Projděte si Brno ve svém obýváku

Modelová situace: Dům v městečku Hranice v Ašském výběžku na česko-německém pomezí. On a ona sedí v obývacím pokoji a každý se věnuje nějaké své činnosti. On: „Miláčku, co kdybychom se po obědě prošli po Brně? Víš, tam, co jsme se poprvé potkali.“ Ona: „Co blázníš, vždyť jsme asi 400 kilometrů daleko. A nevšimla jsem si, že bychom vlastnili tryskové letadlo nebo se dokázali přemisťovat jako ve Star Treku.“ On: „Neboj se, zůstaneme tady v obýváku a jen se připojíme k internetu.“

V současné době je ještě stále mnoho lidí, zvláště těch starších, kteří s počítačem pracují málo a třeba jen z důvodu plnění pracovních povinností. Nebo počítač používají, ale ještě nepřišli na to, že by se mohli podívat na Google maps a zjistit, že zde existuje služba Google Street View, se kterou by mohli realizovat situaci zmíněnou v úvodu.

První byla Praha

Pro Českou republiku spustil Google oficiálně svou službu Street View 7. října 2009 a Česko se tak stalo osmou zemí v Evropě a třináctou na světě, zapojenou do tohoto projektu. Firma začala s focením ulic Česka už loni v květnu, ale od pořízení fotografií ulic ke zprovoznění služby uplyne vždy několik měsíců.

Nejdříve se nedočkavci mohli podívat přímo na ulice Prahy, s malým zpožděním přibyla města jako Benešov, Beroun, Brandýs, Mělník, Poděbrady, Příbram, Říčany a další.

Na Brno se dostává řada nyní.


Teď už i Brno

Od dubna pomalu přibývají zpřístupněné lokality jižní části města, na severu zatím (v době psaní tohoto článku) ohraničené linií spojující Mendlovo náměstí, Zvonařku, ulici Táborskou v Židenicích a sídliště Vinohrady. Aktuální situaci můžete zjistit jednoduše. Otevřete si stránku maps.google.cz, vyzvětšujte Brno a myší uchopte žlutého panáčka umístěného u zoomovacího táhla v levém horním rohu mapy. Jeho přesunutím nad mapu se zvýrazní modrými obrysy ulice, kde je Street View dostupné. Když panáčka postavíte na místo, které si chcete prohlédnout, otevře se v okně žádaná aplikace a pomocí myši nebo šipek na klávesnici se můžete přesouvat z místa na místo, přibližovat nebo oddalovat detaily a virtuálně se tak procházet.

Brzy zjistíte, že se můžete podívat na až neskutečné detaily, i když většinou v této souvislosti zmiňované otevírací hodiny v obchodech jsem zatím při virtuální procházce po Brně na žádném z obchodů nenašel. Ne, že by tam v mnoha případech nebyly, ale jejich čitelnost byla za hranicí rozeznatelnosti. Navíc informace získané při snímkování budou časem zastarávat a Google zatím nesdělil, jestli bude (a jak často) podklady pro Street View obnovovat, podobně jako satelitní snímky na Google maps.

Pro a proti

Uveřejnění fotografií způsobuje nadšení i nesouhlas. Lidé prohledávají tisíce panoramatických pohledů a pátrají po zajímavostech, ať už přímo nafotografovaných nebo vzniklých při navazování fotografií na sebe. Obavy se týkají především zásahu do soukromí. Proto také Google přistoupil k rozmazávání obličejů, poznávacích značek automobilů nebo některých firemních cedulí na domech.

Některým obcím a městům v Evropě se nelíbí fotografování jejich ulic, kritizují porušování soukromí a od Googlu požadují za fotografování peníze. Na druhé straně ovšem najdeme nadšence či exhibicionisty, kteří jdou záměrně souběžně s fotografující tříkolkou, aby byli vidět při každém pohledu na ulici, dělají stojky a podobně, můžeme vidět i dívky odhalující svá ňadra.

Praktické využití

Samotný Google by rád Street View využil i komerčně a nabízí propagaci firem zobrazením průčelí firemních budov, blízkých kulturních zařízení, pamětihodností a méně známých atrakcí. Realitní kanceláře, agenti a makléři mohou potenciálním kupujícím nebo nájemcům ukázat dostupné nemovitosti a pomocí rozhraní API Map si mohou obrázky Street View vložit přímo na svůj web. V Brně už takto najdete upoutávku například na benzínové pumpy.

V osobním využívání můžete prozkoumat místa na světě, která jste si vždy přáli navštívit. Podívat se na slavné pamětihodnosti, jako je například Big Ben, opera v Sydney, Times Square, Eiffelova věž, Colosseum a mnoho dalších. Sám jsem nedávno velmi ocenil Street View před cestou do Vídně, když jsem si předem zobrazil místo, kam jsem druhý den měl dorazit. Našel jsem si vhodné parkoviště a také parkovací alternativy, když na vyhlédnutém místě už nebude žádné volné místo. Podobně si mohou invalidé zjistit, zda je do budovy, kam chtějí vyrazit, bezbariérový přístup a zda je vybavena nájezdovými rampami pro invalidní vozíky.

Neocenitelnou službu může Street View prokázat v případě plánování dovolené a hledání ubytování, cyklotras nebo komunikací vhodných pro bruslaře, k posouzení hlučnosti prostředí vybraného místa, vzdálenosti veřejné dopravy nebo pláže, koupaliště apod.

Z pohodlí svého křesla mohou lidé z různých firem vyhodnocovat vhodnost různých míst pro marketingové kampaně, natáčení filmu, akce uvádějící na trh nové produkty nebo další veřejné akce.

Není jen Google

I projekt Street View má svoje konkurenty. Zvláště pak v případě Brna existující stránky rumunské služby Norc (Norc.cz), kde si už dnes můžete virtuálně projít téměř kompletní střed města, který zatím na Googlu chybí. Pohyb po mapě je podobný jako u Google Street View umístěním „panáčka“ na místo, ze kterého se chcete rozhlédnout, a pohybujete se využitím nabízených šipek. Kvalita fotografií je slušná, ale na Googlu je asi lepší. Kromě Brna a Prahy se Norc věnuje především městům ze střední Evropy, jako třeba Bratislavě, Vídni, Varšavě, nebo Moskvě a řadě měst rumunských.

Společným znakem služeb Street View na Google a Norc se také stala možnost prostorového zobrazení ulic. Obě si totiž můžete přepnout do podoby stereoskopických snímků – anaglyfů. K těm potřebujete brýle s červeným sklíčkem na levé a modrým na pravé oko. Každá z barev odfiltruje jeden snímek a mozek si z nich složí výsledný obraz s trojrozměrným vjemem. U Google si pro přepnutí vyvoláte klepnutím pravého tlačítka kontextové menu, kde vyberete 3D mode On, u Norc najdete pro přepnutí ikonku barevných brýlí v levém horním rohu. Ne všude je 3D efekt pořádně viditelný a změna barevného vidění po sundání brýlí také nemusí být každému příjemná. Jako v kině s polarizačními brýlemi to prostě není.

Máte dobré nápady?

Street View má nekonečně mnoho možných využití a je jen na vás, abyste našli nějaké další. Své nápady a příběhy můžete zasílat přímo pracovníkům Googlu prostřednictvím formuláře na jejich webu.

Co to je Street View

Nechme „promluvit“ internetovou encyklopedii Wikipedie. Google Street View je součást Google Maps a Google Earth, která nabízí panoramatické pohledy v rozmezí 360° horizontálně a 290° vertikálně po mnohých ulicích v různých částech světa. Pohledy jsou snímány z výšky přibližně 2,5 metru asi každých 10 metrů. Street View byl uveden 25. května 2007 v několika městech USA a postupně se rozšířil do mnoha států.

Pohledy v USA jsou snímány z flotily automobilů typu Chevrolet Cobalt, Saturn Astra nebo Toyota Prius, v Evropě jsou snímány z automobilu Opel Astra, v Japonsku automobilem Toyota Prius, v Austrálii a na Novém Zélandu automobilem Holden Astra, v Brazílii pomocí automobilu Fiat Stilo, v Jižní Africe Toyoty Yaris a Pontiacem G5 v Mexiku. Náměstí a pěší zóny nepřístupné pro automobily jsou snímány prostřednictvím Google Trikes (trojkolky). V každém z těchto vozů je devět směrových kamer, GPS jednotky pozicování a tři laserová měřidla vzdáleností firmy SICK. V autech jsou také nainstalovány skenery signálů Wi-Fi sítí, GSM a 3G, aby bylo možné zjistit přítomnost signálů těchto sítí.

Ke sledování Street View nemusíte mít jen velký počítač nebo notebook. Tato technologie je dostupná také na mobilních platformách – 21. listopadu 2008 byla uvolněna verze pro Apple IPhone, 10. prosince pro Symbian, později i pro Windows Mobile. Pohledy Street View mohou zobrazit také všechny verze aplikace Google Maps pro Android a také používají digitální kompas pro pohyb v záběrech.

Virtuální procházka Brnem

  • Postupně se zpřístupňují lokality jižní části města, na severu ohraničené linií spojující Mendlovo náměstí, Zvonařku, ulici Táborskou v Židenicích a sídliště Vinohrady.
  • Často zmiňované otevírací hodiny v obchodech zatím při virtuální procházce po Brně nenajdete, jejich čitelnost je za hranicí rozeznatelnosti.
  • Realitní kanceláře, agenti a makléři mohou potenciálním kupujícím nebo nájemcům ukázat dostupné nemovitosti a obrázky Street View vložit přímo na svůj web. V Brně už takto najdete upoutávku například na benzínové pumpy.
  • V Brně existují i stránky rumunské služby Norc (Norc.cz), kde si už dnes můžete virtuálně projít téměř kompletní střed města, který zatím na Googlu chybí.

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...