Metanol na jižní Moravě dál zabíjí. Riziko otrav je stále vysoké

Brno, 26. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Během poslednich dvou týdnů se v Jihomoravském kraji otrávili tři lidé metanolem. Dva z nich zemřeli, naposled v pondělí muž středního věku ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. V pondělí to řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček s tím, že riziko dalších otrav pančovaným alkoholem je velmi vysoké.

alkohol

Po opakovaných zprávách z posledních dní je podle krajského hygienika patrné, že i na jižní Moravě začala po asi měsíční přestávce očekávaná druhá vlna vážných zdravotních postižení lidí po konzumaci lihovin neznámého původu.

"Za posledních čtrnáct dnů se v Jihomoravském kraji otrávili metanolem další tři lidé. Dva z nich zemřeli, další je v nemocnici," řekl Mareček.

Podle policie stále zůstává nedopátraných zhruba 5 000 litrů pančovaných lihovin, které se při snížené ostražitosti každého z kupujících mohou objevit na trhu zvláště teď, v předvánoční nákupní době.

"Na začátku adventu proto varujeme všechny spoluobčany před nákupem a konzumací lihovin neznámého původu, podezřele levných alkoholických nápojů a lihovin v lahvích s porušenými ochrannými páskami a bez předepsaných dokladů o původu v nepřerušeném řetězci od výrobce lihu až po konečného prodejce nápoje," uvedl Mareček.

"Riziko i smrtelných otrav stále hrozí," zdůraznil ředitel Krajské hygienické stanice v Brně.

Od začátku kauzy s otráveným alkoholem tak v České republice už zemřelo celkem 37 osob

 

Jiří Nováček

Související články: