V Brně je stadión olympijských parametrů

Brno, 20. prosince 2011 - Ze sportovního areálu za Lužánkami, který kdysi Brnu záviděla celá republika, toho dnes už mnoho nezbylo. Zimní stadión zchátral tak, že jeho trosky bylo třeba zbourat. Fotbalový stadión, na nějž v nejlepších dobách zbrojováckého fotbalu chodilo na zápas i čtyřicet tisíc diváků, je na tom podobně a jen nevyjasněné majetkoprávní vztahy k okolním pozemkům dnes brání jeho demolici a snad někdy i výstavbě stadiónu nového. Ani plavecký stadión za Lužánkami zrovna nevoní novotou, i když se v jeho areálu v poslední době udělaly určité rekonstrukční práce. Nová víceúčelová hala, která měla hostit už před rokem mistrovství světa v ženském basketbale, je také stále jen na papíře, a tak buďme vděčni za to, že přes to všechno se může Brno pochlubit jedním unikátním sportovištěm.

stadion-01

Ve sportovním areálu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem, usazeném v krásném přírodním prostředí, skončila tříletá rekonstrukce sportovišť a jejím výsledkem je opravený atletický stadión, který se stal republikovým unikátem. Jeho rekonstrukce proběhla podle nejnovějších pravidel Mezinárodní atletické federace IAAF. Přesně podle těchto pravidel jsou na stadiónu rozloženy sektory běžeckých, skokanských i vrhačských disciplín a normám odpovídá i použitý povrch sportovišť.

„Atletický ovál měří 400 metrů a má 4 dráhy, na nichž je použit syntetický povrch Mondo. Ten má hloubku 13 mm a skládá se z patnáctimetrových balíků o šířce 1,22 metru. Pokládka Monda zabrala čtyři týdny práce, kdy se pracovalo dvanáct hodin denně. Koberec se kladl na asfaltový podklad, který musel být perfektně připraven, aby povrch dráhy dobře sedl," uvedl kvestor VUT Vladimír Kotek. Podle předpisů IAAF musí být atletům k dispozici i rozcvičovací stadión, který byl také zrekonstruován a spojen s atletickým stadiónem asfaltovým chodníkem. Jeho délka je takřka kilometrová a při trojmetrové šířce chodníku je mimo atletické závody dobrou tréninkovou plochou pro in-line bruslaře a běžce na kolečkových lyžích. Pro diváky je na atletickém stadiónu VUT asi 2 800 míst, ale vejde se jich až 3 500, a na horní tribuně je 440 krytých sedaček.

stadion-02

Na úrovni Pekingu a Londýna

Díky těmto parametrům obdržel atletický stadión Pod Palackého vrchem od IAAF certifikaci pro pořádání atletických soutěží třídy A. Tato certifikace je stejná, jakou udělila IAAF například stadiónu Vlaštovčí hnízdo minulých olympijských her v Pekingu, nebo atletickému stadiónu příští olympiády v Londýně. Stadión VUT je dnes jediným stadiónem 1. třídy v České republice. Ostatní české stadióny, včetně například stadiónu ve Vítkovicích, kde se každoročně koná známá Zlatá tretra, dosahují jen 2. třídy.

Od letošního června absolvoval stadión VUT už tři zatěžkávací zkoušky. Na přelomu června a července to byly hry handicapované mládeže, v červenci Mistrovství ČR v atletice mužů a žen a v září se tu konal Evropský týden atletiky, kdy na stadiónu soutěžilo téměř tisíc mladých atletů z celé Evropy. „Po rekonstrukci jsme mohli uvítat špičkové atlety, na stadión se vrátili i studenti, takže teď máme i po 19. hodině plná sportoviště. Naší snahou je využívat areál 24 hodin denně. Současně je naším úkolem maximálně využívat stadión pro špičkové závody. Ročně jsme schopni zvládnout čtyři až pět akcí evropské úrovně," řekla ředitelka Centra sportovních aktivit VUT Hana Lepková. V příštím roce se Pod Palackého vrchem chystá 15 význačných závodů, z nichž nejvýznamnějším asi budou v červenci České akademické hry. Celkové náklady na rekonstrukci stadiónu činily 123 miliónů korun a statutární město Brno na ni přispělo 25 milióny.

V zdravém těle zdravý duch

Studium na vysoké škole už dávno neznamená jen bádání v knihovnách, laboratořích nebo vysedávání na přednáškách. Moderní vysoké školy, mezi něž jistě patří i VUT v Brně, si k všestrannému rozvoji studentů a zaměstnanců zřizují své odborné ústavy. Jedním z nich je Centrum sportovních aktivit (CESA) VUT. Jako celoškolské pracoviště pro oblast tělesné výchovy a sportu zajišťuje na VUT jednak výuku ve studijním oboru Management v tělesné kultuře, jednak celoroční tělovýchovné a sportovní aktivity studentů i zaměstnanců školy.

Tělesná výchova je na VUT podle studijních programů jednotlivých fakult nepovinným předmětem a v rozsahu dvou hodin cvičení v semestru je zdarma. Další hodiny tělesné výchovy jsou zpoplatněny a studenti si rovněž přispívají na pohybové aktivity mimo sportovní zařízení školy a na kurzy sportovních specializací. Semestrální nabídka zahrnuje více než 42 sportovních specializací na pěti výkonnostních úrovních a k zápisu je připraveno více než 11 tisíc míst.

CESA se také zabývá výběrem a přípravou sportovní reprezentace VUT a zajišťuje účast studentů a pořádání oblastních přeborů vysokých škol, Akademických mistrovství ČR a Českých akademických her. Pro studenty a zaměstnance pořádá soutěže a turnaje na VUT i mezi vysokými školami, zajišťuje pro ně cvičení ve fit centrech a rekondičních centrech, sportovní školení a vzdělávání, provozuje tělovýchovná zařízení a dokonce pořádá i příměstské sportovní dětské tábory.

Alena Štěpánková
s využitím podkladů VUT Brno
Foto: Michaela Dvořáková

Vyšlo v Brno Business & Style

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...