Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie získá nové přístroje

Brno, 11. ledna 2011 - Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie oslaví začátkem příštího roku už dvacet let své existence. Za tu dobu se zde uskutečnilo 27 000 srdečních operací a 1700 transplantací orgánů – srdce, jater a ledvin. Centrum nyní získá několik moderních přístrojů za 80 miliónů korun. Zvýší se tak bezpečnost pacientů a zkrátí se čekací doba na vyšetření.

centrum01

„V rámci 5. výzvy Integrovaného operačního programu věnované vybavení kardiovaskulárních pracovišť budou z prostředků EU pořízeny přístroje, které zvýší diagnostické a terapeutické možnosti," potvrdil doc. Petr Němec, ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Finanční výše celé investice je zhruba 80 miliónů korun, z toho EU zaplatí 85 %, tedy 68 miliónů korun. Zbývající část doplatí Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie z vlastních zdrojů. Projekt bude realizován v prvním pololetí roku 2011.

Nové přístroje

Z financí Integrovaného operačního programu získá jednotka intenzívní péče monitorovací systém životních funkcí poslední generace pro všech šestnáct lůžek, včetně monitorů pro sledování pacientů na operačních sálech i během jejich transportu na náročná vyšetření a operační zákroky. Na standardní oddělení bude zakoupena telemetrická technika, která umožní trvalé sledování srdečního rytmu u pacientů, kteří nepotřebují intenzívní péči. Bude detekovat poruchy rytmu, které jinak zůstávají nediagnostikovány. Tím se zvýší bezpečnost pacientů po srdečních operacích a zákrocích.

CT poslední generace vybavené speciálním kardiologickým softwarem umožní rozšířit možnosti diagnostiky choroby na pohybujícím se srdci bez nutnosti invazivního zákroku. „Takové zařízení není v České republice běžně k dispozici. Předpokládáme, že ročně bude na tomto CT provedeno 1500 až 2000 vyšetření," upřesnil využití přístroje ředitel centra. Přístroj bude k dispozici pacientům Jihomoravského kraje, části krajů Vysočina a kraje Zlínského. Zbývající kapacita bude použita pro běžná CT vyšetření a tím se zkrátí čekací doba v brněnské aglomeraci.

Posledním specializovaným přístrojem bude obměněná angiografická linka. Bude sloužit k vyšetřením pacientů s onemocněním srdečního chlopenního aparátu před plánovanými operacemi. Velkou část zákroků budou tvořit pravidelné endomyokardiální biopsie po srdečních transplantacích.

(red)


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN