Teplárny Brno v roce 2018 nebudou zdražovat, ceny drží již pět let

Brno, 6. prosince 2017 - Cena tepla zůstane v Brně pro příští rok 2018 na stejné úrovni jako letos. Zákazníci Tepláren Brno se nemusejí obávat zdražení, i když se v posledních měsících cena plynu na světovém trhu pohybuje směrem vzhůru. Nemalou položkou vstupující do kalkulace ceny tepla jsou také personální náklady, které se zvyšují v kontextu celorepublikového vývoje nárůstu mezd.

radiator teplarny brno topeni topna sezona

Cenu tepla držely Teplárny Brno od roku 2012 do roku 2017, i přesto, že některá jiná města v tomto období zdražovala. Od 1. ledna 2017 dokonce cenu tepla snížily o 5 procent. „I přes rostoucí ceny zemního plynu a rostoucí personální náklady je stabilizace prodejní ceny tepla naším dlouhodobým cílem,“ potvrdil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. „Cena našeho tepla je výsledkem mnoha faktorů. Letošní pětiprocentní snížení i stabilizace ceny pro další období jsou dány řadou dlouhodobých opatření, jako je optimalizace průběžného nákupu plynu, neustálá modernizace technologií a s ní související výměna parovodů za horkovody či provozní úspory,“ doplnil.

Nová a efektivnější zařízení pomáhají zvyšovat účinnost výroby tepla, s moderními řídicími systémy se během dne lépe využívají jednotlivé zdroje pro výrobu jak tepla, tak elektřiny. I ta je pro Teplárny Brno významným zdrojem příjmů a také důkazem efektivnosti procesu výroby. Teplárny Brno totiž využívají kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, která je ekologičtější a efektivnější oproti čistě výtopenskému režimu.

Rozsáhlý projekt přestavby parovodů na horkovody je součástí modernizace rozvodů a znamená snížení ztrát při distribuci tepla. To se promítá i do nákladů tepláren. „Nižší ztráty tepla snižují spotřebu paliva a takto uspořené náklady eliminují vliv růstu ceny zemního plynu a přispívají ke stabilizaci ceny tepla pro naše zákazníky,“ vysvětlil Fajmon.

 


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...