Na výstavě v brněnské nemocnici jsou k vidění portréty rumunských krajanů

Úsměvy na velkoformátových fotografiích shlížejí na pacienty i návštěvníky brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Ve foyer nemocnice v Polní ulici probíhá výstava fotografa a dokumentaristy Davida Spáčila Zapomenutí krajané v rumunské Gemelčičce.
„Do Rumunska jsem se vypravil poprvé v roce 2006 a od té doby tam jezdím pravidelně. Na výstavě jsou k vidění fotografie z oblasti kolem Borodu, Serani a Salajka (Gemelčička), kde se zhruba po dobu 200 let udržela slovenská komunita, dodržující původní zvyky a stále hovořící svým rodným jazykem. Je to svět, který působí jako z vyprávění našich babiček. Gemelčička je méně ,profláknutá´ a zachovává si více původní autenticitu než známější Banát, ale vypadá to, že odchod mladých do měst a modernizace se ani jí nevyhne,“ popsal Spáčil. Mimo fotografií se snaží zachytit pomalé mizení starého světa také ve sběrném dokumentárním filmu. „Vybírám různá témata, nejvíc mě zajímají lidské příběhy. Tady je to ještě umocněné tím, že jsou to vlastně lidi, kteří k nám mají hrozně blízko, akorát se ,zasekli´ v jiném čase a teď se to kvůli globalizaci strašně rychle mění. Na výstavě ve foyer nemocnice jsou k vidění portrétní fotografie lidí z oblasti. Jsou zachyceni tak, jak žijí nyní, protože to je to, co za chvíli zmizí. Nesnažím se proto zachycovat místní zvyky a tradice, ale spíš každodenní život. Kromě portrétů fotím i jiné věci – krajinu, scenérie z domácnosti. Nechtěl jsem ale výstavu tématicky tříštit, takže jsem vybral z toho velkého množství jen detailní portréty smějících se lidí,“ uvedl Spáčil.
Ve foyer brněnské Nemocnice Milosrdných bratří potrvá výstava o rumunských krajanech do 15. dubna. Poté se zřejmě přesune do galerií BKC.

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...