Jihomoravské KACPU se stěhuje na novou adresu

Brno, 27. května 2022 - Hněvkovského 65 v městské části Brno-Jih, to bude od 1. června 2022 nová adresa Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU). Počet uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny se v posledních týdnech snížil, proto se Jihomoravský kraj rozhodl hledat menší prostory. V soukromém objektu bude mít KACPU ve dvou podlažích k dispozici celkem 1 407 m2.

KACPU 2221

V Jihomoravském kraji je přes 41 tisíc ukrajinských uprchlíků. Počet nově příchozích postupně klesá. Nejsilnější nápor byl zaznamenán hned po otevření centra na brněnském výstavišti, kdy v prvních dnech prošlo registrací až 1 700 osob za den. Poslední měsíc přichází nejvíce lidí začátkem pracovního týdne, to je v rozmezí 300 až 400 osob, dál už ale počet registrací nepřekročí počet 200 za den.

„KACPU stěhujeme, protože přichází méně lidí, takže není potřeba tak velká kapacita jako na BVV. Provoz na Hněvkovského je levnější a brněnské výstaviště také potřebuje pavilon využívat. Uprchlíkům zde poskytneme stejný servis jako na výstavišti - registraci, vystavení víz u cizinecké policie nebo odboru azylové a migrační politiky, dále zde nebudou chybět zdravotní pojišťovny nebo úřad práce. Hasiči odtud také rozvezou uprchlíky do přiděleného ubytování,“ sdělil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Příchozí uprchlíci budou nadále dostávat potravinový balíček a základní hygienické potřeby. Základní ošetření zůstává na Červeném kříži. V objektu se také počítá s nouzovým přenocováním na jednu noc pro uprchlíky, kteří nemají zajištěné ubytování. Je pro ně připraveno až třicet lůžek.

Jihomoravský kraj zahájil provoz Krajského asistenčního centra 2. března 2022. Doposud v něm prošlo registrací (dostalo žádost o dočasnou ochranu) 33 711 uprchlíků z Ukrajiny a ubytování nasmlouvané krajem získalo na 7 000 osob. Přes obce s rozšířenou působností se podařilo ubytovat v 91 solidárních domácnostech 309 uprchlíků. V celém Jihomoravském kraji si pak podalo žádost o příspěvek pro solidární domácnost 2 400 lidí.

Zaměstnání přes úřad práce našlo v Jihomoravském kraji 7 340 lidí prchajících před válkou na Ukrajině.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...