Starostové satelitů u Brna začali řešit nabídku na přičlenění k městu

Brno, 2. května 2011 (MEDIAFAX) - Politické reprezentace měst a vesnic tvořící prstenec okolo Brna se začaly zabývat výzvou primátora Romana Onderky (ČSSD) na postupné připojení k jihomoravské metropoli. Návrh se nesetkal se spontánním přijetím, starostové ale uznávají, že nastal čas začít problém rychle rostoucích satelitů řešit.

zmena_uzemniho_planu2

Zastupitel Brna-Útěchova a předseda finančního výboru Jihomoravského kraje Zdeněk Dufek (ČSSD) v pondělí řekl, že kolem Brna vyrostly během posledních desetiletí satelity, jejichž rozvoj působí krajskému městu řadu problémů.

"Pár lidí zbohatlo na prodeji pozemků developerům, v obcích ale často není dořešena infrastruktura, doprava, nejsou v nich často odpovídající školy nebo obchody," řekl Dufek. Dodal, že spádové obce kolem Brna začaly svým rozvojem postupem doby působit Brnu a jeho obyvatelům obtíže.

Starostové vesnic v bývalém okrese Brno-venkov podle Dufka nyní brněnského primátora Onderku pozvali na společné jednání, kde by si měli řešení potíží prodiskutovat.

Nabídka na postupné slučování a vytvoření takzvaného Velkého Brna se týká více než desítky měst a vesnic - jsou mezi nimi například Moravany, Modřice, Šlapanice, ale i Česká, Lelekovice nebo Troubsko. Odhadem v nich může žít mezi dvaceti až třiceti tisíci lidí.

Lidé v satelitech zatím nejsou vesměs přičlenění k Brnu nakloněni. Problémem podle Dufka mohu být chystané změny v rozpočtovém určení daní. Statutární města jako jsou Brno, Ostrava nebo Plzeň by měly přijít o daňová zvýhodnění, zvýhodňující právě jejich velikost - není proto zdaleka jisté, zda se jim vůbec vyplatí počet svých obyvatel navyšovat.

Jiří Nováček

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...