Festival architektury se zaměří na dopad staveb na klima

Brno, 22. května 2021 - Proč je ve městě tepleji než na venkově? Jak stavby ovlivňují naše zdraví? Proč jsou některé stavební materiály pro přírodu lepší a jiné horší? Na tyto a další otázky odpoví Festival architektury 2021, který bude mít letos podobu naučné stezky s herními prvky a vzdělávacími tabulemi. Přístupná bude od června do září u dopravního hřiště na Riviéře. Brněnští radní doporučili zastupitelům, aby na pořádání akce poskytli dotaci půl milionu korun.

brno ulice hybesova

Loni se v Brně uskutečnil první ročník Festivalu architektury, který mezi lidmi vzbudil zájem svým neotřelým a inovativním formátem. V jeho průběhu město Brno a téměř třicet firem a univerzit podepsalo memorandum o pomoci se snižováním emisí na území města a s přijímáním adaptačních opatření na změny klimatu. O výsledcích jejich aktivní a pro město přínosné činnosti se můžete dočíst na webu priprav.brno.cz. Letos se akce včetně galavečera k uzavření memoranda s novými partnery bude konat podruhé, bude mít ale kvůli pandemii onemocnění covid-19 jinou podobu.

Festival architektury si pro rok 2021 zvolil téma Když architektura spolupracuje s přírodou. Bude dostupný v parku u dopravního hřiště na Riviéře od 23. června do 29. září. Téma bude zpracováno formou naučné stezky, která pomocí 10 interaktivních a herních prvků reprezentuje konkrétní architektonická opatření a adaptační nástroje stavitelství pro klimaticky odolná města. Prvky vyrobí partneři festivalu, jako science centrum VIDA!, Teplárny Brno nebo Fakulta stavební VUT v Brně, a doplní je vzdělávací tabule. Při zahájení je v plánu dopolední přednáškový blok pro odborníky a hravé odpoledne pro děti a rodiče. Celý den vyvrcholí galavečerem k podpisu Memoranda o dlouhodobé spolupráci na závazku města Brna k adaptaci na klimatické změny mezi primátorkou Markétou Vaňkovou a asi 25 novými společnostmi.

„Díky blízkosti dopravního hřiště a oblíbeného koupaliště máme jedinečnou příležitost oslovit velké množství lidí a ukázat jim, jak se dá stavět, aniž by to vedlo ke zhoršení městského klimatu a úbytku vody, zeleně a biodiverzity. Brňané se také dozví, jaké ekodotace jsou pro ně připraveny, ať už na tvorbu zelených střech, zachytávání dešťové vody, nebo revitalizaci vnitrobloků,“ myslí si 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

„Jeden z exponátů představí naši kampaň #PripravBrno a aktivity města vyplývající z Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima SECAP. Rodiny s dětmi si tak užijí dětský domeček šetrný k přírodě. Bude osazen zelenou střechou, systémem pro zachytávání srážkové vody a fotovoltaickým panelem napájejícím LED osvětlení naučných cedulí. A kdyby ho někdo nestihl navštívit přes léto, může přijít kdykoliv, domeček totiž na místě zůstane,“ doplnil Petr Hladík.

Na festival zároveň upozorní výstava umístěná na náměstí Svobody od 28. června do 7. července, poté se přesune do prostoru areálu Šumavská Tower. 10 panelů propagujících Festival architektury pomocí příkladů dobré praxe partnerů memoranda bude doprovázet speciální edice kuliček #PripravBrno, které budou více než 14 dní padat z brněnského orloje.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...