Brněnskou dominantu čeká oprava

Významná brněnská památka hrad Špilberk, který je současně i pevností, je u turistů velmi oblíbený. Každým rokem sem zavítá přes sto tisíc návštěvníků. Na Špilberku ještě letos začne rekonstrukce, díky níž dojde k rehabilitaci dosud neopravených, veřejnosti nepřístupných částí hradu a k výraznému rozšíření a zkvalitnění nabídky a služeb. Po opravě, která by měla skončit asi za dva roky, přibudou na Špilberku výstavní plochy a vyroste tu i nová kavárna a restaurace.

Současná oprava navazuje na celkovou rekonstrukci, která skončila před deseti lety. Opravy, při nichž byl hrad zhruba ze tří čtvrtin zrekonstruován, si vyžádaly půl miliardy korun. Chystaná rekonstrukce má přijít na 150 miliónů korun. Peníze z velké části pocházejí z dotace Evropské unie. Soutěž na projekt opravy hradu vyhrála ve veřejné soutěži již v roce 2008 architektonická kancelář Radko Květ. Hrad je národní kulturní památkou, proto na jeho rekonstrukci dohlížejí památkáři.

Proměny hradu

Novou podobu získá jižní křídlo barokní pevnosti, kde se v současnosti nacházejí depozitáře a sklady. Opravou projde východní bašta, přístupové schodiště na první nádvoří a východní bastion. V dosud nevyužívaných prostorách východní bašty bude umístěno turistické informační centrum a povrch bašty bude zpřístupněn jako vyhlídka na historické jádro města. Na východním bastionu dojde k rekonstrukci malé letní scény.

Hlavní vstup do hradu a do expozic Muzea města Brna, které jsou v něm umístěny, bude nově situován na velkém nádvoří. Na vstup bude navazovat pokladna a šatna, poblíž se bude nacházet prodejna publikací a suvenýrů.

Hrad Špilberk bude po rekonstrukci bohatší o nové výstavní prostory pro příležitostné výstavy i stálé expozice Muzea města Brna. Vznikne zde edukační centrum pro práci s dětským návštěvníkem, konferenční sál a studovna mezinárodního studijně-dokumentačního centra, zaměřeného na příslušníky národů vězněných na Špilberku v první polovině 19. století.

Spokojeni budou i ti, kdo si hrad oblíbili jako místo, kde se pořádají různé kulturní akce. Díky rekonstrukci malé letní scény, novým šatnám účinkujících či skladům scénické techniky zde budou vytvořeny optimální podmínky pro pořádání kulturních aktivit.

Na své si přijdou také návštěvníci, kteří si budou chtít v okolí hradu odpočinout a občerstvit se. Pro ně bude určena nová kavárna. Ožije i bývalá Hradní vinárna, která bude zvát k posezení přes den i ve večerních hodinách. Atraktivní sklepní prostory bude možné využít jako vinotéku.

Návštěvníci se rekonstrukce hradu obávat nemusí. I když se bude hrad opravovat, vstup do něj bude povolen. Proměnami prochází i okolní park. Před dvěma lety zde například vzniklo jezírko s vodopádem a letos byla otevřena zahrada pod hradbami. Počítá se i s revitalizací rozsáhlého prostoru parku nad Údolní ulicí a rekonstrukcí Malého Špilberku nad ulicí Úvoz.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...