Městská policie Brno: Jsme tým pro bezpečné město

Brno, 6. listopadu 2012 - Potkáváte je v ulicích a na náměstích v centru města. Jejich pěší i motorizované hlídky potkáte i na sídlištích. Jsou neodmyslitelnou pořádkovou službou na sportovních zápoleních, asistují u kulturních vystoupení pod širým nebem i u nejrůznějších politických mítinků.

03-Mestska_policie250

V letošním roce slaví Městská policie Brno dvacáté výročí svého vzniku a za těchto dvacet let se stala nejdůležitější součástí zabezpečování veřejného pořádku v Brně. Její heslo, které je i titulkem tohoto článku, nejlépe vyjadřuje to, čeho chtějí strážníci Městské policie dosáhnout. Ale kromě této každodenní mravenčí práce se brněnská Městská policie může pochlubit i několika specializovanými jednotkami.

Jednotka operativního zásahu

Všestranné dovednosti musejí prokázat strážníci speciální jednotky operativního zásahu (JOZ) městské policie. Během nácviků střílejí, trénují taktiku, proskakují okny a slaňují ze střech i ve skalách. To všechno pak využijí při každodenní službě v našem městě. Připravení jsou na všechny nejčastější komplikace, které mohou nastat. V autě proto vozí i zdravotnický batoh. Mají v něm dýchací přístroj, roušky, prostředky k intubaci a další nezbytné věci pro účinné poskytnutí první pomoci. Dopravní nehody, senioři uvěznění ve vlastních bytech, podřezaní sebevrazi. Ve všech těchto případech už hlídky JOZ uplatnily své ošetřovatelské dovednosti. Než se ale spustí na laně například k důchodci v nesnázích, absolvují náročný výcvik na komínech, domech a dokonce i v propastech. Ve spolupráci s poříční jednotkou trénují záchranu a transport tonoucích s použitím slaňovací techniky. Připravenost prokazují zvládnutím úkonů, aby však získali příslušné osvědčení, musí obstát i ve vědomostních zkouškách.

03-Mestska_policie2-468
Výčet akcí, při kterých „jozka“ pomáhala, by vydal na knihu. Proto není divu, že mezi nimi nechybí ani úsměvné kuriozity. Jako třeba zloděj, který se chtěl vloupat přes balkón do bytu. Jenomže vlézt uměl jenom dovnitř, vrátit oknem se bál a bezpečnostní dveře uvnitř překonat nedokázal. Musel proto mít hodně smíšené pocity, když se ho vydala „zachránit“ právě jednotka operativního zásahu. Z nejvyššího patra lískoveckého paneláku se sice dostal, jenomže v poutech a na policejním laně.

Podstatně častější jsou zmíněné zákroky u starších lidí, kteří doma upadnou nebo zkolabují a nemohou se dostat ven. Často takto bezvládně leží několik dní, dokud se na linku 156 neozvou všímaví sousedé. Potom nastupuje jednotka operativního zásahu. Do bytů vstupuje s páčidly v rukou nebo z výšky přes okno. Každý rok takto strážníci zachrání životy přibližně třiceti Brňanů.

Poříční jednotka MP

Uniformu brněnské městské policie nosí i desítka fyzicky velmi zdatných mužů, kteří jsou experty na potápění i první pomoc. Řeč je o jednotce poříční, která je perfektně vyškolena pro práci ve vodě a má také náročný záchranářský výcvik. To, že dohlížejí na bezpečnost na Brněnské přehradě i v jejím okolí, se nabízí už podle názvu jednotky. Věděli jste ale, že pomáhají chránit zdraví a majetek i v ulicích města? V teplém počasí „poříčáci“ operují na hladině přehrady ve dvou motorových člunech. V neoprenových kombinézách pomáhají pátrat po pohřešovaných osobách, mají potřebnou výbavu k vytahování převržených loděk a především veškeré nutné náčiní k záchraně tonoucích a rychlé pomoci ještě před příjezdem lékaře. Již mnohokrát úspěšně zasahovali a jsou nezastupitelní při rozsáhlých akcích, jako je například ohňostrojná přehlídka Starobrno Ignis Brunensis. Ta každoročně přiláká statisíce návštěvníků, mezi nimiž jsou i takoví, kteří nerespektují pokyny, ohrožují svoji bezpečnost nebo dokonce hazardují se životem. Strážníci se tak opakovaně setkávají s podnapilými lidmi, kteří se vlivem otupených smyslů snaží například doplavat k pontonu, ze kterého je odpalován ohňostroj, neudrží se na břehu, padají do vody a hlídky musí situaci neprodleně řešit. Výbušniny na pontonu jsou navíc životu nebezpečné.

03-Mestska_policie4-468
K bezpečí návštěvníků přehrady však poříční jednotka přispívá i běžnou hlídkovou činností. Její členové plní standardní úkony vyplývající z činnosti MP na území města Brna. Můžete je potkat v ulicích při řešení nejrůznějších přestupků a také při kontrolách podávání alkoholických nápojů mladistvým, stejně jako v době letních prázdnin v kempech na Brněnské přehradě. Při hromadných událostech, mezi které patří i festival Brno – město uprostřed Evropy, kontrolují strážníci i dodržování tržního řádu mezi stánkaři a zjišťují, zda prodejci nabízejí své zboží legálně a ve stanovenou dobu. Uchazeči o práci v jedné z elitních jednotek MP musejí projít náročným výběrovým řízením, jehož součástí jsou fyzické testy, plavání, potápění a podobně. Po zařazení k jednotce se dále zdokonalují ve svých dovednostech a absolvují potápěčský a záchranářský výcvik. Tyto svoje dovednosti strážníci poříční jednotky již využili v mnoha případech při záchraně zdraví a života.

Jednotka psovodů MP

Policejní psi budí respekt. A muži, kteří je vedou, jsou ve svých černých uniformách objektem zájmu nejen u žen. Není divu. Ostrý pes plný síly se v rukou strážníka městské policie mění v naprosto poslušný a věrný nástroj spravedlnosti. Poslouchá jen jeho, najíst dostává jen od něj a splní každé jeho přání, což je pro nezaujatého diváka velmi působivé. Psovodi Městské policie Brno patří ke špičce. Pravidelně vozí ceny z policejních soutěží v České republice i v zahraničí. Pro psovoda je pes partnerem a na zvíře musí být maximální spolehnutí. Jinak by s ním nemohl každý den plnit několik hodin náročné úkoly, které přinese dění ve městě.

03-Mestska_policie3-468

Psi se používají při vypjatých sportovních utkáních, při hromadných šarvátkách a v okamžicích, kdy je potřeba nahnat výtržníkům strach. Kromě toho jsou nedocenitelní při hledání osob v pátrání. Pes si poradí v budově, na ulici i v lese. Potřeba je ovšem včasný zákrok. Pachová stopa totiž po čase zmizí. Pes je skvělým pomocníkem při zadržení nebezpečného prchajícího pachatele. Pamatuje na něj proto i zákon a vedle služební zbraně nebo třeba obušku je oficiálním donucovacím prostředkem.

Strážníci a policisté nehledají vždy jen osoby, které se něčím provinily. Speciálně vycvičení psi zachraňují životy i při živelních pohromách a neštěstích, které se Brnu naštěstí převážně vyhýbají. Psovodi jsou se svými „parťáky“ podrobováni každé dva roky důkladnému přezkoušení. Provádí ho zkušební komisař Policie České republiky a dohlíží na zvládnutí hned několika kategorií úkonů. Boduje se klid při střelbě, přivolání za pochodu k noze, štěkání na povel a mnoho dalších povelů poslušnosti. Splnit však pes musí i kritéria obrany, jako je průzkum terénu, označení ukryté osoby, likvidace výtržnosti nebo zadržení s protiútokem. Lidé se často ptají, jak skončí pes poté, co už nemůže dál sloužit. Odpověď milovníky zvířat jistě potěší. V drtivé většině případů si ho psovod odkoupí a nechá si ho na klidné a spokojené dožití. V Brně spadají psovodi mezi jednotky s takzvaně celoměstskou působností. Dohlížejí tedy na pořádek v celém Brně a v době, kdy právě nezasahují na konkrétním místě, působí preventivně při kontrolní činnosti.

Denisa Kapitančiková
Městská policie Brno

Vyšlo v Brno Business & Style


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...