Evropská vesmírná agentura udělila certifikát brněnské firmě

Brněnská firma G.L. Electronic ve čtvrtek 16. prosince získala prestižní certifikaci Evropské vesmírné agentury (ESA). Díky tomu může vyvíjet a vyrábět součásti satelitů a zapojit se do veškerých projektů, které jsou realizovány a financovány v rámci tendrů ESA. Certifikaci společnosti udělil L’Istituto Italiano della Saldatura z italského Janova v prostorách biotechnologického inkubátoru INBIT, kde G. L. Electronic sídlí.
Společnost G.L. Electronic se již od roku 2003 účastní celé řady mezinárodních kosmických projektů, které realizuje převážně v Itálii a ve Francouzské Guyaně. Bránu k vesmírným projektům, které může realizovat přímo z Brna, jí otevřelo až přijetí České republiky do Evropské vesmírné agentury (ESA) v roce 2008.
„Naše společnost plánuje v Brně vytvořit stabilní zázemí pro vývojový tým a tím upevnit svou pozici na českém trhu. Kromě již rozvinuté spolupráce se zahraničními partnery se chceme věnovat navazování kontaktů se zkušenými firmami z České republiky z oblasti leteckého i kosmického průmyslu, a také s institucemi zabývajícími se výzkumem a vývojem využívající kosmické aplikace,“ vysvětlil Luděk Graclík, ředitel G.L. Electronic. Prvním krokem bylo zahájení spolupráce se Středoevropským technologickým institutem (CEITEC). Odborníci z CEITECu se budou podílet na vývoji částí komponent desek plošných spojů, firma získá možnost využívat čisté prostory VUT v Brně, a tím rozšíří své zázemí moderních laboratoří v biotechnologickém inkubátoru INBIT.

V kosmickém průmyslu je kladen důraz na vysokou kvalitu, bezchybnou funkci a maximální spolehlivost všech použitých komponent. Uspět zde může pouze zkušená technologická firma, jejíž výrobní operace jsou certifikovány dle norem Evropské kosmické agentury (ESA).
Programy ESA představují pro české vědce a firmy příležitost zapojit se do mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu kosmického prostoru, Země, družicové telekomunikace a navigace a kosmonautických technologií. Spolupráce s ESA zvyšuje jejich konkurenceschopnost a mezinárodní uplatnění. Aktivity ESA jsou financovány z příspěvků 18 členských států EU a Kanady, která má zvláštní statut spolupracujícího státu. Vložené prostředky se těmto státům vracejí formou průmyslových a výzkumných kontraktů, které jsou uzavírány na základě výsledků veřejných soutěží.
Jedním z projektů Evropské vesmírné agentury je také dnes velmi často zmiňovaný navigační systém Galileo, jehož centrála se bude stěhovat do České republiky již příští léto. Česko se tak stane jedním z center evropského vesmírného výzkumu a bude tak moci čerpat výhody, které ze spolupráce s ESA plynou. Blýská se na lepší časy české vědě, inovativním firmám i vysokým školám, které dokážou využít příležitosti spolupracovat s prestižními firmami z oboru.


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN