Cesty na Ústředním hřbitově čeká oprava za 100 milionů, potrvá několik let

Brno, 12. července 2019 – Ústřední hřbitov bude komfortnější a bezpečnější. Nyní se pracuje na koncepci rozvoje, obnovy a údržby zeleně a areál také čeká oprava asfaltových cest. Předpokládá se vybudování nových zpevněných ploch oddělených obrubníky a sjednocení prostoru před hrobovými místy včetně rekonstrukce povrchů a parkovacích ploch u vstupu z ulice Vídeňské.

hrbitov cesty

„Na Ústředním hřbitově je dlouhodobě špatný stav asfaltových cest zejména v nejvíce frekventované části areálu. Jedná se o nejstarší část s největším provozem pěších i vozidel. Poškozená cestní síť limituje lidi, kteří mají potíže s chůzí, a k dobrému dojmu rozhodně nepřispívá. Chybí také osvětlení hlavních cest, což se naplno projeví na podzim a v zimě, kdy se brzy šeří. Cílem rekonstrukce je, aby byl hřbitov komfortní pro návštěvníky, bezpečný a reprezentativní,“ uvedl první náměstek primátorky města Petr Hladík.

Materiálové řešení v sobě musí skloubit požadavky provozovatele, památkové péče, ochrany kořenového systému a požadavek bezbariérovosti. Pro památkáře jsou prozatím přípustné kombinace materiálů živice, kamenná dlažba a mlat.

„Součástí projektového záměru je i doplnění orientačního, vodicího, osvětlení hlavních komunikací. Mělo by jít o umístění svítidel zapuštěných mezi cestu a hrobová místa. Dále se bude řešit koncepce optických kabelů, jako jsou kamerový systém, internet, telefon atd., a rekonstrukce hrobů poškozených kořenovým systémem,“ dodal Petr Hladík.

Příprava a realizace opravy asfaltových cest by měly stát přes sto milionů korun, práce začnou pravděpodobně příští rok a potrvají 4-5 let.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...