Hypotéku si na jižní Moravě berou hlavně podnikatelé a manažeři

Brno, 23. března 2011 - Rok 2010 byl pro hypoteční trh v České republice náročný, ale zároveň i úspěšný. S objemem přesahujícím 84 miliard korun jde o čtvrtý nejlepší rok v historii českých hypotečních úvěrů.

03-hypoteka-01x

„Růst je založen na zdravém vývoji ekonomiky, protože byl tažen zejména novou produkcí, což je pozitivní pro celý trh. Zároveň se ze současného vývoje dá odhadovat, že žádná velká překvapení nemůžeme za stávajících podmínek na hypotečním trhu očekávat," uvádí Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky k aktuálním datům Ministerstva pro místní rozvoj.

Hypoteční trh v roce 2010

Objem nových úvěrů v celé České republice v roce 2010 dosáhl 84,8 mld. Kč, jedná se o téměř 15procentní růst objemu oproti roku 2009. Nejvíc hypotečních úvěrů co do objemu bylo poskytnuto v Praze a Středočeském kraji (33,93 mld. Kč), druhým největším regionem je Jihomoravský kraj (8,7 mld. Kč) a třetím v pořadí je Moravskoslezský kraj (6,49 mld. Kč). Největší meziroční nárůst v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů byl v Moravskoslezském kraji (23,3 %), těsně následovaný Jihočeským krajem (22,9 %).

Při koupi nemovitosti slouží internet

Podle výsledků výzkumného projektu NetMonitor využívá internet při koupi nemovitosti 72 % Čechů. Jedná se dokonce o vyšší procento, než tomu je u pouhého vyhledávání informací o finančních produktech. Přes internet hledají zdroje financování vlastního bydlení převážně mladší a vzdělanější lidé z větších měst. Kromě informací o hypotékách se zajímají o nástroje na výpočet a modulaci parametrů hypotečního úvěru.

Situace na jižní Moravě

Celkový objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů na jižní Moravě v roce 2010 dosáhl 8,7 mld. Kč – jedná se o meziroční změnu 16,3 %. V posledním čtvrtletí roku 2010 byly poskytnuty úvěry v celkovém objemu 2,7 mld. Kč, což představuje 56procentní růst oproti stejnému období předešlého roku. Průměrná výše hypotéky v Jihomoravském kraji je po regionu Prahy a středních Čech druhou nejvyšší v České republice, v roce 2010 zde dosáhla výše 1 606 000 korun.

03-hypoteka-02

„Zajímavostí hypotečního trhu na jižní Moravě je vysoký podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Tvoří třetinu našich klientů – o pět procent více, než je celorepublikový průměr. S tím souvisí i jejich pracovní zařazení. Mezi klienty Hypoteční banky registrujeme zvýšený podíl podnikatelů a živnostníků, skoro třicet procent. Mezi zaměstnanci pak polovinu tvoří úředníci a více než desetinu manažeři. Jedná se o vyšší podíly, než je celorepublikový průměr," uvádí Pavel Soukup, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Brně.

Trh s byty v Jihomoravském kraji se vyvíjí podobně jako ve zbytku republiky. Nemovitosti se prodávají, ale doba prodeje se prodlužuje. „Tři až pět měsíců je obvyklá doba na prodej staršího bytu v našem kraji. U rodinného domu to mohou být čtyři měsíce až půl roku. A to je na tom v tomto ohledu jižní Morava ještě dobře," komentoval vývoj Pavel Soukup. Obtížněji prodejné jsou zejména větší a dražší nové byty s výměrem nad 100 m2 a cenou nad 3,5 miliónu korun. Podobné to je i s rodinnými domy – ty v Brně a okolí s cenou nad 5 miliónů korun se prodávají hůře.

Hypoteční trh v Jihomoravském kraji v roce 2010

  • Celkový objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů: 8,7 mld. Kč
  • Meziroční změna: 16,3 %
  • Ve 4. kvartále roku 2010 byly poskytnuty úvěry v celkovém objemu 2,7 mld. Kč, což představuje 56procentní růst oproti stejnému období roku 2009
  • Průměrná výše hypotéky v Jihomoravském kraji je po regionu Prahy a středních Čech druhou nejvyšší v České republice, v roce 2010 zde dosáhla výše 1 606 000 korun
  • Jihomoravský kraj se v roce 2010 stal druhým největším regionem co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů (8,7 mld. Kč). Nejvíc hypotečních úvěrů bylo poskytnuto v Praze a Středočeském kraji (33,93 mld. Kč) a třetím v pořadí je Moravskoslezský kraj (6,49 mld. Kč).

U bytů v novostavbách byla patrná snaha developerů o zvyšování nabídkových cen, které ale trh neakceptoval. Nyní se tak vyprodávají byty z hotových projektů za prodejní ceny od 30 do 40 tisíc Kč za m2. Zatímco nabídka developerských projektů rodinných domů přímo v Brně není dostatečná, výstavba v okolí Brna pozvolna pokračuje. Zůstávají však rozestavěné lokality, o které mezi kupujícími není zájem. Ceny pozemků si zatím stále zachovávají svoji úroveň přibližně z roku 2008.

Zdroj: Hypoteční banka


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...