Vedení projektu CEITEC dokončilo projektovou žádost

Příprava projektu na vybudování Středoevropského technologického institutu CEITEC v Brně úspěšně skončila. Projektová žádost, čítající více než tři tisíce stránek, byla v pátek 13. listopadu odevzdána k posouzení na ministerstvo školství. Vysoké školy a ústavy akademie věd v ní žádají o přidělení dotace 6,53 miliardy korun z evropského programu Věda a výzkum pro inovace. Ministerstvo školství by mělo předložené projekty posoudit do první poloviny příštího roku, vybrané projekty následně postoupí Evropské komisi. V případě úspěchu by se CEITEC mohl začít stavět a přinášet výsledky v první polovině roku 2011.

CEITEC_Kampus_Masarykova_univerzita_2_1.JPG

Projekt počítá s pořízením spektrometru nukleární magnetické rezonance (NMR) 1200 MHz, který bude jediný svého druhu na světě. Přístroj za zhruba dvě stě milionů korun umožní studovat makromolekuly ve stejném prostředí, v jakém se vyskytují v živých organismech, což napomáhá například při vývoji nových látek pro léčbu nádorů.
Dalším unikátním přístrojem bude vysokorozlišující transmisní elektronový mikroskop na pozorování tenkých preparátů při vysokém rozlišení a zvětšení. Mikroskopem, jehož cena běžně dosahuje kolem devadesáti milionů korun, lze pozorovat preparáty tenčí než sto nanometrů. Těchto mikroskopů je na světě pouze několik kusů.
V CEITECu budou pracovat dlouhodobě úspěšné týmy. Jejich spojení je už nyní zárukou kvalitních vědeckých výsledků. V prvních pěti letech nabídne CEITEC práci více než osmi stům špičkovým vědeckým pracovníkům. Přístupem k nejmodernějším přístrojům a technologiím budou schopni dosahovat ještě lepších výsledků a rychleji, než tomu bylo doposud.

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF