Starostové satelitů u Brna začali řešit nabídku na přičlenění k městu

Brno, 2. května 2011 (MEDIAFAX) - Politické reprezentace měst a vesnic tvořící prstenec okolo Brna se začaly zabývat výzvou primátora Romana Onderky (ČSSD) na postupné připojení k jihomoravské metropoli. Návrh se nesetkal se spontánním přijetím, starostové ale uznávají, že nastal čas začít problém rychle rostoucích satelitů řešit.

zmena_uzemniho_planu2

Zastupitel Brna-Útěchova a předseda finančního výboru Jihomoravského kraje Zdeněk Dufek (ČSSD) v pondělí řekl, že kolem Brna vyrostly během posledních desetiletí satelity, jejichž rozvoj působí krajskému městu řadu problémů.

"Pár lidí zbohatlo na prodeji pozemků developerům, v obcích ale často není dořešena infrastruktura, doprava, nejsou v nich často odpovídající školy nebo obchody," řekl Dufek. Dodal, že spádové obce kolem Brna začaly svým rozvojem postupem doby působit Brnu a jeho obyvatelům obtíže.

Starostové vesnic v bývalém okrese Brno-venkov podle Dufka nyní brněnského primátora Onderku pozvali na společné jednání, kde by si měli řešení potíží prodiskutovat.

Nabídka na postupné slučování a vytvoření takzvaného Velkého Brna se týká více než desítky měst a vesnic - jsou mezi nimi například Moravany, Modřice, Šlapanice, ale i Česká, Lelekovice nebo Troubsko. Odhadem v nich může žít mezi dvaceti až třiceti tisíci lidí.

Lidé v satelitech zatím nejsou vesměs přičlenění k Brnu nakloněni. Problémem podle Dufka mohu být chystané změny v rozpočtovém určení daní. Statutární města jako jsou Brno, Ostrava nebo Plzeň by měly přijít o daňová zvýhodnění, zvýhodňující právě jejich velikost - není proto zdaleka jisté, zda se jim vůbec vyplatí počet svých obyvatel navyšovat.

Jiří Nováček

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...