesů (podpora ve zlepšování výkonnosti a zefektivňování procesů) a řízení lidských zdrojů (řízení výkonu pracovníků, audity pracovní síly, podpora správného vedení lidí).
Běžně poradenské firmy také nabízejí individuální služby projektového managementu nebo rozvoje a hodnocení podnikatelských záměrů. V současnosti by také každá seriózní poradenská firma měla umět účinně poradit podnikatelům, jak čerpat evropské dotace pro rozvoj jejich podnikání.
Pozor na syndrom provozní slepoty!
Základním přínosem spolupráce s externím poradcem – ať při řešení aktuálních problémů nebo snaze dosahovat splnění budoucích strategických cílů – vždy byl a nadále zůstává pohled zvenku. Jak moc trpíme syndromem provozní slepoty, většinou nezjistíme dříve, než nám někdo otevře oči, když nás konfrontuje s realitou očištěnou o naši zkreslenou (vymodlenou, vysněnou, přikrášlenou nebo prostě subjektivní) představu o ní. Pak jsme ale rádi, že to byl konzultant, který nám nabízí s analýzou i návrh konkrétního řešení, a ne zákazník, který nám oznamuje, že kvůli nespokojenosti s úrovní našich služeb nebo výrobků přechází k jinému dodavateli.
Poradenství lze poskytovat dílčím způsobem na vyžádání klienta, nebo je běžné zajišťovat i komplexní outsourcing tzv. vedlejších procesů nebo jejich částí (např. účetnictví či plánování nebo hodnocení pracovníků).
Nejlepší je využít podnikového poradenství, když stojíme o pohled zvenku, odbornost, která nám ve firmě chybí, nebo objektivní zhodnocení našich podnikatelských záměrů. A naprosto relevantním důvodem je také vlastní časová vytíženost, která může nepříjemně brzdit rozvoj našeho podnikání.
Jak poznat kvalitní poradenskou firmu?
Nechcete-li utrácet zbytečně vysoké částky za služby nadnárodních poradenských firem, které potřebují zaplatit nejen svoje pracovníky v Česku, ale musí také přispívat na tvorbu zisku svým matkám, vyberte si z poměrně slušné nabídky českých poradenských firem. Prohlédněte si jejich stránky na internetu a zaměřte se hlavně na sekci reference – dostáváte informace, které si můžete aspoň rámcově ověřit?
Na portálu www.justice.cz si stáhněte rozvahu a výsledovku firmy, abyste vyloučili, že jde o nějakou garážovou záležitost. V těchto ekonomických výkazech naleznete informace o tržbách a ziscích firem (měly by si meziročně řádově odpovídat a spíše růst než klesat), uvedené náklady za zaměstnance vám zase poskytnou vodítko k personální kapacitě dané firmy a např. nedoplatky vůči státní správě poukážou na serióznost společnosti. Neváhejte se obrátit na danou poradenskou firmu a vyžádat si osobní konzultaci. Obdržené informace si zkuste znovu ověřit a vyhodnoťte si reálnost a proveditelnost řešení, jež pro vaši specifickou situaci poradenská firma nabídla – a nebojte se přitom použít i svoji podnikatelskou intuici.
Jestliže jste dosud neidentifikovali žádný zásadní zádrhel, domluvte se na pilotní zakázce. Takové, která nebude obnášet příliš vysoký náklad na vaší straně a jejíž realizace ze strany poradenské firmy vám dá nejlepší zpětnou vazbu o schopnostech poradců samotných – a samozřejmě vám přinese očekávanou přidanou hodnotu.
A jděte do toho – jedno staré čínské přísloví říká: pokud putuješ sám, půjdeš rychleji, pokud putuješ s někým dalším, dojdeš dál.
Autor: Mgr. Ing. Jan Hranička
obchodní ředitel
konzultant pro HR a strategii
ECONOMY RATING a.s.
www.economy-rating.cz
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz