Planes.cz: Letecké spojení mezi Brnem a Prahou skončí

Praha/Brno, 11. července 2011 (MEDIAFAX) - Letecká společnost Job Air - Central Connect Airlines (CCA) ruší od 25. července lety na trati Praha - Brno - Praha. V pondělí o tom informoval specializovaný server planes.cz.

runway-250

Poslední let linky, která létá každé pondělí až pátek, je 22. července. Všechny další lety z rezervačních systémů CCA i ČSA podle serveru zmizely.

Na společném provozu na této trati se české společnosti dohodly na podzim 2010. Po zrušení vlastních letů ČSA zajišťovaly podle uzavřené smlouvy od 1. listopadu 2010 lety Central Connect Airlines.

"Informaci jsme se dozvěděli zprostředkovaně v pondělí dopoledne," řekl ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček.

Postup přepravce, který převzal linku mezi Brnem a Prahou před časem od ČSA, označil za nestandardní. "Vypovědět lety dva týdny dopředu není obvyklé. Změny se zpravidla dělají na konci letních letových řádů," řekl. Dodal, že s brněnským letištěm dosud zástupci CCA nekomunikovali. "Nezvedají telefon. Nic nám neoznámily ani České aerolinie," řekl Plaček.

Podle ředitele Letiště Brno není proto možné říci, zda letecké společnosti provoz na lince zastaví úplně nebo dočasně nebo ji jen přeruší. "Čekáme, že s námi začnou aerolinky komunikovat," dodal.

Mezi Brnem a Prahou létá v současné o době jeden spoj denně. "V průměru jej využívá dvanáct cestujících," řekl Plaček. Dodal, že na lince létají stroje s 33 místy na palubě. "Vytíženost spoje je navzdory malé frekvenci letů slušná," poznamenal Plaček. Upozornil, že cestující začali ubývat poté, kdy aerolinky před časem stáhly čtyřdenní frekvenci spojení na jeden let denně. "To je pro zákazníky velmi obtížné, přizpůsobit program jedinému odletu. Přesto lidé spojení využívali," poznamenal ředitel.

V sídle společnost Central Connnect Airlines – Job Air v Ostravě-Mošnově nikdo nezvedá telefon. Jednatel dopravce Aleš Dočkal odkázal veřejnost na tiskovou zprávu, kterou ohledně linky mezi Brnem a Prahou vydá CCA do pátku tohoto týdne.

Za nekorektní označil postup přepravce hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. "Vedení Jihomoravského kraje ani vedení letiště Brno dosud nebylo dopravcem o tak závažné skutečnosti nijak informováno. Nepovažuji to za korektní způsob jednání a požádal jsem ihned vedení letiště o zjištění podrobných aktuálních informací. Potvrzuje se, že ČSA (nyní prostřednictvím smluvního partnera) neměly zájem na podpoře a rozvoji leteckého spojení Brno – Praha, což dokazují i časy odletů poskytnuté ČSA smluvnímu partnerovi. Je to nepříjemná situace nikoliv kvůli spojení Brna a Prahy, ale kvůli návaznosti dalších linek s odletem z Prahy," podotkl Hašek.

"Mrzí mě, jak národní dopravce soustředí pozornost pouze na pražské letiště a na regionální leteckou dopravu a leteckou dostupnost Moravy zcela pomíjí. Budu v této věci jako poslanec interpelovat ministry dopravy a financí. Kromě toho hledáme s letištěm Brno jinou dlouhodobou alternativu pro spojení Brna s velkým evropským letištěm, která udrží Brno v mezinárodním rezervačním systému," dodal hejtman.

Filip Sušanka, Jiří Nováček


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...