Brněnská spalovna je nejmodernější v Česku, stála téměř 2,5 miliardy

Brno, 8. září 2011 (MEDIAFAX) - Až šestnáct tun odpadků za hodinu je schopna zlikvidovat nová spalovna v Brně, kterou město nechalo postavit během posledních tří let. Ve čtvrtek to řekla Jana Švestková ze společnosti SAKO Brno, která obří továrnu na likvidaci odpadu obhospodařuje.

 

Spalovna

Novou spalovnou, která patří mezi tři největší v Česku, projde ročně až 224 tisíc tun smetí. Náklady na její vybudování se vyšplhaly na 94,3 milionů eur (téměř 2,5 miliardy korun - pozn. aut.), město Brno z toho zaplatilo o něco více než polovinu.

 

Nové zařízení splňuje podle Švestkové nejpřísnější emisní limity. "Produkovanou škváru stroje upravují tak, aby vyhověla normám pro zpracování ve stavebním průmyslu a rekultivaci. Dotřiďovací linka umožňuje zpracování separovaného odpadu," upřesnila.

"Dokončili jsme jednu z velkých a náročných etap přeměny brněnské spalovny v moderní a ekologicky šetrnou spalovnu, která splňuje přísné emisní limity, jež mají vliv na kvalitu ovzduší. Brno má ze všech třech spaloven komunálního odpadu v Česku, z nichž další dvě jsou v Praze a Liberci, v současnosti nejmodernější technologie, které zaručují zpracování tříděného odpadu a využití tepelné energie k výrobě elektrické energie," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).

 

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...