Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie získá nové přístroje

Brno, 11. ledna 2011 - Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie oslaví začátkem příštího roku už dvacet let své existence. Za tu dobu se zde uskutečnilo 27 000 srdečních operací a 1700 transplantací orgánů – srdce, jater a ledvin. Centrum nyní získá několik moderních přístrojů za 80 miliónů korun. Zvýší se tak bezpečnost pacientů a zkrátí se čekací doba na vyšetření.

centrum01

„V rámci 5. výzvy Integrovaného operačního programu věnované vybavení kardiovaskulárních pracovišť budou z prostředků EU pořízeny přístroje, které zvýší diagnostické a terapeutické možnosti," potvrdil doc. Petr Němec, ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Finanční výše celé investice je zhruba 80 miliónů korun, z toho EU zaplatí 85 %, tedy 68 miliónů korun. Zbývající část doplatí Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie z vlastních zdrojů. Projekt bude realizován v prvním pololetí roku 2011.

Nové přístroje

Z financí Integrovaného operačního programu získá jednotka intenzívní péče monitorovací systém životních funkcí poslední generace pro všech šestnáct lůžek, včetně monitorů pro sledování pacientů na operačních sálech i během jejich transportu na náročná vyšetření a operační zákroky. Na standardní oddělení bude zakoupena telemetrická technika, která umožní trvalé sledování srdečního rytmu u pacientů, kteří nepotřebují intenzívní péči. Bude detekovat poruchy rytmu, které jinak zůstávají nediagnostikovány. Tím se zvýší bezpečnost pacientů po srdečních operacích a zákrocích.

CT poslední generace vybavené speciálním kardiologickým softwarem umožní rozšířit možnosti diagnostiky choroby na pohybujícím se srdci bez nutnosti invazivního zákroku. „Takové zařízení není v České republice běžně k dispozici. Předpokládáme, že ročně bude na tomto CT provedeno 1500 až 2000 vyšetření," upřesnil využití přístroje ředitel centra. Přístroj bude k dispozici pacientům Jihomoravského kraje, části krajů Vysočina a kraje Zlínského. Zbývající kapacita bude použita pro běžná CT vyšetření a tím se zkrátí čekací doba v brněnské aglomeraci.

Posledním specializovaným přístrojem bude obměněná angiografická linka. Bude sloužit k vyšetřením pacientů s onemocněním srdečního chlopenního aparátu před plánovanými operacemi. Velkou část zákroků budou tvořit pravidelné endomyokardiální biopsie po srdečních transplantacích.

(red)


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...