Brněnská spalovna je nejmodernější v Česku, stála téměř 2,5 miliardy

Brno, 8. září 2011 (MEDIAFAX) - Až šestnáct tun odpadků za hodinu je schopna zlikvidovat nová spalovna v Brně, kterou město nechalo postavit během posledních tří let. Ve čtvrtek to řekla Jana Švestková ze společnosti SAKO Brno, která obří továrnu na likvidaci odpadu obhospodařuje.

 

Spalovna

Novou spalovnou, která patří mezi tři největší v Česku, projde ročně až 224 tisíc tun smetí. Náklady na její vybudování se vyšplhaly na 94,3 milionů eur (téměř 2,5 miliardy korun - pozn. aut.), město Brno z toho zaplatilo o něco více než polovinu.

 

Nové zařízení splňuje podle Švestkové nejpřísnější emisní limity. "Produkovanou škváru stroje upravují tak, aby vyhověla normám pro zpracování ve stavebním průmyslu a rekultivaci. Dotřiďovací linka umožňuje zpracování separovaného odpadu," upřesnila.

"Dokončili jsme jednu z velkých a náročných etap přeměny brněnské spalovny v moderní a ekologicky šetrnou spalovnu, která splňuje přísné emisní limity, jež mají vliv na kvalitu ovzduší. Brno má ze všech třech spaloven komunálního odpadu v Česku, z nichž další dvě jsou v Praze a Liberci, v současnosti nejmodernější technologie, které zaručují zpracování tříděného odpadu a využití tepelné energie k výrobě elektrické energie," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).

 

 

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN