CzechInvest podporuje malé a střední firmy

Brno, 10. června 2013 - Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest podporuje konkurenceschopnost české ekonomiky. Zaměřuje se na podporu malých a středních podniků zejména v oblasti inovací a podnikatelské infrastruktury. Jejím posláním je i získávání zahraničních investic.

CzechInvest 01

Je výhradní organizací, u které lze žádat o investiční pobídky. Podnikatelům pomáhá při rozvoji vztahu se státem a zprostředkovává jim dotační fondy. Své služby a rozvojové programy nabízí CzechInvest přímo v regionu. O činnosti jihomoravské regionální kanceláře CzechInvestu jsme hovořili s její ředitelkou Mgr. Lucií Kuljovskou.

Jak konkrétně pomáháte firmám v jejich rozvoji?

Nejvýznamnější část naší činnosti spočívá v poradenství pro firmy v oblasti získávání dotací z Evropské unie. Díky Operačnímu programu Podnikání a inovace 2007–2013, který CzechInvest administruje, bylo mezi jihomoravské firmy rozděleno už více jak 5 miliard korun. Současné programové období letos bohužel končí, pilně se však už pracuje na přípravě nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. V tuto chvíli se naše pozornost zaměřuje na služby pro ty uchazeče o dotaci, které čeká v rámci realizace projektu zpracování výběrového řízení a příprava podkladů pro proplacení peněz z projektu.

CzechInvest-reditelka1. Ředitelka Regionální kanceláře CzechInvestu Mgr. Lucie Kuljovská

Které služby nabízíte firmám při začátku podnikání a které pro jejich další rozvoj?

Podnikatele v jejich začátcích podporuje například projekt CzechEkoSystem. Perspektivním inovativním firmám přispívá na poradenství, díky kterému mohou snáze a efektivněji nastartovat své podnikání. Podporu nabízíme také podnikatelům, kteří své aktivity rozvinou natolik, že jim český trh už „nestačí" a chtějí expandovat do zahraničí. Díky projektu CzechAccelerator 2011–2014 se firmy podívají do vybraných zahraničních podnikatelských inkubátorů, kde mohou získat nové kontakty, strategické či technologické partnery a samozřejmě cenné zkušenosti.

Pro podnikatele organizujeme také řadu bezplatných seminářů. Například únorové Finanční fórum představilo zájemcům o podnikání možnosti financování jejich business plánů. V současnosti se hodně zaměřujeme na oblast lidských zdrojů. Pořádáme tzv. HR meetingy, kde personalisté českých i zahraničních společností diskutují s odborníky na aktuální témata. A zapojili jsme se také do projektu Kariérního centra Masarykovy univerzity s názvem JobAcademy, jehož cílem je pomoci studentům zorientovat se a následně prosadit na trhu práce.

Jak pomáháte investorům při vytipování a realizaci investičních projektů?

Naším cílem je samozřejmě získat investora pro Českou republiku. Současně ale také usilujeme o to, aby zde zůstal a nadále se rozvíjel. Investorům poskytujeme podrobné informace jak o podnikatelském prostředí, tak o konkrétním sektoru i regionálních specifikách. Asistujeme při hledání vhodné lokality a podnikatelské nemovitosti. Zároveň pomáháme při komunikaci s úřady, vysokými školami a dalšími institucemi. O tom, že jižní Morava má co nabídnout, svědčí i fakt, že z celkového počtu 350 nových investičních projektů zprostředkovaných agenturou v roce 2012 sem putovala celá pětina. V regionu tak vznikne téměř 2 000 nových pracovních míst.

CzechInvest-sidlo468Regionální kancelář CzechInvestu v Brně sídlí v CTP Invest. Foto CTP Invest

Můžete podnikatelům pomoci s čerpáním investičních pobídek?

Agentura CzechInvest je v České republice výhradní institucí, u které lze o investiční pobídky žádat. O radu, jak tak učinit, se podnikatel může obrátit přímo na naši kancelář. V loňském roce Česká republika svůj systém investičních pobídek změnila. Aktuálním podmínkám udělování investičních pobídek, praxi s jejich čerpáním i možnostem odečíst výsledky vědy a výzkumu pro průmyslové podniky z daní se budeme věnovat v půlce června na společném semináři s Krajským úřadem Jihomoravského kraje. Jste srdečně zváni. Všechny potřebné informace o aktuálních službách i akcích naleznete na našich webových stánkách www.czechinvest.org.

Připravila Alena Štěpánková

Vyšlo v Brno Business & Style

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN