Na mezinárodní den melanomu se v Brně nechalo vyšetřit přes 450 lidí

Brno, 9. května 2011 (MEDIAFAX) - Dva melanomy a 32 basaliomů odhalili v pondělí zdravotníci v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) a ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA). Lidé v nich využili prohlídky zdarma v rámci Mezinárodního dne melanomu, řekla mluvčí FNUSA Šárka Urbánková.

mou250

Během Mezinárodního dne Melanomu se na FNUSA dostavilo 248 lidí se zájmem nechat se vyšetřit na rakovinu kůže. "Z nich jsme 126 vyšetřili a dalších 122 jsme zdarma objednali na jiné termíny," uvedla Urbánková.

Podle ní vyšetření zjistilo jeden klinický melanom, 17 basaliomů a 7 displastických névů, který vyžadují vyříznutí.

Do Masarykova onkologického ústavu v Brně přišlo 210 zájemců, z nichž lékaři 170 vyšetřili a dalších 40 odkázali na kožní ambulanci. "U prohlédnutých zájemců jsme v jednom případě zjistili melanom, v 15 případeh bazaliom a 14 lidem jsme doporučili odstranění displastických névů," řekla tisková mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová.

Melanom je nebezpečný kožní nádor, který vzniká z pigmentových buněk tzv. melanocytů. Nachází se zejména v lidské kůži a nejpatrnější jsou v mateřských znaméncích. Melanomy jsou jedny z nejzákeřnějších nádorů, které mohou tvořit metastázy v jakémkoliv orgánu.

Basaliom je nejčastějším typem rakoviny kůže. Jen zřídka metastázuje nebo usmrcuje, přesto je považovaný za zhoubný, protože může způsobit významné destrukce a znetvoření infiltrací do okolních tkání. Podle Joukalové se 80 procent případů basaliomu vyskytuje na hlavě a krku. "V posledních letech výskyt tohoto nádoru stoupá," dodala Joukalová.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...