Novinky v brněnské dopravě

Brno, 25. června 2012 - Autobusy na letiště jsou lépe vybavené - Autobusová linka 76, která vozí cestující z brněnského letiště do centra nebo zpět, se od dubna změnila na komfortní letištní linku. S podobnými se můžeme setkat ve velkých evropských městech. Na této lince jezdí nově čtyři speciálně upravené vozy.

dpmb-01

„Zásadní úpravu jsme udělali v interiéru vozidel, kde jsou police na položení zavazadel. Autobus je vybaven pokladnou s kompletním sortimentem jízdenek, které vydává řidič," uvedl vedoucí dopravního odboru DPMB Jan Seitl. Provoz na lince bude zajišťovat speciální skupina dvanácti řidičů. „U těchto řidičů se zaměříme na jazykovou vybavenost, především na angličtinu," doplnil Seitl.

dpmb-02Na letiště jezdí pravidelná autobusová linka 76

Lepší vybavení autobusů letištní linky, která jezdí denně od 5 do 23 hodin, vítá i vedení letiště. „V autobusech z letiště do centra mají turisté v podstatě první kontakt s Brnem. Jsme rádi, že díky pohodlnějšímu cestování budou mít z města pozitivní první dojmy," řekl ředitel Letiště Brno-Tuřany Tomáš Plaček.

dpmb-03Autobusy na letiště jsou nově vybaveny prostorem pro odkládání zavazadel

Na Brněnské přehradě plují lodě již 66 let

Na Brněnské přehradě začala v polovině dubna již 66. plavební sezóna lodní dopravy. Při zahájení spustil Dopravní podnik města Brna na vodu další z nových lodí, která dostala jméno po partnerském městě Dallas. O týden později přibyla do flotily loď se jménem Stuttgart. Obnova lodí je tímto dokončena.

dpmb-04Při křtu lodí nechyběla čestná stráž lodních posádek

Při obou slavnostních akcích nechyběli představitelé partnerských měst – za Dallas to byl zástupce velvyslanectví USA v ČR Robert A. Zimmerman, ze Stuttgartu zavítala do Brna náměstkyně primátora Isabel Fezerová. Láhev šampaňského o obě lodě rozbil brněnský primátor Roman Onderka a na dobrou cestu jim požehnal starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec.

dpmb-05Křest nových lodí provedl opat augustiniánského kláštera Lukáš Evžen Martinec

Kromě dvou nových lodí čeká zájemce o lodní dopravu v bystrckém přístavišti několik dalších novinek. Na břehu se usadila vyřazená loď Veveří, která bude nově sloužit jako muzeum lodní dopravy a zároveň občerstvení. Samotné přístaviště doznalo také několika změn – za výpravnou vyrostlo kompletně nové dětské hřiště s různými atrakcemi pro nejmenší návštěvníky lodní dopravy, stará výpravna byla zbourána a v areálu nové výpravny přibyla dlažba. V této etapě rekonstrukcí v přístavišti byl také upraven prostor kolem kotvy. Investice v této etapě byly zhruba 3,5 miliónu korun. Úpravy navazují na loňskou výstavbu nové moderní výpravny, která je díky atypické bílé plachtě vidět už z dálky. V další etapě, v příštím roce, by měla být dokončena rekonstrukce přístupové cesty k výpravně.

Linda Škrancová,
Dopravní podnik města Brna, foto archiv DPmB

Vyšlo v Brno Business & Style