Revitalizace areálu Nové Zbrojovky je v plném proudu

Brno, 3. prosince 2017 - Areál bývalé brněnské zbrojovky převzala v roce2016 investiční skupina CPI Property Group, která představila developerský projekt Nová Zbrojovka. Z brownfieldu v širším centru Brna pomalu vzniká nová moderní čtvrť. V současnosti se řeší otázka dopravní infrastruktury, revitalizace okolí a vyklízení jednotlivých prostor. „Brňané se v horizontu dvou let dočkají prvních zrekonstruovaných a modernizovaných prostor,“ říká Ladislav Všetečka, projektový manažer a koordinátor multifunkčního projektu Nová Zbrojovka Brno.

nova zbrojovka revitalizace

Projektoví manažeři ve spolupráci s brněnskými architekty řeší revitalizaci starých výrobních objektů. Budovy budou muset projít celkovou rekonstrukcí, případně demolicí. Jako první se oprav dočkal objekt Prospera (vysoká červená budova), který je určen k přestavbě na administrativně provozní budovu. Brňanům tak přinese až 2 000 nových pracovních míst. Bude to první modernizovaný objekt v areálu Nové Zbrojovky. Největší rekonstrukce začne v zimě tohoto roku. Nejedná se tedy o demolici, ale o demontáže původních technologických rozvodů, bourání podlah pod původním strojním vybavením a celkové vyčištění objektu. Odpad, který při revitalizaci vzniká, je dále ekologicky zpracováván.

„V rámci demoličních prací na stávajících objektech v maximální míře třídíme a recyklujeme získaný materiál. Jde zejména o konstrukční beton, cihelné zdivo, asfaltové povrchy a kamenivo z podkladních vrstev komunikací a železničního svršku vlečky. Takto vzniklý recyklát, roztříděný nejen podle materiálu, ale i podle frakcí, použijeme podle vhodnosti do jednotlivých částí staveb, jako jsou zásypy demolovaných podzemních částí objektů, zpevnění podloží základů budov a komunikací nebo na vyrovnání povrchů a terénní úpravy,” doplňuje Všetečka.

K životu se pomalu probouzí i vstupní administrativní budova, která je v současnosti využívána. Tento objekt projde kompletní rekonstrukcí, ale zároveň mu bude navrácena jeho původní tvář. V areálu vedle moderních kancelářských a výrobních prostor vznikne ihned po změně územního plánu i pestrá nabídka bytů. Plánová je výstavba přibližně 800 nových bytů. Vybere si opravdu každý. V nabídce se objeví byty na pronájem i ke koupi od garsoniér přes startovací byty až po terasové byty u řeky. Cílem CPI Property Group je otevřít doposud uzavřený prostor v centru Brna. Zpřístupnění areálu veřejnosti a zavedení městské hromadné dopravy v nové čtvrti usnadní komunikaci městské části Husovic a nádraží Židenice.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...