Technologické firmy se učí nazývat Brno domovem

Brno, 14. května 2012 - O Brně se již delší dobu hovoří jako českém Silicon Valley, centru inovací a technologií. Toto líbivé, a možná trochu nadnesené označení dobře popisuje směr, kterým se město veletrhů v posledních letech vydalo. Pobočky a vývojová střediska v Brně zakládají zahraniční firmy jako Red Hat, NetSuite nebo FEI Company, vyrostla zde řada mezinárodně úspěšných softwarových společností a v tomto podhoubí dále vznikají studentské startupy s ambicemi uspět na světovém trhu.

hi-tech-01

Důvodů, které nastartovaly proměnu Brna, je řada. Podle agentury CzechInvest se na jeho atraktivitě pro zahraniční investory podepisuje především rozvojová strategie města, dobrá propagace, úroveň IT a telekomunikací a v neposlední řadě též investičně příznivé podmínky. „Brno jsme zvolili pro jeho strategickou polohu a proto, že zde máme přístup k vysoce talentovaným a jazykově dobře vybaveným odborníkům," vyjmenovává důvody, proč se v Brně usídlil indický gigant Infosys, Milada Burianová. „Důležité je také to, že se Brno stále více stává atraktivní lokalitou i pro odborníky ze zahraničí a nám se daří zde tyto lidi udržet," dodává. Její slova potvrzuje i Michal Klimeš ze společnosti Silicon Graphics, jejíž ústředí sídlí přímo v Silicon Valley. „V začátcích působení ve východní Evropě sídlila společnost ve Vídni. Postupný rozvoj českého trhu podtrhl význam české kanceláře, a tak byly postupně rozšířeny její pravomoci na celou východní Evropu," popisuje její ředitel Michal Klimeš. Brno je v současnosti domovem desítek softwarových a technologických společností. Investice v regionu budou podle všeho pokračovat. Brusel loni schválil a vyčlenil v přepočtu téměř dvě miliardy korun na stavbu ojedinělého vědeckovýzkumného centra v Králově Poli, jehož jádrem má být supervýkonný počítač. Další investice ohlásila na začátku roku i společnost Red Hat, která rozšiřuje své vývojové centrum a plánuje nabrat celkem 150 nových zaměstnanců.

Podpora regionu a kvalifikovaná pracovní síla

Zahraniční firmy v regionu přitom nehledají levnou pracovní sílu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Právě naopak. Brno je městem s nejvyšším počtem vysokoškolských studentů na obyvatele v České republice a investoři dokážou vysoce kvalifikovaným absolventům technicky zaměřených oborů poskytnout nejen dobré zázemí, ale i odpovídající finanční ohodnocení. IT odborníci pak nemají důvod odcházet jinam, což zpětně láká další investory. Spoluprací těchto firem s univerzitami navíc studenti získávají cenné zkušenosti, které pak uplatňují při vlastních projektech.

S revoluční myšlenkou přišel již při studiu například zakladatel společnosti Westcom Vít Vrba. „Postupem času se zrodil nápad, že bychom nabídli možnost vytvořit si internetové stránky všem lidem, kteří si nemohou dovolit drahá řešení na míru, i těm, kteří nemají technické znalosti pro tvorbu webu," říká. Dnes využívá nástroj jeho společnosti více jak pět miliónů uživatelů po celém světě.

I Westcomu v počátcích pomohlo Jihomoravské inovační centrum, které bylo založeno univerzitami, krajem a městem za účelem podpory mladých nadějných firmem. V jeho útrobách rostou studentské projekty v životaschopné firmy mnohdy s celosvětovou působností a miliónovými obraty. Za všechny jmenujme Ysoft, jejíž majitel získal v roce 2010 ocenění Technologický podnikatel roku.

Lukáš Dolníček

Vybrané technologické společností působící v Brně

AdvaICT

hi-tech-02Mladá brněnská společnost AdvaICT vyrábí softwarové řešení pro zabezpečení a správu podnikových počítačových sítí. Založení společnosti na Masarykově univerzitě předcházel dlouholetý akademický výzkum a vývoj technologií na bázi behaviorální analýzy sítě, který byl mimo jiných financován Ministerstvem obrany ČR, Evropskou unií a americkou armádou. Behaviorální analýza je jeden z nejmodernějších způsobů odhalování provozních a bezpečnostních problémů v počítačových sítích všech velikostí. Společnost tvořená odborníky z oblasti počítačové bezpečnosti a zkušenostmi z akademické i business praxe má v současnosti pobočku v USA a do tří let zde chce získat významný podíl na trhu behaviorální analýzy sítě v segmentu menších a středních firem. Společnost získala ocenění Inovace roku 2010 a IT produkt roku 2011.

CCV Informační systémy

Tuzemská firma s ryze českým kapitálem je významný hráč v oboru informačních systémů a poskytování elektronické výměny dokumentů s působností v České a Slovenské republice. Společnost se zaměřuje na segment komerčních podniků a veřejnou správu, kde poskytuje služby poradenství, vývoje a implementace softwaru s vysokou přidanou hodnotou. CCV dodává podnikové informační systémy, řešení pro řízení obchodu, skladů a logistiky, specializuje se na řešení pro poskytování elektronické výměny dat a vyvíjí speciální řešení pro státní správu.

Na pracovním trhu CCV Informační systémy poptává především pozice logistický konzultant, business konzultant a programátor. Vedle toho sponzoruje střední školy a spolupracuje s vysokými školami na výuce IT předmětů. Firma je také držitelem řady prestižních ocenění, například Nejlepší IT Proojekt roku nebo Microsoft Industry Award.

hi-tech-03Dassault Systèmes SolidWorks Corp.

Česká pobočka nadnárodní firmy zajišťuje podporu místním prodejcům řešení SolidWorks, které poskytuje 3D softwarové nástroje pro vývojáře a konstruktéry k navrhování výrobků, simulaci, správu dat, technickou komunikaci a posuzování dopadu na životní prostředí. DS SolidWorks zaměstnává více jak 1 600 000 konstruktérů a inženýrů ve100 zemích světa. Řešení SolidWorks využívá například i světoznámá společnost Fender Musical Instruments Corporation k navrhování svých hudebních nástrojů.

DC Concept

hi-tech-04DC Concept je český výrobce podnikového softwaru pro střední a velké společnosti, který ve svém oboru zaujímá přední místo mezi středoevropskými společnosti. Její informační systém používá téměř 500 firem z oblasti výroby, služeb, maloobchodu, velkoobchodu a distribuce. Jako jediný český výrobce informačních systémů získal DC Concept ocenění Top 100 Vendors časopisu IT Week. Na pracovním trhu hledá firma především vývojáře a konzultanty IT. DC Concept je držitelem řady ocenění, například v roce 2005 byl zvolen Firmou roku.

FEI Czech republic

hi-tech-05FEI je celosvětovým lídrem vývoje, výroby a servisu elektronových mikroskopů a určuje trendy v jednom z nejmodernějších oborů současnosti – nanotechnologii. Brněnské zastoupení je nejvýkonnější jednotkou firmy a vyrábí více jak čtvrtinu celosvětové produkce všech elektronových mikroskopů. Zaměřuje se na výzkum spojený s novými patenty, výrobu a vývoj nových elektronových mikroskopů a dalších systémů, poskytování podpory produktům.

Společnost v Brně během minulých dvou let vytvořila 120 pracovních míst a do budoucna plánuje rozšířit svůj tým o řádově desítky lidí. Na trhu práce poptává především vývojové a výrobní pozice z oboru fyziky, systémového a výrobního inženýrství, elektroniky, mechatroniky a mechaniky.

FEI spolupracuje s vysokými školami, je garantem odborných předmětů a podporuje nadané vědce. Mikroskop Magellan byl oceněn v prestižní anketě R&D 100 Awards jako nejinovativnější přístroj roku 2009. Zařadil se tak po bok bankomatu nebo polaroidu.

Infosys BPO

hi-tech-06Dceřiná společnost původem indické Infosys Ltd. je poskytovatelem komplexních outsourcingových služeb. Mateřská společnost Infosys se v roce 2011 umístila v prestižním žebříčku magazínu Forbes na 15. místě. Společnost nabízí integrovaná IT řešení a outsourcing podnikových procesů. Zákazníkům pomáhá zvyšovat hodnotu podniku aplikováním osvědčených metodik procesů a rámců pro řízení kvality (business excellence frameworks), jimiž pomáhá snižovat náklady, zvyšovat efektivitu a optimalizovat podnikové procesy.

Infosys na trhu práce nejčastěji hledá absolventy informaticky zaměřených fakult a absolventy humanitních oborů se znalostí cizích jazyků. Během minulých dvou let vytvořila 200 pracovních míst a přibližně stejný objem pozic chce obsadit i v letech 2012–2013.

Infosys podporuje výuku němčiny na středních školách a sponzoruje různé charitativní akce v regionu, například nadační fond dětské onkologie Krtek.

Kentico Software

hi-tech-07Česká firma Kentico Software se prosadila na trhu publikačních systémů pro správu obsahu webových stránek. Během několika let se jí podařilo několikanásobně navýšit obrat a získat přes 2 500 zákazníků z více jak osmdesáti zemí světa. I díky tomu se pravidelně umisťuje v prestižním žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem společnosti Deloitte. Na redakčním systému Kentica má své webové stránky postaveno například Irsko, společnost Mazda nebo české ministerstvo pro místní rozvoj.

Společnost v Brně během posledních dvou let vytvořila 25 pracovních míst, v následujících dvou letech pánuje nabrat dalších dvacet lidí s kvalifikací vývojář asp.net, web developer, tester nebo support engineer. Společnost také spolupracuje s talentovanými studenty vysokých škol se zaměřením na informatiku, pro které pořádá trainee program Summer of Code.

Kentico podporuje neziskové organizace jako Člověk v tísni, Nadace Partnerství nebo Konto Bariéry.

Red Hat Czech

hi-tech-08Red Hat je předním světovým dodavatelem open source technologií. Má více než 70 poboček po celém světě a poskytuje vysoce kvalitní technologii operačního systému Red Hat Enterprise Linux. Brněnská společnost je největším vývojovým centrem společnosti. Zaměstnanci se zde podílejí na vývoji a údržbě produktů, dohlíží na jejich kvalitu, pečují o interní systémy a laboratoře, vytvářejí dokumentaci.

Vývojové centrum Red Hatu vytvořilo v posledních dvou letech 200 pracovních míst. V současné době běží projekt v rámci podpory dalších 150 pracovních míst v programu ICT a strategické služby. Díky své zaměstnanecké politice je Red Hat držitelem řady ocenění, například progresívní zaměstnavatel roku 2010 nebo Best Employers Czech Republic 2010/2011.

Společnost dlouhodobě spolupracuje s Fakultou informatiky Masarykovy univerzity, pořádá vzdělávací programy a dlouhodobé brigády pro studenty, vedení studentských prací. Vedle toho podporuje charitativní organizace, například Člověka v tísni nebo občanské sdružení Magdalenium.

Renishaw

hi-tech-09Společnost Renishaw je již více než 30 let hlavním inovátorem v oblasti metrologie. Zabývá se vývojem a výrobou metrologických přístrojů, řízením pohybů, kalibrací strojů a spektroskopií.

Brněnská pobočka je dceřinou společností anglické firmy a zabývá se zprostředkováním prodeje, instalací a servisem sond pro obráběcí a souřadnicové měřicí stroje, laserovou kalibrací, snímačů pohybu a Ramanovou spektroskopií. V regionu společnost nejčastěji poptává pozici strojní inženýr.

Mateřská společnost již několikrát získala Queen's Award, jedno z nejprestižnějších ocenění průmyslového podniku ve Velké Británii.

Safetica Technologies

hi-tech-10Česká společnost Safetica Technologies s pobočkou v Technologickém parku Brno je vedoucím hráčem na trhu softwarové ochrany proti selhání zaměstnanců. Její software je řešením bránícím finančním ztrátám spojeným s vynášením dat a nízkou produktivitou personálu. Na distribuci do více než 40 zemí spolupracuje Safetica Technologies se širokou sítí distribučních partnerů. Mezi její partnery patří Jihomoravské inovační centrum, Microsoft nebo univerzity, se kterými spolupracuje při vývoji, například s VUT v Brně. Na trhu práce společnost poptává především vývojáře softwaru, v posledních dvou letech vytvořila třicet pracovních míst a v budoucnu plánuje další nábor.

Silicon Graphics

hi-tech-11Brněnský technologický park je sídlem pobočky významné americké firmy s celosvětovou působností Silicon Graphics (SGI). Tato firma s ústředím přímo v Silicon Valley působí v oblasti systémů pro rozsáhlé technické výpočty a zákazníkům pomáhá řešit náročné obchodní a technologické výzvy poskytováním vysoce výkonných serverů, datových úložišť, datových center, řešení pro cloud computing a internetovou infrastrukturu. Silicon Graphics má v Brně centrálu jak pro Českou republiku, tak celý region východní Evropy a zodpovídá za veškeré obchodní a servisní záležitosti v této oblasti. Technologická vyspělost produktů SGI byla opakovaně oceněna Křišťálovým diskem v dobách Invexu a také několika redakčními oceněními odborných časopisů. Mimo to podporuje vybrané kulturní a charitativní akce.

Westcom

hi-tech-12Česká firma Westcom stojí za vznikem nástroje Webnode sloužícího k on-line tvorbě webových stránek. Ten je poskytován v základní verzi zcela zdarma, má sedmnáct jazykových mutací a uživatelům umožňuje bez jakýchkoliv technických znalostí během několika minut vytvořit profesionálně vypadající webovou prezentaci. Díky tomu obliba Webnode skokově roste a od roku 2008 si jeho pomocí vytvořilo vlastní webové stránky přes pět miliónů uživatelů po celém světě.

Na trhu práce Westcom poptává především pozice grafik a programátor, ale hledá i on-line marketingové specialisty. S růstem firmy Westcom očekává vytvoření dalších dvou desítek pracovních míst. Společnost podporuje kulturní a charitativní akce, spolupracuje se školami, kterým svůj nástroj poskytuje pro výukové účely zdarma. Společnost je držitelem ocenění start-up roku konference LeWeb 2008.

NetSuite se stal Investorem roku 2010

hi-tech-13Nadnárodní společnost NetSuite obdržela titul Investor roku 2010 v kategorii IT služeb a řešení pro podporu podnikání. Firma, kterou agentura Gartner označila za nejrychleji rostoucího prodejce finančních informačních systémů na světě, vytvořila ve svém brněnském vývojovém centru více než 130 nových pracovních míst. Ocenění obdržel NetSuite koncem minulého roku od organizace CzechInvest.

NetSuite působí v oblasti účetních a firemních informačních systémů. „Ocenění mimo jiné poukazuje na úsilí, které věnujeme vývoji globálních řešení pro podnikatele, a také podpoře místní ekonomiky v Brně," řekl Zach Nelson, generální ředitel firmy. To, že si společnost vybrala pro své vývojové centrum právě Brno, dokazuje jeho rostoucí význam pro firmy zabývající se špičkovými technologiemi, které hledají talentované zaměstnance. V kategorii IT služeb a podpory podnikání soutěžily také firmy IBM a FNZ.

NetSuite otevřela své centrum pro vývoj softwarových aplikací v Brně v listopadu 2010. Centrum se stalo prvním evropským pracovištěm specializovaným na vývoj takzvaných cloudových řešení, tedy podnikového softwaru poskytovaného formou služby. Od svého otevření v roce 2010 je brněnské centrum nedílnou součástí vývoje a návrhu produktů firmy a NetSuite zde i nadále pokračujeme v investicích.

Zdroj: Protext

Vyšlo v Brno Business & Style

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...