Studenti, pozor! Testy studijních předpokladů budou na MU pouze online

Brno, 18. ledna 2021 - Studenti, kteří se budou hlásit na Masarykovu univerzitu, by měli zbystřit - testy studijních předpokladů totiž letos budou pouze online! Tímto krokem chce univerzita v rámci přetrvávající epidemické situace a jejího těžko předvídatelného vývoje všem uchazečům o přijetí do studijních programů dát už nyní jasnou a relevantní odpověď, jak bude část přijímacích zkoušek probíhat. Test studijních předpokladů (TSP) bude na MU 24. dubna online.

muni tsp

TSP bude každý uchazeč konat pouze jednou, a to bez ohledu na to, kolik přihlášek podá. Je určený pro všechny fakulty s výjimkou lékařské fakulty, farmaceutické fakulty a fakulty sportovních studií. Na fakultě sociálních studií si uchazeč bude moci vybrat mezi TSP a OSP (obecné studijní předpoklady) od společnosti Scio.

Test studijních předpokladů 2021 obsahuje 48 otázek rozdělených do čtyř sekcí (verbální, numerické, kritické a analytické myšlení). Na řešení testu je limit 100 minut a každá otázka má pět odpovědí s tím, že právě jedna je správná. Součástí testu jsou i otázky v anglickém jazyce. Na webových stránkách si můžete vyzkoušet na „nečisto“ testy z minulých let.

Dva týdny před termínem TSP, tj. 10. dubna, budou mít uchazeči možnost vyzkoušet si práci s online testem a funkčnost svých zařízení (kamera, mikrofon) v rámci technické zkoušky přijímacího testu. Veškeré potřebné informace budou zveřejněny do konce března v e-přihláškách a na webu MU.

„Dle mých informací bude i jarní semestr spíše v online, případně, když dobře, tak hybridní formou. Už nyní chceme všem uchazečům o studium na Masarykově univerzitě říci, že ať už bude situace s epidemií jakákoliv, tak testy studijních předpokladů, konané v rámci přijímacího řízení, se uskuteční online,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

„Konání TSP v online podobě je v tomto rozsahu velkou technickou i logistickou výzvou, na kterou se ale s předstihem připravujeme, mj. inovacemi unikátního Informačního systému MU. Využijeme i bohaté zkušenosti z online výuky několika tisíc předmětů, která aktuálně na všech fakultách probíhá, ve většině případů včetně vzdáleného zkoušení,“ říká prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant.

V loňském roce si podalo přihlášku na Masarykovu univerzitu přes 20 tisíc uchazečů a přijato bylo necelých jedenáct tisíc studentů.

Zdroj: MUNI


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...